atarionline.pl Zmiana FON lub FNT na TTF - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Oct 2009
     
    Pilne! Czy ktos wie, jak zmienic czcionki w formacie FON lub FNT na standard TrueType? Jakis automacik, skrypt, metoda?

    Czcionka jest potrzebna do wykorzystania w Wordzie, a ten za zadne skarby swiata nie chce korzystac z nie-TTF, bo przeciez "jakosc" czcionki najwazniejsza i na zadne kompromisy nie pojdzie :). Dotyczy projektu "Kolony2106", gdyby ktos pytal, co to ma wspolnego z Atari :).
    • 2: CommentAuthorirwin
    • CommentTime8 Oct 2009
     
    Wiem że w odwrotną stronę tj z ttf na atarowskie fonty to nikomu niepotrzebną robotę ;) wykonał Mono. Więc może on coś będzie wiedział.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Oct 2009
     
    Dla uscislenia - ten FON czy FNT to nie jest atarowski font tylko juz w formacie pecetowskim. Zapytam Mono.
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Oct 2009 zmieniony
     
    Znalezione na ->link<- po wyszukaniu "fon" (linka do pliku nie podam, bo generują zawsze linki tymczasowe - pewnie w obronie przed spamerami):
    [cite]
    .FON file format information

    .FON files are used by the Windows operating system and are an extension to the Windows 3.1 .FNT files. Each FON file is a NE format DLL file with only a resource section, containing .FNT files as resources.
    [/cite]
    Z kolei .fnt jest dość prosty - zetknąłem się tylko z fontami bitmapowymi, choć w specyfikacji pisze że można tam kodować też fonty wektorowe. .fnt też jest na wotsit.org.

    Pierwszym strzałem w googla znalazłem nawet jakieś źródło w pythonie, które wyciąga .fnt z .fon: ->link<- . Poziom wyżej facet podaje systemowych parę plików .fon.

    @irwin: dla uściślenia na atari potrafię pokazać tylko .chr :) .ttf konwertowałem na .chr programem easyfonts, ale działa on tak, że wewnętrznie rysuje sobie na jakimś kontekście graficznym ttfa w wybranym rozmiarze, a potem leci linia po linii i przerabia na komendy wektorowe to, co ma w bitmapie. Efekt jest tragiczny, bo tak naprawdę to z ttfa robi to font bitmapowy, ale zapisany wektorami :(

    Edit: dewinfont potrafi skonwertować .fon do postaci czytelnego pliku tekstowego, z którego łatwo można zrobić co kto chce ;) Po czym to z kolei można skonwertować do pliku .fnt
    $ ./dewinfont -o tektite.fd tektite.fon
    $ ./mkwinfont -fnt -o tektite.fnt tektite.fd
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Oct 2009
     
    Mono - dzieki za odpowiedz, ale chyba sie nie zrozumielismy. Mam Windoze XP i po zainstalowaniu czcionki FON albo FNT system jej nie widzi, a takze MS Office jej nie widzi. A chcialbym, zeby widzial, wiec przyszlo mi do glowy, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie zmiana FON albo FNT na format TTF...
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Oct 2009 zmieniony
     
    Właśnie przeedytowałem :) Może łatwiej da się znaleźć konwerter z .fnt na .ttf bo wskazanym narządem wyciągniesz .fnt z .fon.
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Oct 2009
     
    Gdyby ktoś potrzebował tego konwertera to załączam drobną (szybką) poprawkę na zbyt długą nazwę fontu (uniemożliwiało generowanie pliku .fnt).
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2010
     
    Tutaj troche inna zabawa z czcionkami Atari, autorstwa Rega:

    ->link<-

    Efekt na pececie: