atarionline.pl Kopiowanie z SIO2SD na kasetę w systemie Turbo ROM - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorblul
    • CommentTime31 Jan 2014
     
    Zakupiłem niedawno 65XE z magnetofonem pracującym w systemie Turbo ROM jako prezent urodzinowy dla kumpla - byłego Atarowca. Sprzęt działa, nawet gry po tylu latach wczytują się bez problemu. Ładowanie odbywa się bez kartridge'a - transmisję turbo poprzedza krótki (3 rekordy) loader.
    W ramach dalszej części prezentu piszę proste demo z podobizną solenizanta w 16-tu odcieniach i scrollem. Jest tylko jeden problem - nie wiem, jak je zapisać na kasecie. Jaki program polecicie do tego? Nie ma kartridge'a, więc kopier musiałby wygenerować loader przed właściwymi danymi. Dysponuję drugim Atari z wbudowanym SIO2PC, więc kopiowanie byłoby z dyskietki na kasetę. W archiwum AOL znalazłem Turbo ROM Copier 2.0.xex, ale nie potrafię się nim posłużyć :( Są tam jeszcze inne programy do Turbo ROM, jednak w formacie .cas, a ja potrzebuję .xex do załadowania przez SIO2SD.
    Pomożecie?
  1.  
    Jeśli masz plik .xex to najlepiej skorzystać z JBW Tape Boot Maker. Tylko on nie zapisze w turbie.
    • 3: CommentAuthorblul
    • CommentTime31 Jan 2014
     
    Dzięki za odpowiedź, ale mnie zależy właśnie na turbo...
    • 4: CommentAuthordarque
    • CommentTime31 Jan 2014
     
    Mago trans chyba zapisywał w turbo o ile dobrze pamiętam..
    • 5: CommentAuthorblul
    • CommentTime31 Jan 2014
     
    Teoretycznie, bo w praktyce (wersja 1.6) wyświetla info o braku obsługi turbo. Niby można przekonwertować cas->xex, ale to też nie działa - powstaje plik dta o strukturze innej niż xex :( No chyba że nie umiem się posłużyć tym narzędziem...
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime31 Jan 2014 zmieniony
     
    Jest jeszcze Turgen System: ->link<-

    Kombinowałem trochę z tym kopierem, o którym piszesz, ale pod emulatorem. L oznacza "load", potem najpewniej podajesz literę handlera urządzenia, z jakiego robisz odczyt. Podałem C, przewinąłem przykładowy plik .cas. Wczytało, po czym status zmienił się na S ("save"). Nie mam pojęcia, jak zmusić go w tym trybie do zapisu w turbo; zapis po podaniu C działa tylko w normalu. # to powrót z trybu S do L. Przy podaniu handlerów E, S zawartość bufora wrzuca na ekran. Przy podaniu K literki migocą przez chwilę i wchodzi w tryb V (może "verify"?). Przy podaniu @ wychodzi do Self Testu (testowałem tylko na gołym pliku wykonywalnym; przy wrzuceniu do .ATR najpewniej wychodzi do DOS-a). Interfejs jest okrojony do minimum i więcej nie udało mi się wykombinować. :/

    Kolega Seban na sąsiednim forum rozgryzał elektronikę tego turbo: ->link<-
    Jest tam dostępny również obraz kartridża z softem, który działa z Altirrą (należy wybrać tryb Phoenix). W menu karta wciskamy Control S, potem dowolny klawisz, wpisujemy C: i Return (czyli odczyt w normalu), nadajemy nazwę i naciskamy Return. Po chwili ekran robi się ciemny i słychać pojedyncze "beep!", naciskamy Return i zaczyna się odczyt. Po wczytaniu znów naciskamy Return i rozpoczyna się zapis w turbo (ale uwaga! - bez loadera, sam zapis w turbo). Spacja to kolejny zapis, inny klawisz - wyjście do menu.

    Po wczytaniu Turbo ROM Tape Operating System 1.0.cas, który najpewniej jest okrojonym do minimum DOS 2.5 można wybrać opcję C. Podajemy potem C:,T: i sytuacja wygląda jak ze wcześniej wspomnianym kartridżem.

    Wychodzi na to, że z dostępnego na necie softu nie ma niczego, co pozwalałoby na zapis danych z loaderem w normalu. Możesz spróbować skopiować to demko z SIO2PC na normal, a potem skopiować go na turbo. I tu mam pomysł: spróbuj zgrać przykładowe gry w turbo z dołączonym loaderem z decka do WAV i to samo zrobić z tymi zapisanymi przez powyższe kopiery oraz z twoim demkiem. Potem spróbuj porównać ich zapis w jakimś sofcie do obróbki dźwięku (Adobe Audition, Audacity, PreSonus Studio One FREE itp.). Podejrzewam, że wystarczy się pozbyć pierwszego pilota ["Czy leci z nami pilot?" :D] razem z nazwą pliku i dokleić do tych trzech bloków loadera i zapisać jako całość oraz nagrać na kasetę albo użyć adaptera kasetowego (opisy, jak go użyć z Atari, można znaleźć na AOL). :)

    Zaznaczam, że nigdy nie miałem do czynienia z Turbo ROM Plus i są to tylko moje przemyślenia, ale być może okażą się one pomocne.

    P.S. Swoje demko przekopiuj z .xex na .atr (jeśli masz już go w obrazie dyskietki, to pomiń ten krok). Przy pomocy UNICOPY.COM z dysku z załącznika (najpierw odpal z niego komputer) nagrasz je na taśmę. Wczytujesz poleceniem INP, potem Dx:NAZWA.ROZ, gdzie x to nr napędu, NAZWA.ROZ - nazwa pliku; nagrywasz OUT, potem C:, potem END (w normalu po przepięciu na magnetofon).

    Pliki .cas możesz wczytać do Atari przez SIO2PC za pomocą APE albo AspeQt. Po wczytaniu w ten sposób kopiera przepnij się na magnetofon, by móc wczytać dane w normalu, potem nagrać w turbo, a na koniec zgrać do .WAV.
    • 7: CommentAuthorblul
    • CommentTime2 Feb 2014
     
    Dzięki za dużo wiedzy i ciekawych przemyśleń. Popróbuję :) Póki co mam jeszcze problem z muzyką, ale to już w innym wątku chyba.