atarionline.pl SYSTEM TOS Z ATARI FALCON POD WINDOWS 10 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorVansen2
    • CommentTime7 Jul 2016
     
    Witam miłośników Atari...

    Chcę uruchomić pod windows 10, system TOS z Atari Falcon,
    lub jego młodszy odpowiedniki jak np.
    - FreeMiNT
    - FireBee

    Przyznam się że nie wiem czym różnią te wersje systemu,
    i czy można w nich ustawić polskie fonty.

    Podpowiedzcie proszę który obecnie proponujecie system,
    do uruchomienia pod windows 10.
    I czy udało wam się jego spolszczyć.
    Oraz czy do jego zainstalowania potrzebny jest emulator.

    Pozdrawiam...
    • 2: CommentAuthortrophy
    • CommentTime7 Jul 2016 zmieniony
     
    Bez wnikania w szczegóły, bo trzeba by się rozwinąć.

    Potrzebny jest emulator. Polecam Hatari, który częściowo emuluje Falcona 030. Będziesz jednak musiał zdobyć obraz ROM z systemem TOS 4.0x z Atari Falcon. Możesz też użyć darmowego Emu TOS i pokombinować z instalacją jakiegoś EasyMINT na początek. W sieci był kiedyś dostępny obraz dysku z FreeMINT, o ile pamiętam na forum anglojęzycznym atari-forum.com. Obraz był jednak pod emulator Atari ST/STE o nazwie Steem (też bardzo dobry, ale nie emuluje Atari Falcon).

    Do sprawdzenia jest także emulator SainT. Nie wiem, na ile się rozwija, ale swego czasu używałem i był niezły. Nie było tam emulacji Falcon 030, tylko ST/STE.

    Na ST/STE można obczaić system operacyjny MagiC. Jest bardzo ciekawy, w sieci powinieneś łatwo znaleźć demo (jest także wersja na PC). MagiC działał na ST/STE z 4 MB RAM lepiej niż FreeMINT.

    Spróbuj także rozwiązania o nazwie Aranym. Bardzo ciekawe. Nie jest to do końca emulator, ale da namiastkę Falcona i można zainstalować tam FreeMINT.

    Spolszczenia do TOS/GEM i FreeMINT to nie problem. Polskie znaki też do zrobienia.
    • 3: CommentAuthortrophy
    • CommentTime7 Jul 2016
     
    Tego Tobie trzeba:
    ->link<-
    • 4: CommentAuthorMKM
    • CommentTime8 Jul 2016
     
    ->link<-

    Nie probowalem, ale wyglada spoko - obraz pendrive z bootwalnym OS, który ma Aranyma i Minta.
    • 5: CommentAuthorVansen2
    • CommentTime9 Jul 2016
     
    Dzięki za szybką odpowiedź.

    Wersja Live CD pozwoliła mi zobaczyć, oraz pobawić się systemem.
    Skupiam się teraz na bootwalnym OS z pendrive.

    Chcę zainstalować notatnik tekstowy, który pozwalał by zapisywać pliki w formacie TXT, stosując kodowanie ANSI lub UTF-8 dla windows.