atarionline.pl Atari 7800 i niższe -> Atari 8-bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsis101
    • CommentTime5 Dec 2015
     
    Hej. Z racji tematu związanego z przeniesieniem na Atari XL/XE Commandi chciałem zapytać o trudności, sprawy techniczne itp. związane z przenoszeniem z konsol Atari brakujących gier, typu Ikari Waarriors na Atari 8-bit.

    Czy jest to możliwe lub jakie są ograniczenia?
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Dec 2015 zmieniony
     
    Problem jest z Marią, ona wyświetla wg wiki 25 kolorów (24 kolory + tło) w rozdzielczości 160 punktów. Ponadto ma kosmiczny sposób generowania obrazu.

    ->link<-

    Reszta w zasadzie 1:1 (TIA da się zagrać na Pokeyu od biedy automatycznie)
    • 3: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Dec 2015
     
    Stosunkowo łatwo to się przenosi z Atari 5200. Z tym "1:1" Kubie chodziło jak sądzę o samą *potencjalną* wykonalność przeniesienia, bo nakład poświęconej pracy może być różny w zależności od specyfiki konkretnej gry z A2600 i od doświadczenia osoby konwertującej (ostatnio Phaeron w 4,5h machnął port "Adventure" na małe Atari, ale ta gra była prosto napisana, a on jest ekspertem). Niektórych drobnych ficzerów sprajtowych z A2600 8-bitowe Atari nie posiada, więc trzeba je programowo czymś zastępować (tak było np. przy "Stampede", z tego co pisał Phaeron).

    W pytaniu chodziło jednak chyba głównie o Atari 7800, mające bardziej zaawansowaną, doskonalszą obsługę grafiki i sprajtów, bo chyba nie o przeniesienie "Ikari Warriors" z A2600? :)
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Dec 2015 zmieniony
     
    No właśnie 7800 nie ma sprajtów :) Przeczytaj Adam ten link, co podczepiłem, ciekawa lektura. A tu chodzi mi to to, że poza grafiką i prostym "filtrem" (nie żartuję) do generowania dźwięku TIA na pokeyu, podmianie rejestrów joysticków - nic więcej nie robimy (czyli 1:1). Chodzi tylko o tę grafikę. Tylko i aż.

    Kurka, gdyby Antic + Gtia miały takie możliwości jak Maria, C64 by został w tyle i nie byłoby o czym dyskutować.

    W temacie chciałbym nieśmiało dodać, że to pytanie spowodowało, że się dowiedziałem, co to Maria i jak to DZIAŁA! (do tej pory nie wiedziałem)
  1.  

    jhusak:

    TIA da się zagrać na Pokeyu od biedy automatycznie
    Tiaaaa... :)
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Dec 2015
     
    Jakieś Anse?
  2.  
    Tylko sól attycka :)
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Dec 2015 zmieniony
     
    OK, nie ma hardware'owych sprajtów rozumianych tak jak na małym Atari, ale ma możliwość wyświetlania ruchomych obiektów (bitmap), podobno do 30 w linii. Gdybym miał do wyboru, to wybrałbym jednak te nie-sprajty z A7800 :)

    [EDIT] Ja z kolei też służę linkiem: ->link<-
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Dec 2015
     
    I pomyśleć, że Maria w A7800 ma takie możliwości, a zdaje się obecnie nie powstają na tę maszynę żadne wypasione graficznie gry, tylko raczej prymitywnie narysowane gierki w stylu A2600. Niektóre są *nieco bardziej* dopracowane graficznie, np. "Bentley Bear's Crystal Quest" (sprajty przeciwników, bo już np. tło jest badziewne - cóż z tego, że kolorowe), ale żadnego prawdziwego talentu graficznego to tam na razie nie widziałem.

    Ale może to tylko takie moje wrażenie wynikające z nieznajomości wszystkiego, co powstaje. Ktoś zna jakieś naprawdę ciekawe wizualnie współczesne gry na A7800? Chętnie poznam.
    • 10:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime6 Dec 2015 zmieniony
     
    Znać nie znam, ale wspomnę, że Sebastian "tEDDYbOAR" Kotek z naszego (i AA) forum jest w trakcie projektowania i testów karta developerskiego dla 7800 oraz (jako drugie urządzenie) adaptera klawiatury USB, portu szeregowego i karty SD w jednym. Jakiś czas temu przeportował też na 7800 Robbo, ale nie wiem, czy dokończył nad nim prace.

