atarionline.pl TURO BLIZZARD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime5 May 2015
     
    Witam, mialem okazje odkupic od X osobo kilka kaset z grami do atari XE otoz nabylem 6kaset w swietntm stanie po kazdej z kaset jest duzo gier ale cos pisze u gory wielkimi literami "TURBO BLIZZARD" -Co to jest? czy to sie inaczej odpala te gry niz start+option+power??? nie znam suie zabardzo prosze o porady
    • 2:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 May 2015
     
    W skrócie - tak, inaczej.

    To system turbo do 8-bit Atari (duuuużo więcej gier na jednej stronie kasety, duuuuużo szybsze wczytywanie), wymaga elektronicznej przeróbki magnetofonu + soft tzw. loadery, czyli programy ładujące dane do pamięci. Zazwyczaj do blizzard turbo sprzedawane były cartridge z różnymi loaderami (np Microloader albo KOS), na taśmie obok tytułów gier powinno pisać co z jakiego loadera odpalać.
    Must have pod koniec lat 80 na Śląsku.
    • 3: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime6 May 2015
     
    aha czyli na zwyklym magnetofonie z atari bez turbo nie rusza te gry? :( cholewka a ma ktos taki cartridge KOS na sprzedaz?
    • 4: CommentAuthordan
    • CommentTime6 May 2015
     
    Tak - na zwykłym magnecie nic nie wczytasz z tych kaset.
    Nie musisz mieć carta z KOSem, żeby używać turbo (tak jak pisze TheFender - wystarczy użyć loadera np. wczytanego z kasety w normalnym systemie - bez turbo)
    Ważniejsza jest ta elektroniczna modyfikacja magnetofonu do wersji turbo.
    • 5: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime7 May 2015
     
    a ma z was ktos kilka kaset na sprzedanie z grami w systemie NORMAL? zalzezy mi aby byla gra riveraid i boulder dash? prosze o odpis pozdrawiam i dziekuje za kazda informacje
    • 6: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 May 2015 zmieniony
     
    Tutaj już było by spróbować odtwarzacza MP3 wpiętego do adaptera kasetowego wsadzonego w magnetofon. Najtańsze MP3 9zł, adapter 10zł jednak przydałby się odtwarzacz z equalizerem jeśli Atari nie zrozumie sygnału.
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime7 May 2015 zmieniony
     
    To może lepiej wgrywać z PC? (np laptopa)
    Prawie każdy odtwarzacz MP3 ma korektor, a nawet jak nie to sterownik realtek do zintegrowanej go ma.
    Ew. przygotować pliki dźwiękowe z taką equalizacją, jaką chwyta Atari (zgaduję, że obcięty bas). Przyda się program do obróbki audio.
    • 8: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime8 May 2015
     
    czy wy nie rozumiecie ze zalezy mi na KLASYCE? chce tylko kasety... Podtrzymać ten KLIMAT dawnych lat ;) nie cche zadnych tuningów typu SIO2SD i innych wynalazkow typu MP3 itd :)
    • 9: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 May 2015
     
    Kupiłeś kasety w systemie turbo bez sprawdzenia najpierw jak to uruchomić. Nie tędy droga do grania. Taśmy w normalu wczytują się bardzo długo i trzeba sobie zapisywać ilość obrotów licznika w momencie początku każdego programu na taśmie. Mimo czekania nie ma gwarancji poprawnego odczytu.
    • 10:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 May 2015
     
    Pamiętam jak kiedyś człowiek który montował mi Blizzarda do magnetofonu opowiadał, że Atari 8-bit w zamyśle projektantów miało współpracować tylko ze stacją dysków.
    Jednak pod wpływem tzw. "marketingu" dodano opcję wczytywania z taśmy - więc wygląda to, jak wygląda.
    Polacy poprawili więc to, na co konstruktorzy Atari w zasadzie od początku nie mieli ochoty.
    • 11: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime9 May 2015
     
    Erhlik:

    ->link<-
    ->link<-

    I tyle w temacie.

    A jak nostalgia Ci minie to przyjdzie czas na sio2pc za 5pln, albo bardziej zaawansowane rozwiązania jak Side lub sio2sd.

