atarionline.pl MIST pytania do użytkowników - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime23 Aug 2014
     
    Cześć
    Jak w temacie mam kilka pytań do używających tego emulatorka.

    1) Jak jest z emulacją 8-bitowców działa?
    - w jakim stopniu jest zgodna z oryginałem?
    - emuluje rozszerzenie pamięci, stereo, VBXE?
    2) Czy sprzęt potrafi udawać MegaSTE lub ST/STE, ale z zegarem co najmniej te 16 MHZ?
    - ile ramu widzi?
    - emuluje HDD?
    - może jakąś kartę grafiki?
    3)Można trzymać pliki dla małego i dużego Atari na jednej karcie, czy trzeba osobno?
    Jakieś przemyślenia odnośnie sprzętu?
    Płytka zmieści się w obudowie 65XE?

    No to tyle na razie
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Aug 2014 zmieniony
     
    Odpowiedź może być nieaktualna, bo wszystko idzie do przodu...
    1. tak, 99% (za autorem portu), emuluje rozszerzenie, stereo chyba też, VBXE nie.
    2. Tak, do 14 MB (nie jestem pewien), hdd emuluje, emuluje wyższe rozdzielczości, niż 640x480.
    3. można razem; zmieści się, ale sensu nie ma, może do XEGS, bo ext keyboard, nie emuluje kartridży sprzętowych (nie włożysz kartridża), natomiast niektóre kartridże w formie plików bodajże tak (o ile się nie mylę).

    ->link<- tam jest wszystko opisane, jest baza wiedzy i są linki.

    Co do przemyśleń: sytuacja zmienia się z miesiąca na miesiąc, nowe rdzenie czasem mają błędy (coś przestaje działać, a działało), sporo z tym zabawy. Co do działania to dużo zależy od ustawionej konfiguracji (zwłaszcza ST czy Amiga).


    Atari ST Highlights

    ST/STE and Mega STE compatibility
    Floppy/HDD emulation via SD card
    Max CPU speed on par with Atari TT
    Up to 14 MB real ST RAM
    1280x1024 high resolution video
    USB/Ethernet support

    Apple ][+ core

    Winfrieds blog about the apple2 core for the MIST
    Core binaries
    Source code repository
    Homepage of the Apple2FPGA project

    Atari 800 core

    Official repository for Atari 800 core
    Local copies of core binaries
    Thread at Atariage

    Atari 2600 core

    Retromasters A2601
    Atari 2600 core for MIST on github
    Local copies of core binaries

    Sega Master System core

    Homepage of the Sega Master System core
    Core binaries

    Sinclair ZX81 core

    Zxgate homepage
    Core binaries

    Sinclair ZX spectrum core

    ZX Spectrum on FPGA homepage
    Core binaries

    C64 core

    Peter Wendrich's FPGA64
    Core binaries (with Peters permission)

    Colecovision core

    Winfried's Colecovision Homepage
    Core binaries
    Source code

    Multicomp core

    Multicomp core for MIST on github


    Minimig core

    How the minimig core works
    Using floppy and harddisk images
    • 3:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime23 Aug 2014
     
    Mnie interesuje emulacje Atari XE, MegaSTE i ewentualnie 7800. A z jaką prędkością emuluje MegaSTE 16 Mhz, czy może szybciej?
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Aug 2014
     
    • 5: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime23 Aug 2014
     
    Hej.

    W trybie STEroids da się szybciej:



    Ale na ST to ja się nie znam kompletnie. Dla mnie ogólnie ST to porażka :> i cieszę się, że nigdy nie miałem w przeszłości. Inna sprawa, że przed rdzeniem ST w MIST jeszcze długa droga (sporo nie działa).

    Rdzeń atari800 to w tym momencie perełka. Przechodzi test acid800, nie znalazłem chyba nic co by nie działało (nawet xbiosowe produkcje, które mi na side nie chodzą). Brakuje mi tylko możliwości zmiany rdzenia (ma swoje osd które tego nie ma) i zapisu ustawień (np fajnie byloby móc na stałe wyłączyć basic). Jakby trochę pomarudzić autorowi to pewnie dorobi.

