atarionline.pl acmemv - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Nov 2013 zmieniony
     


    acmemv to prosta przeglądarka pamięci komputerka acorn electron, która może być przydatna przy portowaniu gierek na a8, i z tą właśnie myślą wydłubałem ten programik :)

    zaskoczyło mnie to z jaką prędkością można skonwertować 10kb danych, a to nie jest jeszcze ostatnie słowo, bo po pewnej optymalizacji mogło by to działać jeszcze szybciej.

    mały manual:

    - załadować blok pamięci, który chcemy sobie obejrzeć (np. l im8)
    - załadować przeglądarkę (l acmemv.xex)


    klawisze 1 2 wyświetlają dane skonwertowane do a8
    klawisze 3 4 wyświetlają dane bez konwersji

    przesuwanie góra/dół jest konieczne ponieważ acorn ma ekran, który składa się z 32 linii, a ekran a8 ma ich tylko 30 - niektóre gierki (tak jak np. impossible mission) wykorzystują pełny ekran czyli 10kb pamięci, dlatego bloki mają taki właśnie rozmiar.

    klawisze 5 6 7 8 ustawiają kolory.

    żeby samemu sobie spreparować plik do oglądania najprościej jest chyba zrobić savestata z emulatora acorna (np. b-em). savestate ma nagłówek - 24 bajty, które obcinamy (potrzebny hexeditor). po obcięciu nagłówka otrzymujemy plik, w którym pierwsze 32kb to pamięć ram, którą chcemy sobie obejżeć. reszta nas nie interesuje i ją wywalamy. z tak przygotowanego pliku wycinamy sobie blok 10kb (na początek najlepiej wziąć ostatnie 10kb), dodajemy nagłówek ff ff 00 70 ff 97 i już :)

    qhusak - tak sobie pomyślałem, że zamiast konwertować grafikę w ln2 podczas gry, to może lepiej było by przekonwertować ją wcześniej i wrzucić do kodu, jak sądzisz?