    Tutaj link do screena z powstającego BIOS-u dla devkarta, a tutaj do monitora pamięci tego kartridża. Jak pisze tEDDYbOAR na Facebooku: ten monitor pamięci musiałem sobie napisać żeby sprawdzić czy prototyp na pająku działa i teraz mogę się zabrać do procedur transferu danych z PC lub karty SD, itd, itd :D (...) a7800 jest golasem bez dzwięku z aż 4kB RAM :P i ja mu te brakujące elementy dam.
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Tymczasem na konsolkę Atari 7800 powstaje z roku na rok coraz więcej gier homebrew i wygląda na to że wkrótce liczba tytułów homebrew przekroczy liczbę tych oficjalnie wydanych. Co więcej jakość tych gier także rośnie. Niektóre tytuły wyglądają rewelacyjnie i pokazują jaki nieodkryty potencjał drzemał w tym sprzęcie.




    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    sprajty, sprajty i jeszcze raz sprajty... dlatego komoda taka fajna do gierek 8-bit...
    • 13: CommentAuthorEagle
    • CommentTime13 Nov 2022 zmieniony
     
    .
    • 14: CommentAuthorEagle
    • CommentTime13 Nov 2022
     
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    @Eagle
    Świetnie to wygląda. Port gry, zgodny z oryginałem ale ładniejszy graficznie. Nie wiem czemu ale Robbo na Amigę czy PC było brzydsze niż na małe Atari pomimo wyższej rozdzielczości i większej liczby kolorów. Wersja na Atari ST też nie zachwyca. A w to co pokazałeś aż ma się ochotę zagrać. Trzymam kciuki za dokończenie projektu. Będzie wydanie na kartridżu?
    • 16: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    miałem inne wyobrażenie o A7800, to jest zbyt ładne :)
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    8 palet po 3 kolory robi swoje :)
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    ... generuje grafikę na modłę automatów arcade(bez duszków), a przedpotopowy TIA wsadzili, później się chyba zorientowali i Pokeya montowali w Cartach... ech.
    Skoro montowano Pokey w cartach dla 7800, to może łatwym sposobem można by zrobić takowego moda i na stałe w konsolę wrzucić Pokeya, gdyby wersje plikowe tytułów które w wersji fizycznej zawierają Pokeya by z takim modem działały prawidłowo to byłby hit, jak sądzicie da się ? panie @jhusak co pan o tym myśli ?

    Byłby hit, ale puki co jest kit, nawet najpiękniejsza grafika nie jest w stanie przykryć niedoborów w dźwiękach.
    • 19: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    Miał powstać tani chip dźwiękowy "Gumby", który miał być montowany w kartridżach. Ale z powodu kryzysu i przejęcia Atari przez Tramiela chip nie powstał. Dlatego Pokey pozostał jedyną opcją. Obecnie są zamienniki Pokeya jak "PokeyOne" czy "Hokey", które montowane są w kartridżach do Atari7800. Te układy emulują Pokeya tylko w funkcjonalności związanej z generowaniem dźwięku i powstały tylko na potrzeby kartridży do Atari 7800.
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    nie o to mi chodzi, o tym pisałem, zastanawiam się czy technicznie dało by radę wmontować układ w konsolę, nie zamiast, ale z opcjonalnym wykorzystaniem, na przykład jak byśmy korzystali z jakiegoś SD Carta to gry które wydane na Carcie z Pokeyem mogłyby używać tego z konsoli.
    • 21: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    @IRATA4
    Bylo w planach cos takiego jak Atari 7800 XM module, nakladka na konsole, która dodawala kilka (chyba 2) układów dźwiękowych i kilka innych usprawnień, ale autor zmarl i narazie pewnie temat tez, a juz bylo blisko.
    • 22: CommentAuthorEagle
    • CommentTime14 Nov 2022 zmieniony
     
    @ubork absolutnie nie planuje wydawania carta.
    Robbo bedzie dzialac na cartach Dragonfly i Concerto oraz emulatorach

    @Irata4
    Cart Dragonfly ma na pokladzie PokeyMax stereo z Covoxem oraz Yamahe 2151 ktora jest rewelacyjna.
    Do tego jest projekt carta przelotowego w ktorym mozesz miec Pokeya lub YM2151 i do niego wpiac cart z gra.
    @rj1307 zaprojektowal dla mnie carta 512KB ROM 2x16KB RAM z ukladem SN76489AN+Covox z dodatkowymi bajerami dla Marii (specjalny dostep do bankow Marii, FlipX dla grafiki, tryb Konopa "sprzetowo")
    Pelna dokumentacja zostala udostepniona na AAge i kazdy moze sobie zrobic dla siebie w przyszlosci (BOM w okolicach 20$)
    Ponizej kilka moich testow







