atarionline.pl Atari 800XL i szary ekran - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarx
    • CommentTime1 Oct 2016
     
    Witajcie,

    właśnie odratowuję jedną Atarynkę, która miała zostać przeznaczona na przemiał. Klawiatura jest pęknięta, ale płyta główna wygląda całkiem przyzwoicie. Po lekkim podczyszczeniu i wymianie dwóch kondensatorów 470uF 16V na nowe (stare się nieco wybrzuszyły) postanowiłem zrobić test i włączyć Atarynkę. Ku mojemu zdziwieniu Atari wstało bezproblemowo. Kłopot tylko w tym, że na ekranie brakuje koloru. Tzn. mam szary ekran. Myślałem na początku, że to wina kabla. Jednak sprawdziłem na dwóch różnych kabelkach, które z moim Atari 65Xe działały bezproblemowo (VIDEO OUT -> S-video i EURO). Czy moglibyście poradzić od czego zacząć diagnozę? Chipy się nie grzeją.

    Jestem elektronikiem amatorem, nie dysponuję oscyloskopem, ale spokojnie poradzę sobie z lutowaniem. Z góry dzięki za pomoc. Poniżej foty obrazujące problem.

    ->link<-
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime1 Oct 2016
     
    800XL zazwyczaj nie ma sygnału chroma w gnieździe monitora, więc to może być dlatego.
    • 3: CommentAuthormarx
    • CommentTime1 Oct 2016 zmieniony
     
    Dzięki za odpowiedź, czyli jak sądzę, musiałbym podprowadzić sygnał chroma, bezpośrednio z płyty głównej do gniazda? Na szybko znalazłem coś takiego:

    ->link<-

    tylko jak sądzę dotyczy to sygnału w NTSC. Czy jest jakaś różnica jeśli chodzi o PAL. A może znacie lepsze sposoby ?
    • 4: CommentAuthormarx
    • CommentTime1 Oct 2016
     
    Hmmm.. z tego co widzę, to moje Atari 800XL ma płytę 800XLF. A czy tam przypadkiem nie powinno być już wyprowadzonego sygnału chroma na wyjście video ?
    • 5: CommentAuthormarx
    • CommentTime1 Oct 2016 zmieniony
     
    ok, chyba mam winowajcę. Po ponownym przejrzeniu płyty, okazało się, że kwarc C016801 "wisi" sobie na jednej nóżce :(. Znalazłem na allegro zamiennik

    ->link<-

    czy to będzie działać ?
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime2 Oct 2016
     
    O grzebaniu w elektronice nie wiem nic, więc Ci w tym nie pomogę. Coś mi się zdaje, że na forum AtariArea masz większe szanse trafić na elektronika niż tutaj.

    Ale zanim zaczniesz grzebać, proponowałbym sprawdzić czy Twój komputer w ogóle generuje kolor. Sprawdź połączenie za pomocą linii composite video gniazda monitorowego, oraz przez gniazdo antenowe.
    • 7: CommentAuthormarx
    • CommentTime2 Oct 2016
     
    Dzięki za odpowiedź. Przypuszczam, że bez tego kwarcu i tak nie uzyskam koloru (nawet na gnieździe antenowym). Ale już zamówiłem zamiennik. Zobaczymy czy coś pomoże. Jak nie, to pomęczę ludzi na AtariArea :)