atarionline.pl Atari 65xe (130xe) - Bład obrazu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime25 Jun 2014
     
    Witam. Ostatnio odkopałem swoje Atari, oczywiście pierwsze co zrobiłem to rozkręciłem maszynę żeby ją wyczyścić. Po zdjęciu blachy ukazał mi się napis 130xe. Mimo tego że z przodu i z tyłu widnieje 65xe. Mniejsza z tym gorsza sprawa z tym że znalazłem ją bez zasilacza, więc postanowiłem go zrobić samemu. Znalazłem starą ładowarkę do telefonu o napięciu 4,5-5V 700-750mAh i zamiast oryginalnej wtyczki przylutowałem DIN7. Wszystko ok lampka zapaliła się na czerwono. Brakowało już mi tylko kabla od obrazu, wyczytałem gdzieś w Internecie że wystarczy zwykły kabel antenowy a więc wykorzystałem go. Po znalezieniu kanału w telewizorze i włączeniu atari pojawia się czarny obraz i nic się nie dzieję czasami jest też że na początku na 20-30sec wyświetli się czerwony obraz. Ale gdy się poczeka z 5min i wciśnie się RESET to pojawia się napis READY. Włączyłem self test komendą BYE to wszystkie testy dźwięku czy ramu przechodzi pomyślnie żadnego czerwonego kwadratu. Nie mam pojęcia jak odpalić coś ze stacji dyskietek gdyż tak jak pisałem żeby czekać i godzinę to i tak się nie uruchomi. Czy ktos może mi wytłumaczyć o co w tym chodzi.

    A tak przy okazji Witam Was wszystkich jako nowy użytkownik :)
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Jun 2014 zmieniony
     
    Przede wszystkim mocniejszy zasilacz - min. 1A, bo te ładowarki 700 mA niejednokrotnie zipią już przy 500 mA.

    Standardowa atarka pobiera (jak już wstanie) ok. 650 mA.

    Może być problem z rozruchem, zbyt długo czasu napięcie wjeżdża na 5V np.
    • 3: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime26 Jun 2014
     
    Za niskie napięcie.
    • 4: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime26 Jun 2014 zmieniony
     
    Czy taki zasilacz będzie dobry?
    ->link<-
    • 5: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime26 Jun 2014
     
    Tak, tylko nie przypinaj ekranu.
    • 6: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime26 Jun 2014 zmieniony
     
    Dzięki za pomoc. Raczej w ciągu dwóch tygodni będę go miał więc napisze co i jak. Tak na marginesie zapytam o co Ci chodzi żeby nie przypinać ekranu?
    • 7: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime26 Jun 2014
     
    Ekran - siatkowy lub foliowy oplot przewodu. Np.:

    ->link<-
    • 8: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime26 Jun 2014
     
    To jest taki zwykły kabel.
    • 9: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime26 Jun 2014 zmieniony
     
    Wygląda na to, że kabel w zasilaczu będzie miał dwie żyły w ekranie - jeśli tak to nie podpinaj ekranu. I tyle.
    • 10: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime26 Jun 2014
     
    Ok, dzięki :>
    • 11: CommentAuthorpajero
    • CommentTime29 Jun 2014
     
    Czy taki zasilacz będzie dobry?


    Tu masz wsio: ->link<-
    • 12: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime29 Jun 2014
     
    @pajero

    Dzięki.
    • 13: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Nowy zasilacz pomógł :). Lecz nasuwa się tu moje pytanie. Jak odpalić dyskietki na Californii ca-2001. Bo gdy wkładam dyskietkę przy wyłączonej stacji i dopiero później włączam komputer to piska co kilka sekund i wyświetla boot error.
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Trzymaj option, włącz komputer.
  1.  
    @s2325 czy to ty zmiesciłes nasze demko SpiritVision (pentagram) na jutubsach?? jak tak to wielkie dzieki :)
    sry za off topa
    • 16: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Tak, rok temu.
    • 17: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    @Ins3rt - objaw pasuje do wielu problemów:

    1. stacja nie czyta dyskietki - bo dyskietka jest uszkodzona, przemagnesowana, zestarzała się (innymi słowy) - to najczęściej.

    2. stacja nie czyta i to jej wina - rozkalibrowana, zanieczyszczona - w CA są dwa tematy - brudna głowica (tego nie obstawiam) lub brudna, zaklejona fabrycznym smarem prowadnica głowicy (ślimak). Otworzyć wyczyścić + kropelka oleju do maszyn zamiast fabrycznego smaru. Niech Cię ręka Boska broni przed odkręcaniem czujnika krańcowego (mały plastikowy uchwyt czujnika optycznego).

    3. Ostateczność - przelutować kabel SIO - ostateczność ostateczności przelutować złącze SIO w komputerze.

    4. A może być banał: dyskietka nie jest "startowa". Nie ma DOS-a, bootloadera, ot zwykła dyskietka z programami albo danymi. Znaczy, że nie jest BOOT - stąd BOOT error.
    • 18: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    Wczoraj poświeciłem trochę czasu komputerkowi. Sprawdziłem wszystkie dyskietki z obu stron i tylko 4 działają na ponad 60. Znalazłem gierkę Conan, siedziałem chyba z godzinę i naparzałem w nią :). Lecz dzisiaj chciałem znów ją wczytać ale stacja dyskietek odmawia wysypując tylko na ekranie "boot error", a na jej ekraniku piszę jak by "G5". Zaraz siądę i rozkręcę.
    • 19: CommentAuthors2325
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    G5 to read/write error. Na sekundę zanim wyskoczy można podnieść i opuścić dźwignię stacji i często odczyta poprawnie, ale to niezdrowe dla sprzętu.
    • 20: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime21 Aug 2014
     
    @s2325
    Ten trick mógł by jedynie pomóc jak kluczyk by był uszkodzony. Bo w moim przypadku to nie pomaga.
    • 21: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    @Valdghir
    Kiedyś jak dobrze pamiętam działały wszystkie. Co do rozkręcenia stacji to za bardzo nie wiem jak się zabrać a w Internecie nie ma jak rozebrać. Mógł byś jakoś pomóc?

    Edit: Najdziwniejsze jest to że wczoraj działał Conan, arkanoid, dos (dołączony do stacji) a dzisiaj nic nie działa.