atarionline.pl Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32). - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime11 Jan 2015 zmieniony
     
    Hej.

    Na sąsiednim forum obiecałem filmik i opis partycjonowania karty CF dla Side. Wiem, że nie wszyscy tam zaglądają, wrzucam opis również tutaj.

    FAT32 posłuży do ładowania gier przez Side Loader, a FAT16 do wymiany danych z PC.

    Potrzebne będa:

    * Interfejs SIO2PC i AspeQt (lub SIO2SD)
    * APT_Tools_SDFS.atr ze strony FJC. (FDISK.COM i FATFS.SYS)

    ->link<-

    W powyższym atr jest FATFS.SYS i stamtąd go
    skopiujemy, można go też wyciągnąć z toolkit_rev_c.atr ze strony SDX.



    Postępując jak na filmie:

    Partycjonujemy kartę FDISK-iem na Atari. Moja karta ma 128MB (naprawdę mi wystarcza), W pierwszej kolejności inicjalizujemy kartę i dodajemy APT i partycję dla SDX. Jeśli chcemy skasować zawartość karty i utworzyć partycje od nowa wybieramy z menu Disk -> Initialize, jeśli chcemy dodać partycje czy dowiązanie dajemy Disk => Open. Jeśli karta jest pusta, FDISK zapyta czy tworzyć partycje. Ważne: nie tworzymy FAT16/32 w FDISKU atarowym (trzeba wybrać odpowiednią opcję). Zrobimy to w następnym kroku w fdisku pod Linuksem.

    FAT16 tworzymy o rozmiarze mniejszym niż 32MB, większych sterownik fatfs.sys v0.7 nie obsługuje.

    Formatujemy partycję SDX i FAT. FAT32 musi mieć powyżej 32MB, żeby mkfs.fat nie krzyczał, że ma za mało klastrów na utworzenie systemu plików. Dla starego Side Loadera dobrze aby FAT32 był przed FAT16, inaczej loader znajdzie FAT16 i nie będzie wiedział co z nim zrobić.

    Dodajemy FAT16 jako "External" w atarowym fdisku i przypisujemy mu literę.

    Odpalamy FATFS.SYS i przechodzimy na D2:. Budowanie indeksu plików (oczekiwanie po DIR) może chwile potrwać, ale powinniśmy się cieszyć zawartością partycji FAT16 pod SDX (read only). FAT32 służy do odpalania gier z loadera.

    Kopiowanie danych z PC do SDX jest dzięki temu dużo szybsze i wygodniejsze.

    Mam nadzieję, że się przyda ;).
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jan 2015
     
    Nooo, oczywiście. Ja bym to przykleił do głównej. Admini?
    • 3: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Jan 2015
     
    Nie uzywalem jeszcze tej funkcji, raz kozie smierc, uwaaagaaa....
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Jan 2015
     
    Ok, okazuje sie, ze temat sie przykleil, ale na liscie watkow wewnatrz forum. Kolumna na stronie glownej rzadzi sie swoimi prawami, trzeba ja bedzie uzdatnic.
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Jan 2015
     
    z lewej strony jest tez "poradnik" - tam nawet lepiej dodac bo w newsach zniknie przysypany nowinkami.
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Jan 2015
     
    Dobry pomysł, tak uczynię
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Jan 2015 zmieniony
     
    Oł Noł Wszystkie poradniki zniknęły!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ----------------

    O, już są...
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Jan 2015 zmieniony
     
    Ok, odkleiłem ten wątek, skopiowałem całość posta jako nowinkę ale do działu poradniki. Autora uprzejmie proszę o weryfikację :)
    • 9: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime13 Jan 2015
     
    Wieczór, super! Dzięki za wrzucenie do poradników :).
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Jan 2015
     
    Nie ma sprawy, trzeba nam więcej takich, najlepiej osiągalnych właśnie w jednym miejscu, żeby ludzie nie musieli otwartych drzwi wyważać. Ja SIDE jeszcze nie mam ale mam plan mieć i pewnie też bym się powtórzył z pytaniami ;)
    • 11: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime13 Jan 2015
     
    Kiedyś gdzieś "zasłyszałem", że jest szansa na sterownik FAT32 dla SDX, to by było coś :). Z drugiej strony chyba Drac030 pisał, że wymaga to zbyt wielu fundamentalnych zmian w SDX i filesystemie, no i użycie pamięci będzie jeszcze większe. A FAT16 nawet w tej ograniczonej wersji jest i działa fajnie.

    Z trzeciej strony (znów zasłyszane, Pin pewnie wie coś więcej?) jest robocza wersja FATFS.SYS, która obsługuje większy rozmiar partycji i tylko tak się zastanawiam, kto do kopiowania danych potrzebuje więcej niż 32MB jednorazowo ;).
  1.  
    A swoją drogą, napiszecie jak macie skonfigurowane swoje dyski pod Atari? Mistrzem jest chyba Pin, który ma (podpatrone na SV) zarówno SIDE2 jak i IDE Plus, ale jestem ciekaw jak to mają inni.

    Ile macie partycji, jak skonfigurowane i jak się przełączacie pomiędzy setupami?

    Ja poza SIDE2 mam też IDE Plus 2.0 (wprawdzie rev. C, ale zawsze) i chcę się w końcu zabrać i sobie skonfigurować porządnie kartę CF chodzącą tam jako dysk. Chętnie bym posłuchał waszych rad co zrobić i jak. Najpierw jednak muszę zrobić temu IDE upgrade oprogramowania, bo mam jakąś wersję 0.1 i na moim podpicowanym 130XE (Ultimate, Stereo, VBXE) jakoś nie bardzo chce ze mną współpracować.