    • 23:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    @eagle: mogę prosić o kontakt? ;)

    greymsb(at)poczta.fm :)

    Z góry dziękuję!
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    @IRATA4, ja się nie znam się na A7800.
    • 25:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime14 Nov 2022 zmieniony
     
    @jhusak: "Ty się nie znasz się?" :D

    • 26:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 Nov 2022
     

    urborg:

    Miał powstać tani chip dźwiękowy "Gumby", który miał być montowany w kartridżach. Ale z powodu kryzysu i przejęcia Atari przez Tramiela chip nie powstał. Dlatego Pokey pozostał jedyną opcją.


    Temat nie jest taki oczywisty.

    Jeśli wierzyć tej stronie ->link<- to Gumby nie powstał bo nie było na niego miejsca w krzemie Marii. Czyli mamy konsolę z dużymi możliwościami graficznymi i z zerowymi możliwościami muzycznymi. Pomysł wręcz świetny :)
    GCC (konstruktor Atari 7800) planowało więc układ dźwiękowy Minnie montowany na karcie, dodali więc linię Audio do portu kartów. Pomysł równie świetny, zamiast jednej konsoli z jednym układem dźwiękowym, mielibyśmy konsolę bez dźwięku plus załóżmy 10 gier każda z własnym układem dźwiękowym Minnie :)

    I teraz sedno tematu, Warner w 1983 zamówił nową konsolę w GCC. Konsola powstała ale Warner (w pierwszej połowie 1984) nie chciał za nią zapłacić GCC. Geniusze :)
    Warner (w pierwszej połowie 1984) proponuje Tramielowi objęcie CEO w Atari Inc., ten się nie zgadza ale proponuje odkupienie cześć udziałów Atari od Warner. Tak powstaje Atari Corp. gdzie Tramiel ma 51% udziału, Warner 49% (przynajmniej w 1984). Tramiel chce pod marką Atari zrealizować swój projekt RBP (Atari ST) na co ma jeszcze trochę swojej prywatnej kasy, a Warner chce by Tramiel opłacił z tej kasy zobowiązania Warnera w stosunku do firm trzecich (GCC). Pod koniec 1984 roku Tramiel idzie negocjować pożyczkę do Warnera. Negocjacje się przeciągają do 1985 ale finalnie Tramiel raczej dostał kasę bo GCC zostało opłacone a 7800 wydane.


    urborg:

    Obecnie są zamienniki Pokeya jak "PokeyOne" czy "Hokey", które montowane są w kartridżach do Atari7800. Te układy emulują Pokeya tylko w funkcjonalności związanej z generowaniem dźwięku i powstały tylko na potrzeby kartridży do Atari 7800.

    Tak jak Eagle napisał, Yamaha 2151
  3.  
    Czy carta Dragonfly lub Concerto można nadal gdzieś kupić?
    • 28: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Nov 2022 zmieniony
     
    O nazwie Minnie nie słyszałem. Natomiast czytałem że GCC obiecywało że ten chip będzie naprawdę tani. Chyba 2$ czy 1.5$ za sztukę co faktycznie ceny kartridża by dużo nie podbijało. Konsola zaś mogłaby równolegle korzystać też z układu TIA. Tak np działa Commando że muzykę generuje Pokey
    a TIA generuje odgłosy.

    @czarny faraon
    Można kupić concerto ale tanie to nie jest 100$ plus koszty wysyłki z USA.
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    @urborg: ->link<-
    • 30: CommentAuthorEagle
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    @Czarny_faraon
    Dragonfly jest juz niedostepny (brak czesci etc.)
    Concerto mozna kupic i do tego z Hokeyem (zamiennik Pokeya)
    ->link<-
    • 31: CommentAuthorEagle
    • CommentTime15 Nov 2022 zmieniony
     
    Jak ktos wczesniej nie widzial to ponizej dolaczam link do Heartlighta na Atari 7800
    Wersja prawie ostateczna ;)

    Przytrzymanie fire powyzej 2 sek:
    Right difficulty switch A (lewo) restart poziomu
    Right difficulty switch B (prawo) skok do nastepnego poziomu
    (Difficulty switch sa na dole obok Select i Reset)


