atarionline.pl Atari800 jako IBM PC ? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor8bit123
    • CommentTime2 Feb 2016
     
    Ostatnio przegladalem ksiazke "The Innovators: How a Group of Hackers, Geniuses, and Geeks Created the Digital Revolution" autora glosnej biografi Stevena Jobsa - Waltera Isaacsona i natrafilem tam na informacje ze IBM bardzo powaznie rozpatrywal pomysl zakupienia licencji na komputer Atari 800 i produkowania go pod zmieniona nazwa.
    Ciekawe jak wygladal by wspolczesny PC gdyby do tego doszlo?
  1.  
    baju baju baj
    • 3: CommentAuthor8bit123
    • CommentTime2 Feb 2016 zmieniony
     
    Dlaczego nie ?
    W ksiazce nie jest dokladnie podana data kiedy to mialo miejsce ale latwo mozna wywnioskowac ze byl to okolica roku 1979/80. W tym czasie apple II swietnie sie sprzedawlo jako komputer biurowy, IBM PC nie byl jeszcze nawet planowany, a IBM dostrzegl rynek dla mniejszych maszyn ktory szybko nalezalo zdobyc.
    Zreszta technichnicznie atari800 bylo nawet lepsze od apple II , no moze poza brakiem otwartej architektory, ale i to mozna bylo zmienic, patrz projekt PBI
    • 4: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Feb 2016
     
    "Ciekawe jak wygladal by wspolczesny PC gdyby do tego doszlo?"
    Monopol na rynku procesorów domowych PC miała by Motorola.
    Microsoft wciskał by wszystkim na siłę najnowszy Windows (pewnie 10 albo coś koło tego), a do napisania przez sekretarkę pisma mieszczącego się na pojedynczej stronie A4 potrzebny był by 2 rdzeniowy 4 wątkowy procesor, 8GB RAM i dysk twardy min. 0,5TB... Słowem: Koszmar.
    • 5: CommentAuthor8bit123
    • CommentTime2 Feb 2016
     
    Motorola ?
    A co ona ma wspolnego z atari800 i jego procesorem ?
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 Feb 2016
     
    W zasadzie to Motorola zaprojektowała pierwowzór 6502 (Motorola 6800).
    Źródła teraz sobie nie przypomnę, ale też tą informację gdzieś na sieci widziałem.
    • 7: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Feb 2016
     
    Wtedy nic. Ale pytałeś: " jak wygladal by wspolczesny PC"? No to można sobie chyba wymyślać jak się chce :-) Następcą MOS w mikrokomputerach stały się procesory Motoroli więc to chyba oczywiste, co napisałem.
    • 8: CommentAuthorilr
    • CommentTime2 Feb 2016 zmieniony
     
    @bob_er
    Być może stąd: ->link<-
    • 9: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 Feb 2016
     
    @ilr: Miałem na myśle nieznajomość żródła informacji, że IBM się poważnie interesował Atari800. Gdzieś to już spotkałem, ale nie pamiętam gdzie.
    Co do procesorów - najlepszym dowodem na pochodzenie związane z Motorolą jest różnica pomiędzy 6501 oraz 6502 :).
    • 10:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime2 Feb 2016
     
    zaraz, zaraz, ale Atari 800 ma pół otwartą architekturę: dwa cartridge, 3 sloty na "karty pamięci" i jeden na ROM, więc nie dziwię się IBMowi że byli zainteresowani:)

    Później to wszystko zmieniono w seri XL, a szkoda, mogli iść dwoma drogami: domowe komputery i bardziej otwarte.
    • 11: CommentAuthor8bit123
    • CommentTime3 Feb 2016 zmieniony
     
    Procesor 6800 to produkt firmy Motorola, 6502 to produkt firmy Mos Technology.
    Jedyne co te 2 procesory maja wspolnego to to ze czesc ludzi ktora wczesniej pracowala dla motoroli po odejsciu z niej zalozyla firme mos technology i tam opracowala zupelnie nowy procesor niekompatybilny prograowo z 6800 nazwany 6501, ale mogacy po napisaniu nowego oprogramowania byc montowany w miejsce procesora 6800 motoroli. Poniewarz byl z nim sygnalowo zgodny i tyle.
    • 12: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime3 Feb 2016
     
    Plus na bazie swoich doświadczeń z 6800 zrobili tańszy produkt - 6501/6502.
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Feb 2016
     
    Atari także jast PC ,myślę że po prostu prędzej czy później zyskał by jakąś egzotyczną obudowę i zewnętrzną klawiaturę a my byśmy grali i rozmawiali o grach z IBM - bo Atari miałby każdy i nie było by sensu się o tym rozpisywać ,zakładam że nie był by kompatybilny ze starymi grami i narzekali by starzy atarowcy że to już nie Atari -Takie moje luźne spojrzenie .
    • 14: CommentAuthor0xF
    • CommentTime4 Feb 2016
     
    Zgadzam się z IRATA4.