    W.
    • 12: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime9 May 2015
     
    Zainstaluj sobie na PC program Turgen System.
    Po dodaniu pliku gry XEX lub ATR spróbuj ustawić Plugin na 'Standard' oraz input na 'Binary File'. Możesz podłączyć zwykły magnetofon do PC i po włączeniu nagrywania nacisnąć 'Audio' w programie. Inne rozwiązanie to adapter kasetowy mp3 włożony do magnetofonu Atari i podłączony do wyjścia karty dźwiękowej w PC.
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 May 2015 zmieniony
     

    Erhlik:

    czy wy nie rozumiecie ze zalezy mi na KLASYCE? chce tylko kasety... Podtrzymać ten KLIMAT dawnych lat ;) nie cche zadnych tuningów typu SIO2SD i innych wynalazkow typu MP3 itd :)


    Kasety w turbo to również klasyka, przeróbek dokonywali handlarze w czasach świetności Atari i nagrywali kasety hurtowo specjalnymi copier-ami ze stacji dysków.

    Adapter kasetowy nie jest przeróbką, umożliwi Ci skopiowanie dowolnych plików (oprócz ATR) na kasety. Jeżeli masz magnetofon, który nagrywa kasety z zewnętrznego źródła audio możesz użyć go w zamian. Jednak użycie adaptera kasetowego i kopiera na Atari da pewniejszy sygnał. A użycie magnetofonu umożliwi użycie nieco zmodyfikowanego sygnału - krótszy pilot, nieco "przyspieszony" sygnał, jak również umożliwi nagranie zabezpieczonych plików cas.

    Całkiem fajnie jest sobie nagrać programy w formacie mp3 można wtedy łatwo wybierać co chcemy wczytać, a wczytuje się tak samo, tylko zamiast prawdziwej kasety mamy adapter kasetowy i odtwarzacz mp3 lub CD obsługujący mp3.

    Niedawno powstał nowy xex2cas, który zamieni dowolny plik xex na cas, który można później zamienić na sygnał audio.

    Turgen umożliwi zamianę pliku (ale nie ATR jak napisał xtrem007) w sygnał dźwiękowy, który nagrasz na kasetę. Skoro nie masz przeróbki musisz generować sygnał w "normal-u".

    Te kasety w turbo też możesz spróbować zgrać na PC i skonwertować na normal ;)
    • 14: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime15 May 2015
     
    DZIEKUJE panowie za POmoc kazda, mam kilka juz starych kaset i kupilem NAJNOWSZE zafoliowane świeżutkie Maxwell'e i teraz pytanko czy cos da skopiowanie na świżą kasete? a co do plikow audio, gdzie moge sciagnac wawy zeby wrzucic je np na pena i z pena przegrac na decka na swieze kasety?
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 May 2015
     
    Nie znajdziesz wav-ów, czy mp3-ójek (oprócz kilku przykładów), do konwersji masz wyżej wymienione programy...
    • 16: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime16 May 2015
     
    Pokombinuje z tym turgenem ,czyli zainstalowac go, wrzucic do niego dana gre w formacie xex i przerobic na wav pozniej wrzucic np wawa na pendriwa i z pena nagrac na czysta swieza kasete w magnetofonie dobrze mysle czy zle?
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 May 2015
     
    Nagrywaj przez jacka, a nie przez mikrofon, to już nie Telekomputer. Znajdź może jak najmniejszą grę i po nagraniu zbadaj czy Atari to odczyta. Nie chcesz potem czegoś stracić to wyłam "zęby" z kasety.
    • 18: CommentAuthorErhlik
    • CommentTime16 May 2015
     
    A ja chciałem tak: bo mam amplituner Yamahy z gniazdem USB do tego mam porządnego deka z denon a podłączonego i chciałem na pena zgrać ten waw i z amplitunera na deka przez chinche - czyli tak się nie da i lepiej przez jaka? I najważniejsze pytanie to chce w normalu nagrać a nie żadne turba bo mam normalny magnetofon bez przeróbek turbo wiec proszę napiszcie jak ustawić ten program?