    ->link<-
    • 32: CommentAuthorurborg
    • CommentTime5 Feb 2023 zmieniony
     
    Powstaje wersja Moon Patrol na konsolę Atari 7800. Wygląda super.
    • 33: CommentAuthorurborg
    • CommentTime5 Feb 2023
     
    I jeszcze taka gra powstaje.
    • 34: CommentAuthoradi
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Tylko jest pytanie, ile osób ma Atari 7800? Bo jeśli mało i większość i tak odpali gierki na emulatorze, to szkoda trudu programistów.
    Współcześnie są prostsze metody tworzenia gier na PC, czy wręcz każdego sprzętu z nowoczesną przeglądarką internetową.
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    to dokładnie tak, jakbyś napisał wędkarzowi, że po co jak idiota z kijkiem nad rzeką ślęczy, lepsze pangi kupi w supermarkecie.
    • 36: CommentAuthortebe
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    a nie prościej będzie kiedy ADI się rozpędzi i jebnie tą "mądrą" główką w betonową ścianę ?
    • 37: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    to będzie wtedy arcanoid :)
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2023 zmieniony
     
    @Adi: idąc takim tokiem rozumowania w zasadzie całe zajmowanie się retrokomputerami można wrzucić do szufladki "szkoda trudu" ;)

    @Tebe: po co tak ostro?
    • 39: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2023 zmieniony
     
    Kiedyś czytałem jakiś anglojęzyczny komentarz o naszej grze "Ridiculous Reality" na Atari brzmiący mniej więcej tak: szkoda, że twórcy nie zrobili tej gry na jakąś popularną platformę typu C64, zamiast na niszową.

    Tamta osoba też lepiej wiedziała od nas, co powinniśmy robić ze swoim czasem i którą platformą należy się zajmować, a którą nie :)
    • 40: CommentAuthoradi
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Tebe, miałem Ciebie za kulturalnego i inteligentnego człowieka, a tu nagle taki "wystrzał"?
    • 41: CommentAuthoradi
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    @Adam, Zajmowanie się retrokomputerami jest super, co z resztą udowadniamy naszą tu obecnością :).
    Ale w wysiłku programistycznym trzeba się skupiać na tym, co da jakiś efekt.
    Napisanie super gry na Atari 7800 i odpalanie jej potem na emulatorze jest irracjonalne.
    Chyba, że chodzi o jakieś sprawy honorowe między Atari a Commodore.
    Wtedy proszę bardzo - można pisać. Z tym że każdy niech sam się weźmie za assemblera, a nie tylko czeka na gierkę i dopinguje.
    • 42: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2023 zmieniony
     
    Skąd założenie, że gry na 7800 są uruchamiane tylko na emulatorach? W Polsce jest to bardzo mało popularny sprzęt, nieco lepiej jest np. w Stanach.

    Zwróć uwagę, kto te gry tworzy. Oto przykładowo lista nominacji do nagrody Atari Homebrew Awards na AtariAge za rok 2022:

    Kategoria "Atari 8-Bit/5200 WIP Homebrew" - na 6 gier 4 są "polskie":

    ->link<-
    Dark Keep (A8) by Vladimir Janković @popmilo

    Kij Samobij (Port | A8) by Krystian Walczyk @Salmax

    Last Ninja 2 (A8 | Port) by Jakub Husak @jhusak (Code) / Michał Szpilowski @miker (Music) / Adam Wachowski @+Adam+ (Fonts, Graphic Advice)

    L'Abbaye des Morts (Port | A8) by Fantômas @fantômas (Programming) / Konstantinos Giamalidis @TIX (Graphics) / Bobby Clark @Synthpopalooza (Music)

    Tony (A8) by Krzysztof Dudek @xxl and Rafał Chabowski @mgr_inz_rafal (Code) / Rafal Dudek @RafalDudek (Graphics) / Michal 'Caruso' Brzezicki (Sound)

    Trax (Port | A8) by Janusz Chabowski @shanti77 / Jarek "Odyn1ec" Wyszyński (Character Artwork)
    • 43: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Porównaj to z produkcjami na 7800:

    Atari 7800 WIP (Original)

    Bernie & The Tower of Doom by MuddyVision / Lewis Hill @Muddyfunster

    Game of the Bear: Polar Opposites by VHZC Games / Vladimir Zuñiga @vhzc

    Harpy's Curse by Todd Furmanski @Revontuli

    Legend of Silverpeak by Steve Engelhardt @Atarius Maximus

    Oozy the Goo - Gaiden by VHZC Games / Vladimir Zuñiga @vhzc

    Tunnels of Hyperion by VHZC Games / Vladimir Zuñiga @vhzc



    Atari 7800 WIP (Port)

