atarionline.pl Emulator Altirra - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime18 May 2014 zmieniony
     
    Heloł.

    Czy ktoś mi podpowie, czy jest jakiś przełącznik, żeby zapamiętać wielkość głównego okna programu raz na zawsze i zablokować możliwość skalowania? Chcę mieć stałe i niezmienne okno bez poziomych czy pionowych czarnych pasów - dostosowane do niezmiennej przecież rozdzielczości Atari. Niech to będzie np. 1:3 albo 1:4 a nie jak mi się okno ustawi.
    • 2: CommentAuthorseban
    • CommentTime18 May 2014 zmieniony
     
    cześć,

    ja mam tak i wszystko jest OK, tzn. skalowanie jest takie jak powinno być.



    • 3: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime18 May 2014
     
    No teraz to złapałem, przy Twoich ustawieniach rozciągam okno i mam potrzebne powiększenie.

    Dzięki @seban
    • 4: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime21 May 2014
     
    Radość trwała krótko... Nie wiedzieć czemu ta cholera nagrywa wszystko w formacie 16:9.

    Podpowie ktoś właściwe ustawienia? Na początku nagrywanie działało poprawnie.
  1.  
    U mnie nagrywa źle jak włączę VBXE. Może przypadkiem aktywowałeś tę opcję?
    • 6: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime21 May 2014
     
    Tak, mam włączone VBXE. Czyli lipa.
    • 7: CommentAuthorseban
    • CommentTime21 May 2014
     
    Ale dlaczego lipa? Zawsze możesz przy re-kompresji do h264 czy czegoś tam poprawić proporcje obrazu (np. w Virtual-Dub włączyć skalowanie tak aby zwiększyć dwukrotnie rozdzielczość w pionie). Gdy wyłączysz VBXE nic nie tracisz i wtedy Altirra zapisuje obraz o poprawnych proporcjach (no chyba że chcesz nagrywać film z programu wykorzystującego VBXE, w pozostałych przypadkach włączanie VBXE jest zbędne)

    ew. jak nie chcesz dokonywać konwersji to np. w VLC przy odtwarzaniu możesz zmienić proporcję obrazu:

    • 8:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime21 May 2014 zmieniony
     
    Nie trzeba przeskalowywać u źródła - tak jak pisze seban, większość playerów pozwala na swobodne manipulowanie proporcjami, a ponadto kontener MKV podczas remuxowania daje możliwość wymuszenia defaultowej "flagi" z żądanym formatem obrazu, która zaraz po odpaleniu pliku informuje player w jaki tryb wyświetlania ma przeskoczyć.
    • 9: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime22 May 2014
     
    Nie podzielam opinii obydwu przedmówców. Jeśli jest opcja w programie to oczekuję jej poprawnego działania. Chce nagrać to co widzę i wysłać na youtube. Jeśli opcja nie działa poprawnie to należy ją naprawić albo usunąć.

    W gruncie rzeczy jest to banalna rzecz - zrzut video. Dlaczego tak prostą rzecz mam poprawiać programami firm trzecich ?

    Lipa panie ...
    • 10: CommentAuthorseban
    • CommentTime22 May 2014 zmieniony
     
    Szczerze? to moim zdaniem szukasz problemów tam gdzie ich nie ma ;] i wydaje mi się że prezentujesz postawę roszczeniową, typu "weźcie i zróbcie"... źródła Altirra są dostępne... możesz zawsze usiąść i poprawić :)

    I pytam się ponownie czy program który chcesz nagrać korzysta z VBXE? ( ->link<- ) Jeżeli nie, to problem który opisujesz po prostu nie istnieje.

    A jeżeli jednak to coś co chcesz nagrać wykorzystuje VBXE, to po prostu włącz opcje "interlace" w opcjach:



    i wtedy zarówno video jak i screen-shoty będą w/g Twojej normy poprawnie zapisywane:



    EDIT:

    A dlaczego napisałem "w/g Twojej normy", bo to specyfika systemu PAL/NTSC. ANTIC+GTIA/VBXE generuje 50 parzystych pół-obrazów na sekundę (i jest to 240 widocznych linii), tylko że każdy normalny telewizor dokona albo odpowiedniego skalowania (LCD), albo w przypadku CRT zostanie to poprawnie wyświetlone ponieważ taki TV wyświetli tylko parzyste linie obrazu, następny pół-obraz który nadejdzie zostanie wyświetlony w tym samym miejscu, ponieważ znacznik typu pola/pół-obrazu który wysyła GTIA w sygnale wizyjnym jest zawsze taki sam, dopiero Rybags i jego sztuczka z ręcznym modyfikowaniem tej części imp. synchronizacji pozwalają na 8-bit Atari wyświetlić prawdziwy interlace (przeplot).

    Więcej info tutaj: ->link<- oraz tutaj: ->link<-

    Reasumując to co zapisuje Altirra jest de-facto tym co naprawdę generuje Atari... a to że Phareon poszedł na rękę ludziom i w przypadku wyłączenia VBXE, domyślnie przeskalowuje screenshot-y i video jest jakby tylko i wyłącznie jego chęcią, ułatwienia życia użytkownikom.

    Teraz już wiesz dlaczego pytałem czy program z którego korzystasz w ogóle wykorzystuje VBXE.
    • 11: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime22 May 2014
     
    @seban, wykład był trochę przydługi, lecz przeczytałem go do końca, żeby nie zmarnować czasu jaki mi poświęciłeś :-)

    Wystarczyłaby krótka odpowiedź - włącz interlace, za co bardzo Ci dziękuję - pomogło :-)

    O tym, że korzystam z VBXE odpowiedziałem - post nr 6.

    Jeszcze raz dzięki wielkie.
    • 12: CommentAuthorseban
    • CommentTime22 May 2014
     
    Hej!

    To jeszcze wtrącę swoje 3 grosze, nie to żebym się czepiał... ale w poście nr 6 napisałeś że masz włączone VBXE :) nie miałem żadnej pewności czy program którego używasz z niego korzysta :)

    Ale cieszę się udało Ci się osiągnąć zamierzony efekt, to najważniejsze ;]