atarionline.pl Atari 130 - brak dzwieku - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoredi
    • CommentTime18 Nov 2013 zmieniony
     
    Witam.
    Jakis czas temu moj znajomy pozyczyl mi 130tke.
    Calosc ladnie wyczyscilem, zakupilem kabelek do tv z eurozlaczem i podlaczylem.
    Nezbyt jestem zadowolony z jakosci obrazu, ale to jest temat poboczny.
    Niestety atarynka nie wydaje z siebie zadnego dzwieku.
    Przelecialem caly self test. Wszystko wyglada ok, ale nie wiem na ile taki test jest wiarygodny.
    Sam kabel jest sprawny.
    Moze ktos mial podobna sytuacje?
    Z gory dziekuje za kazda pomoc.
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime18 Nov 2013
     
    Może być uszkodzony U1B LM358 (taki 8. nóżkowy układ scalony, zwykle w pobliżu modulatora), modulator, POKEY.

    To tak na początek :).
    • 3: CommentAuthoredi
    • CommentTime18 Nov 2013
     
    Obiekt odnaleziony. Niestety nie jest w podstawce. Czy jest jakis sposob, zeby w obecnej sytuacji sprawdzic czy jest niesprawny?
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime18 Nov 2013
     
    Może najpierw spróbuj na innym telewizorze.
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime18 Nov 2013 zmieniony
     

    edi:

    Czy jest jakis sposob, zeby w obecnej sytuacji sprawdzic czy jest niesprawny?

    Porównać napięcia na nóżkach ze sprawnym komputerem.
    Założyłem, że telewizor wykluczyłeś, jeśli nie, to skorzystaj z porady s2325.
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    Tylu tu specjalistów a żaden nie zaproponował sprawdzenia, czy kabelek sprawny?

    Ja bym wpierw podłączył komputer kablem antenowym i sprawdził czy jest różnica.
    • 7:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    Krótki, przeczytaj pierwszy post dokładnie.

    Ja bym po prostu wziął odpalił SELF TEST na "nutkach", wsadził starą słuchawkę bez wtyczki (gołe druciki) lub druciki z głośniczka bezpośrednio do gniazda DIN zgodnie z rozpisem dziurek w atariki (pierwsza i trzecia?) i nie musiałbym wtedy sprawdzać, czy mój telewizor jest w stanie znaleźć nośną dźwięku na wyjściu antenowym.
    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    łojezu, faktycznie, przepraszam.
    • 9:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    Można też ewentualnie sprawdzić słuchawkami czy na (37) nóżce POKEYa jest dźwięk względem masy. Z tą nóżką łączy się ścieżką bezpośrednio rezystor 1k. Oznaczenia brąz, czarny, czerwony, złoty. Na focie wskazuje to miejce...
    • 10:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    Fotka jak po dziesięciu piwach :D
    • 11:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    he he trzasnąłem na szybciora komórą. jak chcecie mogę zrobić aparatem...
    • 12: CommentAuthoredi
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    Z gory dziekuje za wszystkie pomysly.
    Dzisiaj wytargalem glosniczek ze starej obudowy z pieca i podlaczylem do plyty jak zaproponowal sonar. Niestety zima. Nie wiem na ile taki glosniczek jest miarodajny.
    Jezeli to pokey to czy jest ktos kto moze to naprawic i jezeli tak to za ile?
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime19 Nov 2013 zmieniony
     
    Zaraz,mmoment, przeciez na nozce pokeya masz chyba niski poziom, nie ma fizycznej mozliwosci zeby uslyszec cokolwiek bez wzmacniacza :) trzeba sprawdzac dalej najlepiej na wyjsciu monitora chyba ze wzmak jest walniety. Przy sygnale niskiego poziomu zaden glosnik nawet nie drgnie
    • 14:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    Wieczór - racja, na słuchawkach usłyszy ale raczej nie na głośniku. Sprawdzałem tylko na słuchawkach bo miałem podobny problem a raczej identyczny. Okazało się że zarówno POKEY jak i LM358 były sprawne. Leżało coś między nimi. Co - nie chciało mi się dochodzić. Połączyłem pin (37) z POKEYa bezpośrednio do wyjścia. Działało bez problemu i nic się nie zjarało przez długi czas użytkowania. Wiem, że powinno być przez elektrolit ale sztuczka zadziałała.

    Płyta ta jednak poszła na części bo potrzebowałem kość do STEREO, sprawne GTIA i takie tam inne :)
    • 15: CommentAuthoredi
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    To co dokladnie proponujecie? Kupilem wzmacniacz lm358n, ale nie wiem czy mam wymieniac go w ciemno?
    • 16:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime19 Nov 2013
     
    Skoro już go kupiłeś to wymień. Wlutuj go poprawnie i nie przegrzej. Jak nie zadziała - będziemy kombinować.
    • 17: CommentAuthoredi
    • CommentTime15 Dec 2013
     
    Witam..

    Troche czasu minelo od ostatniego posta.
    Dziekuje slicznie wszystkim za okazana mi pomoc.
    Po wymianie wzmacniacza dzwiek zagoscil w glosnikach mojego tv. :)

    Pozdrawiam