    A.R.T.I. (Port) by MuddyVision / Lewis Hill @Muddyfunster (Coding, GFX) / Bobby Clark @Synthpopalooza / Mike Saarna @RevEng (Code Guru) / Matt Smith @mksmith (Music Help)

    Cannon in D - D for Defense (Port) by VHZC Games / Vladimir Zuñiga @vhzc

    Lunar Patrol (Port) by OldStyle @OldStyle

    Pac-Man Energy Drink Edition (Port) by Bob DeCrescenzo @PacManPlus

    Penta (Port) (was Pengo) by 20th St Arcade / Darryl Guenther @darryl1970 / Paul Lay @playsoft & Pat Brady @Pat Brady (Music & Music Engine)

    Plumb Luck DX (Port) by Blake Smith @SmittyB
    • 44: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Podsumowując: są chętni do tworzenia gier na 7800 i do grania na fizycznym sprzęcie, ale nie widać tego patrząc z polskiego podwórka. Jak na razie chyba na palcach jednej ręki można policzyć polskich twórców gier na ten sprzęt.
    • 45: CommentAuthoradi
    • CommentTime6 Feb 2023 zmieniony
     
    "Skąd założenie, że gry na 7800 są uruchamiane tylko na emulatorach?" - to nie było założenie tylko pytanie (przynajmniej w moim pierwszym wpisie).
    Mała ilość konsol 7800 w Polsce wynikała z tego, że w czasach świetności tego sprzętu cartridge kosztował jedną średnią pensję.
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    @adi - podstawowe niezrozumnienie kontekstu przez Ciebie oraz inne osoby, które spotkałem na swojej dróżce polega na tym, że zakładasz, że te gry robi się dla publiczności. Błąd! Przede wszystkim robię to dla siebie. Ew. reakcja publiczności jest miłym dodatkiem, ale przyjemność jest w samym robieniu - tak jak w układaniu pucli czy rozwiązywaniu szarad. Osobiście miałem taką fazę, że specjalnie robiłem gry, w które praktycznie nie dało się grać, np. Tetryx i Flappy, pomysłów miałem więcej, ale na szczęście mi przeszło ;)
    • 47: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    No właśnie te gry chyba w ogóle nie będą uruchamiane na emulatorach, conajwyżej wersje demo. Gry zaś zapewne zostaną wydane na kartridżach i dostępne do kupienia w AtariAge store. Konsol Atari 7800 sprzedano ponad 3 miliony na całym świecie czyli chyba nawet więcej niż 8 bitowych komputerów Atari. W Polsce te konsole nie były popularne.
    • 48: CommentAuthoradi
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Tu się muszę z Wami całkowicie zgodzić :).
    Pisanie gier dla siebie jak najbardziej rozumiem. Sam napisałem kilka gierek dla konsolki na stm32f103 zbudowanej przeze mnie tylko dla siebie.
    Co do publiczności - to już byłbym bardziej sceptyczny.
    Dużo jest wymagających i oczekujących a mało piszących.

    Natomiast pisanie gier na sprzedaż, zwłaszcza w Ameryce, to rozumiem na 100%.
    Atari 7800 ze swoją małą liczbą wydanych gier jest idealną niszą dla programistów. Niepotrzebnie założyłem, że chcecie pisać dla Polaków.
    • 49: CommentAuthorEagle
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Pierwsza wersja gry 1942 opublikowana 4 miesiace temu zostala pobrana 985 razy z forum AAge.
    Cart Dragonfly zostal sprzedany w ilosci okolo 240, Concerto pewnie podobnie a na dniach wyjdzie cart 7800GD do SainT
    Gra Rikki&Vikki sprzedala sie w ilosci 550 szt i autor sie wycofal bo za wolno sie sprzedawalo :)
    Ale fakt ze A7800 praktycznie nie istnieje w PL.
    • 50: CommentAuthoradi
    • CommentTime7 Feb 2023
     
    Zainspirowaliście mnie tą maszynką 7800. Nie wiedziałem, że ma takie możliwości:


    Na dodatek jest bardzo mało gier. Każda kolejna to duża wartość dodana.
    Można też używać kompilatora Basic-a.
    Nawet taki Hammurabi na 7800 to już byłoby coś :).
    Zwłaszcza udekorowane jakąś ładną grafiką.
    Tyle lat "siedzę" w Atari a tyle jeszcze do odkrycia :).