atarionline.pl Amatorski joystick - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016 zmieniony
     
    Witam serdecznie Forumowiczów.
    To mój pierwszy wpis i w ramach "wkupnego" publikuję wykonanie amatorskiego joysticka na mikro stykach.
    Kiedyś (lata 80-te) robiłem podobne. Teraz był potrzebny do
    nowo nabytego ATARI 65XE. Joystick jest bardzo precyzyjny no i powinien być trwały. Potrzebne są mikrostyki, gałka od szuflady, kawałki sklejki, śruby, kabel z dorobioną wtyczką RS232. Reszta na fotkach.
    • 2: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Następne fotki. Nie wiem czy można od razu wstawić kilka fotek z postępów prac.
    • 3: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Następna fotka. Drewniana gałka od szuflady kupiona za 2 zł w meblowym.
    • 4: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Membrana gumowa, z grubej dętki albo kawałka maty gumowej ok 2 do 3 mm
    • 5: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Przykręcone mikro włączniki. Można je przylutować na płytkę z folią miedzianą
    • 6: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Zmontowany Joystick.
    • 7: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Widok z boku. Działa wyśmienicie.
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Elegancja! Może przywiózłbyś go na jakieś party pokazać w działaniu?
    • 9: CommentAuthorromeks
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    Dopiero zaczynam powtórną znajomość z Atari. Ale nie ma sprawy, jestem z Torunia.
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    Witaj .
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    Czesc. Fajna zabaweczka :)
    Tak, zdjecia mozna dodawac w wiekszej liczbie niz jedno na raz.
    • 12:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    mi ojciec zrobił joystick ze spłuczki od toalety (tzw Niagary)
    Jak ja żałuję że go sprzedałem.
    Pomysł z gałką od szuflady dobry.
    • 13: CommentAuthorromeks
    • CommentTime26 Oct 2016 zmieniony
     
    Przycisk "Fire". Obudowa z jakiejś plastikowej puszki...
    • 14: CommentAuthorromeks
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    OK Już wiem jak zamieszczać kilka fotek. Aczkolwiek to "Delete" to intuicyjne nie jest. Pozdrawiam Forumowiczów.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2021
     
    Podoba mi się bardzo joystick, który wykonał krupkaj. A Wy macie jakieś własne konstrukcje i pochwalicie się?
    • 16:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jul 2021 zmieniony
     
    @romeks: Twój pomysł jest genialny w swojej prostocie. Po doszlifowaniu szczegółów, pasowałby do drewnianej konstrukcji Atari Zenona (chyba to jego było? jak coś to poprawcie)

    Rozumiem, wykonanie na mikro wyłącznikach - wytrzymałość - jednak, drażniąca jest ich głośna praca. Tak jak się czasem ogląda "Gramy na gazie" też mają "dżoje" na "mikro" i irytujące to jest.
    Ale... to tylko subiektywna ocena.

    @Kaz, @Krupkaj: Przyjemne dla oka wykonanie. Taki ni-to pad, ni klawiatura :).

    Ogólnie, sprytne konstrukcje. Szkoda, że Joysticki USB nie mają tak prostych rozwiązań jak te dla Atari (na wtyczce DB-9) Machnął bym sobie na rozluźnienie, do emulatora, bo na klawiaturze "lapka" beznadziejnie się "pyka" (nawet przy ustawionych klawiszach)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2021 zmieniony
     

    Pebe:

    pasowałby do drewnianej konstrukcji Atari Zenona (chyba to jego było? jak coś to poprawcie)


    Tak, wykonał Zenon dla Galtrona:
    ->link<-

    Zgadzam się, że pstrykanie bywa irytujące, dlatego w starych czasach wolałem grać joystickiem Matt.
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Jul 2021 zmieniony
     