    Dlugo czekałem na ostatnio dodany rdzeń ZX Spectrum. To był pierwszy komputer jaki widziałem w życiu. R-type w wersji na 128kb z padem Speedlinka na usb zmapowanym perfekcyjnie jako joy kempston to jest to. A przy okazji można docenić i porównać atarowy port Jetpaca i Deatchase (ukłony dla xxl-a i pozostałych koderów tych konwersji).

    Ogólnie MIST wygrywa u mnie z real Atari. Inna sprawa, że dzięki niemu moje 130XE pożyje trochę dłużej.

    A, no i port minimiga to kolejna perełka. Jak mnie najdzie ochota na 16-bitowe gry, to tylko na Amidze (z fastram trzeba uważać, potrafi się wysypać). Ogólnie Amiga na MIST to spełnione marzenie sprzed lat :)
    • 6:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    Zapowiedzi są interesujące, sama emulacja chyba do zaakceptowania.
    • 7: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime24 Aug 2014 zmieniony
     
    Tak formalnie to nie jest emulacja. Nie ma komputera (hosta), nie ma systemu operacyjnego pod spodem, nie ma programu, są za to elementy logiczne połączone w pewien sposób, tak aby u obserwatora wywołać nostalgiczny stan i uśmiech zadowolenia jak u nastolatka. Wiem, czepiam się :)
    • 8:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    No to u mnie wywołują taki stan, a emulacja to skrót myślowy.
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    > Przechodzi test acid800, nie znalazłem chyba nic co by nie działało (nawet xbiosowe produkcje, które mi na side nie chodzą)

    MIST jest bardziej atari od atari z rozszerzeniem ultimate i side :D


    > Ogólnie MIST wygrywa u mnie z real Atari.

    jedna z ciekawszych drog sprzetowego rozwoju Atari XL/XE
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    I drogi do laptopa Atari.
    • 11: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime24 Aug 2014
     
    Apropo Side z U1MB: wczytywanie programow na MIST trwa dłużej od wspomnianego Side na _prawdziwym_ atari (SIO vs PBI). Ale to pewnie w przyszłości się zmieni.

    Żeby nie było: 130XE z U1MB, Side i VBXE to mój największy skarb i najbardziej chroniony w domu kawałek elektroniki :)
    • 12:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    teraz beczka smiechu - moze sie ze mnie smiac - ale co mi tam :

    mecze till o wsparcie dla TAP i z80 dla mista.. bo na razie jakies dziwne CWS tylko odczytuje..

    tak wiec - co to jest TO CWS ? jak zrobic z TAPA cws ?

    help ?
    • 13:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime25 Aug 2014 zmieniony
     
    Tutaj coś znalazłem: ->link<-

    "Compressed Square Wave", which compresses a raw sound file into a format that can be decoded just like that at a later point.

    Chyba da się przerobić .TAP na .WAV, a potem na .CSW (nie sprawdzałem). :)
    • 14: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime25 Aug 2014
     
    Przemku, tzx2wav jest w repo:

    ->link<-

    trza generować z opcją -c1.

    A w załączniku statyczna binarka dla Linuksów.
    • 15: CommentAuthormoonie
    • CommentTime6 Mar 2022
     
