atarionline.pl SID gra POKEY'a - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime12 May 2016 zmieniony
     
    Nie wiem czy było, ale chyba nie bo rzecz jest raczej nowa...
    ->link<-

    SID emuluje POKEY'a
    propsy dla 4mat'a.
    • 2:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime12 May 2016
     
    Ale jaja :) Dzięki za linka, Carrion!
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime12 May 2016
     
    Do czego to dochodzi! :P

    Ale SID ma 3 kanały, więc jak gra 4 kanały POKEYa? To podobnie jak emulator małego Atari na Atari ST - okazuje się że gra ale tylko na 3 kanałach :P
  1.  
    A co w tym dziwnego. SID był, jest i zawsze będzie lepszy od POKEYA
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 May 2016
     
    @cacodemon666: inny. Inny po prostu. Przeczytaj czego dotyczą wątpliwości w postach i wtedy się wypowiedz :)

    @tdc: może odgrywać wyłącznie muzyki z połączonym kanałem np. z filtrami albo 16-bitowym basem. Tzn. np. takie spod CMC.
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 May 2016
     
    na jutubach nie ma :(
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 May 2016 zmieniony
     
    @cacodemon666:
    Chciałbym zobaczyć jak SID oprócz dźwięku:
    - obsługuje klawiaturę,
    - obsługuje port szeregowy,
    - obsługuje potencjometry(!),
    - generuje liczby pseudolosowe.

    Poza tym SID ma 28 nóżek a POKEY aż 40 :D ;)
  2.  
    Co z tego skoro gra lepiej. To oczywiście moje subiektywne odczucie, ale to SID, a nie POKEY jest w top 20 najważniejszych wynalazków komputerowej historii
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime13 May 2016
     
    To nie pierwszy taki projekt 4mat-a. Próbował też grać SID-em AY-ka: ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 May 2016 zmieniony
     
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 May 2016
     
    @Wieczór - no domyślam się, bo inaczej się nie da ;)
    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 May 2016 zmieniony
     
    No są różne sztuczki :) Zwłaszcza jak robisz konwersję, a tu została zrobiona konwersja. Nie da się automatem, ale automatem to się mało co da. Wykonanie konwersji wymaga sporo pracy - a wówczas się miesza, bo ludzie pewnych rzeczy nie usłyszą i tak ;)

    Tak, BTW, próbuję od dwóch lat zrobić konwersję na POKEYa jednego ze znanych, 4-mattowych utworów - tym razem z Amigowego moda i idzie jak po grudzie - a niby liczba kanałów się zgadza ;) To nie jest takie proste niestety :)
    De facto, to się robi utwór niemal od początku, korzystając z oryginału jako wzorca.
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 May 2016
     
    PS. np Jet Set Willy używa wszystkich 4 kanałów a tu zostało to elegancko wtłoczone w 3. Podobnie jak parę innych utworów.
    • 14: CommentAuthorRocky
    • CommentTime13 May 2016
     
    O ile pamiętam, wyczytałem, że POKEY może generować wyższe częstotliwości od SIDa (po ustawieniu zegara bazowego na 1.77MHz).. SID ma do dyspozycji max 1MHz..
    Nie zmienia to faktu, że te powyższe muzyczki bardzo ładnie brzmią na SIDzie (co prawda słychać różnice).. zawsze myślałem, że te specyficzne nuty są tylko domeną Atari..
    Nie należy zapominać, że POKEY jest w zasadzie o jedną epokę w tył (lata 70te, wtedy było inne podejście do dźwięku w komputerach)..
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 May 2016 zmieniony
     

    Wieczór:

    tym razem z Amigowego moda i idzie jak po grudzie - a niby liczba kanałów się zgadza ;) To nie jest takie proste niestety :)
    De facto, to się robi utwór niemal od początku, korzystając z oryginału jako wzorca.

    Nie mogę Wieczór powiedział, że coś nie jest proste???
    No nie mogę uwierzyć, do tej pory wszystko było proste co robili inni, a jak się za coś zabrał Wieczór to się okazało że jednak "idzie jak po grudzie".

    Nie ma to jak spotkanie się teorii z praktyką ;) :P


    @Rocky: tak to inna epoka, właściwie cud, że się dziś tak dobrze sprawdza. Potem w automatach arcade, aby nieco nadrobić wsadzali po kilka POKEYów.
    • 16:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 May 2016
     
    @cacodemon666: ale Ty napisałeś że SID jest lepszy od Pokeya, a nie że gra lepiej :P
    Bo że gra, to każdy wie. Choć jednocześnie Pokey ma swój klimat, który bardzo lubię.
    Chciałem tylko unaocznić, że sama próba muzycznego porównania układu będącego kombajnem (technol. z lat 70) do dedykowanego do syntezy (z lat 80) - jest dla tego pierwszego wyróżnieniem.
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 May 2016
     
    eee slychac ze brakuje jednego kanalu ale i tak swietna brzmi.
    • 18:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 May 2016
     
    Brzmi jak małe Atari. Co prawda pewne różnice są (i nie chodzi tylko o ten kanał) ale to są niuanse.
    • 19:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime13 May 2016
     
    Link podany przez Mono też robi wrażenie:

    ->link<-

    Kiedyś bym nie uwierzył, że coś takiego powstanie :D Naprawdę nieźle to brzmi!

    Muzyczka z Pokeya na C64 również. Fajnie :D
    • 20:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime13 May 2016
     
    Ale... parę postów wyżej 4mat pisze, że to nie jest konwersja.
    ->link<-
    • 21: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime13 May 2016
     
    Z linku który podał IRATA4 to o 2ej w nocy możecie mnie obudzić i powiem wam że to nie POKEY :) ale bardzo miłe że wszyscy z innych platform chcą mieć to cudo :) Pozdrawiam
    • 22:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 May 2016
     
    Uczciwie trzeba przyznać, że przynajmniej na tym przykładzie z International Karate, SID lepiej symuluje Pokeya niż na odwrót.
    • 23:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime14 May 2016 zmieniony
     
    SID to jest dedykowany chip dźwiękowy, którego gdyby w latach 80 dopracować polifonię można by zastosować w syntezatorze i sprzedawać jako instr. muzyczny. Zresztą nawet z tą co jest, jest hobbystycznie montowany w samodzielnym urządzeniu SIDstation i podobne oraz sterowany poprzez midi.
    A Pokey to jest kombajn do wszystkiego. To, że przy okazji gra to jest sukces. A gra, jak się okazuje- całkiem nieźle i dosyć niepowtarzalnie. Fajnie, że SID potrafi go odegrać w jakimś tam dosyć zaawansowanym stopniu. Przypuszczam jednak, że sporo to kosztuje procesor główny.
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2016
     
    możecie podać jakiś najlepszy przykład w drugą stronę tzn jak Pokey udaje Sid/a ?
    ... coś do odsłuchu
    • 25: CommentAuthormono
    • CommentTime14 May 2016
     
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2016