    A ja kiedyś próbowałem podbić rynek :)
    Na razie skończyło się na prototypie, działającym.
    W środku są gumowe tact-switche, działa to (w odczuciu) jak pad od konsol.
    Plany to wyprofilować górną powierzchnię, aby była gładka (3d non-planar printing)
    Ma toto regulowany autofire (akurat wylutowałem przełącznik, bo nie działał).
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2021
     
    Świetne! A przełącznik na Amstrada będzie? :D
    • 20: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime16 Jul 2021
     
    Arcade się liczy? Obudowa z drukarki (PET-G), joy Sanwa.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Apr 2022 zmieniony
     
    Ostatnio Magda ->link<- opowiadała o joystickach własnej (a konkretnie jej taty) konstrukcji. Ten pierwszy, z klockami po bokach widzieliśmy na zdjęciu, a teraz otrzymałem zdjęcie drugiego:

    Magda:

    Ojciec przeszukał strych i znalazł jeden robiony joystick, ale nie ten z klocków, tylko późniejszy, bez klawiszy. Takie cuś:
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2022 zmieniony
     
    I kolejny joystick-samoróbka, kolegi Damiana Ząbczyka. Powstały dwa egzemplarze :), jeden ma Misza.
    • 23: CommentAuthordrakon
    • CommentTime23 Nov 2022
     
    ...ale to jest klawiatura :)
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2022
     
    Już nie :)
    • 25: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime23 Nov 2022
     
    analogiczny patent do PC z epoki ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime25 Nov 2022
     
    Co do joysticków opartych na gałkach do Arcade - co polecacie: ośmio- czy czterokierunkowe?
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    To nie do końca joystick, ale temat jak najbardziej joystickowy. Ciekawostkę wypatrzył BCA.

    Otóż w 1983 roku ktoś ogłaszał się w magazynach Atari z... deską do joysticka :) (Stick Station do CX40). Deska kosztowała prawie 15 dolarów, co było wygórowaną ceną za kawałek przetworzonego drewna. Kalkulator inflacji podaje, że 15 dolarów wtedy to dzisiaj ponad 46 USD.

    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    Z tego co widzę na foto to był perfekcyjnie obrobiony kawałek drewna i pewnie od spodu miał jeszcze wyżłobienie na przewód.

    Zważając na to ile pracy musiało pójść na projekt i obróbkę to cena 2-3x wyższa niż sam (skrajnie niewygodny) kontroler jest jak najbardziej OK. Nie wiem ile wtedy kosztował sam joystick bo cena 15$ jest śmiesznie niska z dzisiejszego punktu widzenia.

    Edit: widzę, że pojawiło się 46$ po uwzględnieniu inflacji. Ostatnio kupiłem 3 lekko obrobione deseczki i muszę stwierdzić, że te 46$ jak na customową robotę to nadal jest super cena.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    No klienci z USA tak chyba nie uważali, bo jak pisze autor artka, w ciągu kilku miesięcy cena spadła do 9.95 USD. Zapewne nie dlatego, że nastąpił zalew konkurencyjnych deseczek, który obniżał cenę :)
    • 30:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    A to ciekawe. Chyba w tym okresie były już dostępne inne joye. Jeśli tak to 'inwestycja' w CX40 mając możliwość kupienia czegoś bardziej ergonomicznego (coś było bardziej niewygodne niż CX?) graniczyła z szaleństwem.

    Chciałbym zobaczyć jaką cenę (dziś) osiągnęłaby oryginalna deseczka na ebay, gdyby była dostępna :)

    Edit: 15 lat temu 120$
    ->link<-
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    Nie tylko CX40 do tej deseczki pasował, bo jak głosi reklama, deska pasowała też do joysticków Wico, ponoć bardzo popularnych w owym czasie w USA. Mam taki pod ręką, ostatnio nabyłem (na zdjęciu). Aczkolwiek może to jakiś inny model, bo ten jest nieco większy od CX40. Szkoda, że deski nie mam, by się przetestowało :)