atarionline.pl California acces ca-2001. Pomoc w rozkręceniu. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime22 Oct 2014
     
    Witam. Czy ktoś ma czy znalazł film lub dokładny poradnik krok po kroku, demontażu stacji dysków California acces ca-2001. Mam chęć ją rozkręcić, wyczyścić, ewentualnie nasmarować. Przeraziłem się jak zdjąłem obudowę. Uświadamiam sobie że jest to sprzęt trochę stary i nie chcę go spiep.. popsuć. Gdyby nie to że raz czyta dyskietkę a raz nie to bym nie ruszał. No chyba że to normalne że pierwszy raz ładuje bez problemu np. dos'a a potem nie da się bo boot error... Dopiero po kilku godzinach z powrotem można coś wczytać
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Oct 2014 zmieniony
     
    Być może coś się przegrzewa i wystarczy rozkręcić na tyle by wydmuchać kurz. Gdy ją otworzyłem to się przestraszyłem - machina Da Vinciego.
    • 3: CommentAuthorIns3rt
    • CommentTime22 Oct 2014 zmieniony
     
    To robiłem. Lecz ktoś kiedyś z tego forum zaproponował mi żeby rozkręcić i dokładanie wyczyścić i nasmarować ruchome elementy.
    Cytuje

    "
    @Ins3rt - objaw pasuje do wielu problemów:

    1. stacja nie czyta dyskietki - bo dyskietka jest uszkodzona, przemagnesowana, zestarzała się (innymi słowy) - to najczęściej.

    2. stacja nie czyta i to jej wina - rozkalibrowana, zanieczyszczona - w CA są dwa tematy - brudna głowica (tego nie obstawiam) lub brudna, zaklejona fabrycznym smarem prowadnica głowicy (ślimak). Otworzyć wyczyścić + kropelka oleju do maszyn zamiast fabrycznego smaru. Niech Cię ręka Boska broni przed odkręcaniem czujnika krańcowego (mały plastikowy uchwyt czujnika optycznego).

    3. Ostateczność - przelutować kabel SIO - ostateczność ostateczności przelutować złącze SIO w komputerze.

    4. A może być banał: dyskietka nie jest "startowa". Nie ma DOS-a, bootloadera, ot zwykła dyskietka z programami albo danymi. Znaczy, że nie jest BOOT - stąd BOOT error.
    "
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Oct 2014
     
    Kabla SIO raczej nie ma co przelutowywać, ale często potrafią zaśniedzieć styki we wtyczce SIO. Wtedy należy ją rozkręcić, każdy pojedynczo wyjąć z otworu, odczyścić i włożyć z powrotem.