atarionline.pl Wiatraczek - Mega STe - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime22 Dec 2014 zmieniony
     
    Pytanie do fachowców od elektroniki. Jak każdy fan Megi STe wie, że została ona wyposażona w wyjątkowo upierdliwy wiatraczek do zasilacza. Wyje, szumi i nie pozwala spać szanownej małżonce podczas moich nocnych sesji ze sprzętem ;) Nawet jak siedzę w salonie 2 pokoje obok.
    Obok opcji, wymień żonę, wiatraka i innych wymian, mam pytanie.
    Czy można po prostu tego "wariata" odpiąć?
    Sprzęta nie mam za specjalnie wysilonego.
    Czyli:
    Stacja FDD
    Standard proc bez kooprocha
    USatan w duecie czyli 2 karty
    eta wsio.
    W sklepie mówili mi, że owszem wiatraka o tej specyfikacji mają ale i tak będzie "pierdział" - cytuje nie wiem co znaczy w slangu pierdzenie.
    Czyli co pierdzieć wiatrakiem czy można zrobić z Megi Sprzęt Night Friendly ??
    • 2: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime22 Dec 2014
     
    Odpięcie grozi niestety przegrzaniem i uwaleniem zasilacza ...
    Jak już chcesz "na wariata" go odpiąć to kontroluj przez jakiś czas temperaturę - co najmniej! - elementów posiadających radiatory (najlepszy do takich zabaw jest "pirometr") ...

    A co do wiatraczka, to akceptowalny poziom szumu to subiektywne odczucie, ale są wersje ciche - łożyskowane.
    Jakie napięcie i prąd znamionowy ma ten Twój wiatrak?
    • 3: CommentAuthormarekp
    • CommentTime23 Dec 2014
     
    Tak jak napisał falcon030 - nie odłączaj wiatraka. Ja miałem dodany rezystor który zmniejszał obroty ale w środku robiło się na prawdę gorąco. Kiedyś wymieniłem wentylator na nowszy, cichszy i wydłubałem te plastikowe żeberka z tylu obudowy. Od tego czasu jest akceptowalnie. Teraz tego (zdemolowania obudowy) żałuję, ale wtedy MegaSTE nie miała wartości kolekcjonerskiej ;-)
    Enyłej, wentylacja wymuszona musi być. A ściszanie to droga przez eksperymenty...
    • 4:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime23 Dec 2014
     
    Dziękuje za porady. Idę szukać tego wentyla na łożysku, żeby na święta zdążyć "z ciszą". Wydłubię starego z obudowy i na polowanie;)
    • 5: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime23 Dec 2014
     
    @Hospes: Jestem w Twoim mieście 2 razy w tygodniu gdybyś potrzebował pomocy tak jak ta to pisz postaram się pomóc mam sporo ciekawych rzeczy nawet wentylatory :)
    • 6:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime23 Dec 2014 zmieniony
     
    @Jesionen: skoro już przy "technikaliach" jesteśmy - przy katowaniu Falcon'a na Retrokompie padło mi trafo w SC1435. Podjąłbyś się naprawy?
    • 7: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime23 Dec 2014
     
    @Grey: jasne nie ma problemu będzie żył :)
    • 8: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime26 Dec 2014
     
    @Grey: napisz do mnie na priv to obgadamy szczegóły :)
    • 9:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime26 Dec 2014
     
    Dostałem już wizję wiatraczków na "sąsiednim forum"
    To jeszcze pytanie do fachowców. Ja mam w Medze 2 kabelki od wiatraka a tutaj wejścia na 3 ? Są jakieś przelotki, czy lutować ?
    No i które są te potrzebne do naszego komputera?
    • 10: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime27 Dec 2014
     
    Te 3 wejściowe "komputerowe" wentylatorki mają na jednym z kabelków sygnał zwrotny o aktualnej prędkości obrotowej.
    W większości przypadków jakie widziałem to kolory przewodów były takie:
    czarny - masa (-)
    żółty/czerwony - 5/12V (+)
    zielony,biały, inne - info o aktualnych obrotach

    Jakbyś podał model Twojego to byś dostał "gotowca" :-)
    • 11: CommentAuthorBanan
    • CommentTime28 Dec 2014
     
    nie tylko ty masz taki problem :)
    oto kilka linow:
    ->link<-
    ->link<-

    zawsze mozesz troche przerobic orginal i zamontowac wiatrak 10 albo 12cm
    do tego przejsciowka "kwadratowy lejek" z chyba orginalnych 25mm. puszczasz go doslownie zeby sie krecil. zyskujesz dzieki temu cisze i wieksza wydajnosc, lecz tracisz na estetyce.
    • 12:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime30 Dec 2014
     
    No i się narobiło. Operacja się udała, pacjent nie przeżył :) Czyli wiatraczek wymieniony, się kreci. Jednak nadal wyjec, choć pan w sklepie mówił super, cichy, niemiec szeptem mówił jak go sprzedawał, bo nie było go słychać. Po wymianie Mega wstała ale ogłuchła:/
    Na full maxa na tv głucho. Na full maxa na wzmaku słychać klawisze, że jakiś dzwięk jednak ze sprzęta wychodzi. Wiatraczek standard 12v czy jednak coś mógł nagrzebać?
    Jesionen: chyba jednak będę się musiał do Ciebie uśmiechać ;)
    • 13: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime30 Dec 2014
     
    @Hospes: A właśnie wróciłem z Elbląga :)
    • 14:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime30 Dec 2014
     
    Jesionen: Ehhh a co to może być za ustrojstwo z tym wyciszeniem dźwięku?Kondki, zasilacz? Trochę wróżenia ze szklanej kuli?;)
    • 15: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime30 Dec 2014
     
    @Hospes: Ciężko mi jest tak doradzić jak tego nie widzę, wcześniej rozumiem że działało przed kombinowaniem z wiatrakiem? Jeżeli tak czepiał bym się niego lub przy wymianie coś po drodze "dotknięto". Mogę Ci pomóc nie ma problemu możemy umówić się po nowym roku i w jakiś wtorek lub piątek podjadę i zobaczymy. Jak co to pisz na priv dawid2505@wp.pl.
    • 16:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime30 Dec 2014
     
    Jesionen: A nic mi się nie pomacało brutalnie raczej. Ostrożnie i z wdziękiem bawiłem się jej wnętrzem:)
    Dziękuje za maila, szczegóły wyślę drogą mailową. Ogólnie przed wiatrakiem działa, po aplikacji wiatraka, dźwięk jest strasznie cichy. Chociaż cosia tam ledwo słychać.
    • 17: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime30 Dec 2014
     
    @Hospes: Czyli wina wiatraka, powinno być proste ale to już na priv