atarionline.pl Odczyt dyskietek Atari XL/XE na PC - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    Witam, czy są jakieś współczesne narzędzia do odczytu dyskietek ATARI XL/XE na komputerach PC?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    Chodzi o fizyczne dyskietki czy cyfrowe kopie? Jezeli chodzi o to pierwsze to wspolczesne PC nie maja juz stacji 5,25, a oprogramowanie jest zasadniczo dla MS-DOS. Jezeli chodzi o to drugie to chyba najlepszy jest plugin MadTeamu do Total Commandera, a z osobnych programikow: MakeATR oraz ATRUtil (oba dla Windows).
    • 3: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    Chodzi o fizyczne dyskietki, wiem, że większość narzędzi sprzed kilku lat działa głównie pod DOS/Win9x. Czy któryś pecetowy program do obsługi SIO2PC nie gadał ze stacjami dysków ATARI? Bo coś mi się kojarzy, ale nazwy nie pamiętam.
    • 4:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    Jest ale pod MS-DOS i Win98. XP ma problem ze stacją 5,25 i jej nie trafi za to w/w sobie radzą. Można zgrywać pliki z dyskietek atarowskich ale nie da rady robić obrazu boot dysków. Nie pamiętam jak to się nazywało już ale jest to w tym: ->link<- katalogu.

    Jak to zrobić? Ustawić właściwą 'jumperologię' na 5,25 by była B:

    BIOS:

    A: 1,44 MB
    B: 1,2 MB

    Zabootować PieCa z dysku A: z MS-DOS i odpalić soft.

    Potem już tylko nudne kopiowanie...

    Pozdrawiam :)

    PS. Sam muszę to teraz zrobić jak padła mi California :P
    • 5:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Nov 2013 zmieniony
     
    Dobrze ci się kojarzy, bo był taki soft, a konkretnie interfejs o nazwie 1050-2-PC, stworzony przez Nicka Kennedy'ego (autora formatu .ATR). Był (jest) nieznacznie zmienioną wersją SIO2PC, a wymagał podłączenia stacji Atari 1050 do peceta. Link: ->link<-

    Jakiś czas później powstał podobny do niego interfejs, korzystający nie tylko z portu COM, ale i USB, czyli ProSystem. Jego autorem jest Steven J. Tucker: ->link<-

    Jest jeszcze jeden program, jak na razie w fazie beta, a mianowicie Atari Floppy Archiver-Rescuer, którego autorem jest Willy. W odróżnieniu od poprzednich, do peceta można podłączyć dowolną stację zgodną z interfejsem/protokołem SIO. Na razie korzysta z SIO2PC na USB na bazie układu FTDI z pominięciem windowsowego API, ale od autora wiem, że dodana też będzie możliwość korzystania z owego API specjalnie dla wersji SIO2PC korzystających z portu COM (na śledziu w przypadku nowych płyt lub bezpośrednio z płyty głównej). Wątek na konkurencyjnym forum: ->link<-
    • 6: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Nov 2013
     
    No bogactwo tego! Dzięki za odpowiedzi.
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Nov 2013 zmieniony
     
    Da się zrobić coś takiego mając stację 5.25 w PC. Rzecz w tym, że tylko z formatem DD (180 KB), bo innych kontroler stacji PC "nie rozumie". Programik (MS-DOS) nosi nazwę AtariDsk i potrafi odczytać zawartość strony dyskietki do obrazu w pliku oraz nagrać stronę dyskietki z obrazu pliku.
    Gdzieś tak 10 lat temu jak spaliłem COM-a w PC, używałem tego sposobu do przenoszenia softu na ATARI :-)