atarionline.pl Atari ST Prośba o pomoc (oderwał mi się kabelek na mo-bo) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorGothrukk
    • CommentTime9 Dec 2013 zmieniony
     
    Witam!

    Rozebrałem ostatnio moje STE w celu wymiany chipa DMA (zamówiłem UltraSatana i trzeba przygotować komputer do współpracy z nową dopałką)
    Po zdjęciu dolnej blachy ekranującej zauważyłem luźny kabelek koloru brązowego, długości ok 5cm, przyklejony do papierowej izolacji pomiędzy ekranem a płyta główną.
    Nie jestem w stanie określić precyzyjnie gdzie był przylutowany, ale przybliżona lokalizacja to "na spodzie płyty, gdzieś koło gniazda cartdridża "



    Najprawdopodobniej łączył on jakieś punkty na torze video, bo bez ww. kabelka komputer działa, (startuje, udało mi sie odpalić golden axe z dyskietki) ale daje na wyjściu monitorowym obraz o dużo słabszej jakości niż poprzednio ( takie rozmycie, albo "ząbkowanie" krawędzi, najbardziej widoczne na drobnym tekscie. Po odpaleniu sysinfo litery są praktycznie nieczytelne)
    Kabel Euro mam dobrej jakości, robiony przez Duddiego, i nigdy wcześniej nie było z nim żadnych problemów


    Rewizja plyty:

    Co to za kabelek i które dokładnie punkty na płycie miał łączyć? Najbardziej pomocne byłyby zdjęcia spodniej części płyty

    Pozdrawiam Gothrukk
    • 2: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime11 Dec 2013
     
    Witam
    Rozkręciłem mojego STE, sprawdziłem kabelek troszkę dłuższy ale to nieważne :) . Jest podlutowany do procesora U401. Patrząc na Twoje zdjęcie tam gdzie masz narysowany znak zapytania. Interesuje nas prawy, pionowy szereg pinów. Ten szereg ma nazwijmy to dwie linie lewą i prawą, nas interesuje prawa. Lutujesz koniec kabelka nieważne czy będziesz liczył od góry czy od dołu, do 6 pina. Mam nadzieję że pomogłem. Pozdrawiam.