atarionline.pl XF551 BOOT ERROR problem z odczytem 5,25'' - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorAgarwaen
    • CommentTime1 Feb 2015 zmieniony
     
    Witam wszystkich. Jestem pierwszy raz na Tym forum. Mój problem dotyczy odczytu danych z dyskietki 5,25" na stacji dysków, tak jak w tytule wątku XF551. Sprzęt odpaliłem po ponad 20 latach w trakcie porządków w piwnicy. Z magnetofonu wczytałem Miecze Valdgira II z oryginalnej kasety, więc myślę, że sam komputer jest sprawny. Niestety stacja dysków nie czyta. Wybija Boot Error. Rozkręciłem pudełko, przeczyściłem głowice, jednak na próżno. Stacja zachowuje się tak jakby w ogóle nie było dyskietki. Dioda świeci dyskietka się "kręci" ale na tym koniec. DOS nie odpala, oryginalne programy z Avalonu nie ładują się. Jednak najmocniej zależy mi na swoich wypocinach jakie kiedyś pisałem w Basicu i Asemblerze, kilka ciekawych programów użytkowych do pisania gier i same gry. Szukam porady, lub kogoś kto odczyta dyskietkę i zgra pliki na kartę SD, zakładając, że dyskietka jest nadal do odczytu. Nie pamiętam w jakiej gęstości została zapisana, myślę,że w najwyższej z możliwych dla XF551.
    Pamiętam, że kiedy kupiłem stację, miałem podobny problem, nie umiałem poradzić sobie z obsługą, tak samo jak obecnie. Nie wiem co zrobiłem, że ożyła, może coś robię nie tak. Kolejność uruchamiania urządzeń? Problem z kablami? Sam nie wiem. Może ktoś ma jakieś sugestie, każda pomoc mile widziana. Pozdrawiam.

    PS. Na zdjęciu rozbebeszona XF551
    • 2:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Feb 2015
     
    Skoro dyskietki były w piwnicy (wilgotnej?) to może spleśniały? Też miałem kiedyś taki przypadek, charakterystyczne plamy na nośniku magnetycznym. Co czwarta odpalała.
    • 3:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Feb 2015
     
    XF551 obsługuje maksymalnie 360 kB (wykorzystane obie strony dyskietki jednocześnie), więc jeśli pliki miałeś zapisane w tej gęstości, to odczytasz je pod DOS-em, który takową obsługuje. Są to: SuperDOS 5.1, Bibo-DOS 6.4RF, BW-DOS 1.x, SpartaDOS 3.x, firmowy DOS XE 1.00 i jeszcze kilka innych. Niestety, każdy z nich stosuje nieco inny format zapisu danych, więc nie w każdym przypadku odczytasz pod danym DOS-em dyskietkę nagraną pod innym. Krańcowym przykładem jest DOS XE, który od pozostałych różni się całkowicie. Jeśli dyskietka nie jest bootująca (czyli taka, z której możesz uruchomić komputer), to jej nie uruchomisz. Do dostępu do niej potrzebny jest właśnie DOS.

    Mogę się zaoferować ze zgraniem dyskietki i wydobyciem zeń plików.
    • 4: CommentAuthorAgarwaen
    • CommentTime1 Feb 2015
     
    Czejść String. Dyskietki są pod względem wizualnym OK, nie naruszone, nie ma śladów korozji. Mieszkam w bloku, piwnica jest częściowo ogrzewana więc grzyba niet.
    • 5: CommentAuthorAgarwaen
    • CommentTime1 Feb 2015
     
    Cześć Voy. Pewności nie mam, zwyczajnie nie pamiętam bo to jednak 20 latek temu było. Jednak jakiś DOS tam być musiał, bo startowała bez problemów. Zastanawia mnie, że nie potrafię odczytać oryginalnych dyskietek ze studia Avalon, czy Mirage, Przecież jeśli dobrze pamiętam one mają loader, a tu nic tylko Boot Error. Nie ma znaczenia czy dyskietka jest w stacji czy jej nie ma, zwyczajnie nie ma kontaktu z nośnikiem. Dioda świeci, dysk się kręci i tyle w temacie ERROR. Chętnie skorzystam z opcji zgrania danych.
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Feb 2015 zmieniony
     
    A gdzie mieszkasz? Może Dolny Śląsk? :)

    Ta stacja miała to do siebie, że występowały po dłuższym czasie zimne luty przy gniazdach SIO i objaw usterki był mniej więcej taki, jak piszesz.

    Postaram się je zgrać w krótkim czasie. Poślij maila na voy małpka pigwa kropka net - ugadamy szczegóły. :)
    • 7: CommentAuthorAgarwaen
    • CommentTime1 Feb 2015
     
    Śląsk, a i owszem. Górny jednak :) Mieszkam w Cieszynie mogę podesłać pocztą, ewentualnie inną drogą. Zapraszam na priv. Mój adres poczty dostępny na profilu, jednak po co komplikować krawczyk77@gmail.com
    • 8:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Feb 2015
     
    Poszedł mail. :)