    Nie wiem czy mogę się dokleić do tego wątku ale zaryzykuję :) Odpaliłem po kilku latach MIST'a 1.3+ (2013-16) i.... lipa.
    No nie wiem czy mam jakieś zaćmienie ale kompletnie nie potrafię się z nim dogadać. W zasadzie udało mi się tylko odpalić atari 800 ale bez większego rezultatu - wyświetla się selektor (po F12) do wyboru rom'u, załadowania pliku atr itd. Gra żadna nie odpala. Według jednego z poradników np. do odpalenia ST potrzeba: core.rbf (już pobierałem kilkanaście wersji rdzenia, jest ich kilkadziesiąt), tos.img i disk_a.st
    Cały czas miga 4 razy czerwona dioda.
    Czy ktoś może udostępnić obraz karty SD takiej działającej na 100% żeby to u siebie sprawdzić albo pokazać zawartość karty SD. Czy trzeba edytować jakieś pliki konfiguracyjne itd.?
    Próbowałem update'ować firmware (firmware.upg) i lipa, nie czyta tych plików. Może nie trafiłem we właściwą wersję? Mam kartę Kingston 1GB.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Mar 2022
     
    Spora szansa, że masz zbyt stare firmware, żeby działał z nowymi rddzeniami. Z kartami Kingstona też miałem przewózki kiedyś. Kup sandiska 32GB za 20 zł, przynajmniej na pewno nie karta będzie przyczyną. Aby uruchomić dany core, trzeba przeczytać do niego instrukcję - zwykłe wrzucanie na kartę i liczenie, że zadziała - nie zadziała.

    Przede wszystkim skup się na upgrade, przeczytaj instrukcję i zrób wszystko po kolei (na karcie sandiska)
    • 17: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime7 Mar 2022
     
    Witaj. Przedewszystkim firmware.

    ->link<-

    Plik ma nazywać się firmware.upg

    Po drugie - w wersji 1.4 MiST, karty naprawdę nie mają znaczenia - 1 GB KINGSTON - spokojnie - takie używam do Amigi. Mam ADATA 8 GB i wszystkie inne badziewia - chodzą. Ale FAT32 !!! - nie NTFS.

    Po trzecie - plik core.rbf luzem na karcie, ale najlepiej wgraj sobie wersje np. ze starego Atari ST, bo nowy NIE ZADZIAŁA na starym firmware - tak jak mówi jhusak.

    ->link<-

    daj na kartę plik core.rbf i tos.img - tylko tak ;)

    Jak wrócę do domu - to sprawdzę - może toprecyzuję co napisałem ;))
    • 18: CommentAuthormoonie
    • CommentTime7 Mar 2022
     
    mam MISTA z wersją firmware'em ATH170105 i niestety lipa. Lece kolejno z wersjami firmware_170112.upg, firmware_170113.upg, firmware_170114.upg - oczywiście na karcie mam zmienione nazwy na firmware.upg i widzę na ekranie: Invalid update file!
    Używam już innej, 16GB karty
    Rdzeń jaki był domyślnie zapakowany do MIST'a to 800xl.
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Mar 2022 zmieniony
     
    No przerąbane. Dziwne te objawy. Dziwna wersja firmware, w katalogu takiej nie ma. Podejrzewam potrzebę zaprogramowania przez kabelek. A MISTa masz tego od lotharka? A skąd jesteś?
    • 20: CommentAuthormoonie
    • CommentTime7 Mar 2022
     
    Tak, MIST jest od Lotharka. To nagroda, którą Sqward dostał kiedyś za demo i która leży u mnie. Chciałem to cudeńko opanować ale na razie mam jakieś dziwne doświadczenia. Jestem z Katowic. Postaram się zrobić update przez kabel.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Mar 2022
     
    Jak już opanujesz, wszystko będzie doskonale działało. Ale to dziwne firmware trzeba niestety nadpisać w pierwszej kolejności.

    Ja jestem spod Wawy, więc nie pomogę...
    • 22: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime8 Mar 2022 zmieniony
     
    Cześć, ja jestem z Olkusza, niedaleko. Nie mam co prawda MIST'a a ZX-UNO, ale MIST ma falcon030, który już u mnie bywał. Jak będzie potrzeba to możemy zrobić spotkanie z burzą mózgów u mnie w domu i na pewno coś poradzimy. Przy okazji może się ściągnie innych wariatów :D
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Mar 2022 zmieniony
     

    Caesar:

    ale MIST ma falcon030, który już u mnie bywał

    Uff, a już myślałem, że na MIST jest core FALCON030...
    • 24: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime8 Mar 2022
     
    No nie ma ;). Rdzeń - "MiSTery" daje rade - przynajmniej dla mnie ;). A "małe" Atari też już się baaardzo poprawiło - nie trzeba kombinacji z obrazem robić na VGA - pstrzyk i zapitala ;). Moonie - walcz o tego MiSTa - warto - potem się nie oderwiesz ;)
    • 25: CommentAuthormoonie
    • CommentTime8 Mar 2022
     
    Chyba go kompletnie uziemiłem. Zainstalowałem Sam.Ba 2.16 - nigdzie nie znalazłem 2.12. Zworkowałem MISTA na 10 sekund. Odpaliłem Mista podłączonego przez micro usb do pc - już bez zworki. System wykrył port. Uruchomiłem SAMbe i ściągnąłem jeden z wielu dostępnych firmware.bin. Wysłałem go do MSTa no i lipa, wszystkie diody świecą ciągłym światłem i kompletnie nie reaguje na żaden z trzech przycisków. Niczego nie czyta :(
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Mar 2022 zmieniony
     
    Może coś się zepsuło z czasem?

    Po wgraniu .bin powinno być ok.

    wg ->link<- wszystko możesz powtórzyć.

    Chyba, że masz jakąś zupełnie starą wersję z jakąś np. poprzednią wersją procka, jeśli była...

    Przeczytaj, jaki masz procek.

    Ja mam AT91SAM7S256
    • 27:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime13 Jun 2023 zmieniony
     
    Tryb STEroids to tak jakby równoważnik MegaSTE z włączonym na stałe 16 mhz, działa bardzo sympatycznie. Podobno miało działać jak 48mhz TT-tka, ale jakoś u siebie aż takiej prędkości nie zauważyłem (może powinienem przetestować jeszcze raz). Jak się włącza "MegaSTE" zamiast "STEroids" to systemowe ACCesoria poprawnie rozpoznają systemowe cookie MSTE i pozwalają na włączanie/wyłączanie przyśpieszenia.

    Efekty można zweryfikować na GBench'u, ja sam nie mam oryginalnego sprzętu, ale może ktoś opublikuje swoje wyniki testów MegaSTE, to wszyscy użytkownicy MISTa będą mogli porównać wierność implementacji FPGA co do taktu procesora ostatnich wersji "MiSTery core" ->link<-

    ps. w razie gdyby ktoś chciał dołożyć od siebie wyniki testów, proponuję wersje:
    - GB08B31 -- ->link<-
    - NVDI4.11 -- ->link<-
    - EMUTOS 1.2.1 512kb UK -- ->link<-
    - KAOSTOS English -- ->link<-

    nagranie przebiegu testu:

    ... test referencyjny jest ustawiony na ST Medium resolution i zdaje się 8mhz, stąd ta różnica

    WAŻNE: GBench ma ustawiony tryb kalkulacji średnich wartości na "Arithmetic Averages (classic mode)"

    ps2. NVDI 5.03 jest łatwo dostępne w zbiorowym wątku z masą aplikacji: ->link<- może zrobię powtórkę testów z tym NVDI, ale raczej będzie wolniejsze niż 4.11 na starszych konfiguracjach Atari 16bit

    ps3. STEroids w GEMBench'u ma wyłączone opóźnienia Blittera, obecne normalnie dla kompatybilności, więc operacje otwierania okien i wiele innych operacji VDI wypadają raczej szybciej, ale rezultaty dotyczące prędkości CPU są identyczne jak dla MegaSTE z włączonym 16mhz.

    ps4. ciekawostką jest dorzucenie do porównania KAOS Tos'a, który przyśpiesza niektóre operacje znacznie, a inne nieznacznie opóźnia - choć w sumie z punktu widzenia użytkownika desktop'u wydaje się, że cały system pod KAOSem jest bardziej responsywny przy prostym użytkowaniu.