atarionline.pl Atari 1040 STFM - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbandolier
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    Witam. Zbieram retro sprzęty. Mam już Atari 65xe i Amigę 500. Wczoraj nabyłem Atari 1040STFM. Nigdy STefana nie miałem. W odróżnieniu od małego Atari i Amigi :) Chciałbym przenieść obrazy dyskietek na STefana. W Amidze robię to za pomocą GOTEKA podpiętego pod wyjście stacji dysków lub po kablu SERIAL (PC->AMIGA). Czy GOTEK jest uniwersalny i ten co używam do Amigi zadziała na Atari ST? A może przesyłać po kablu pliki do ST?
    • 2: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    ->link<-

    Poczytaj w tym linku
    • 3:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    Obrazy dyskietek dla Atari ST możesz w większości przypadków nagrywać na zwykłej stacji dysków w PC. Nie trzeba nic kupować, ani przesyłać. Gotek zadziała też w Atari ST.
    • 4: CommentAuthorforsberg
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    To jestem ciekawy, jak odbierasz, tudzież porównujesz, duże Atari po latach? :)
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    Się wetnę, bo to pewnie do dely pytanie ale sam zacząłeś
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    To ma gęstość jak pc ,fajnie mniej kombinacji ale i mniej gier ,swego czasu bardzo chciałem kupic ale w porownaniu z A500 wypada blado .A8 najlepsze.
    • 7: CommentAuthorerOS
    • CommentTime4 Mar 2017
     
    @bandolier

    W ST możesz to robić podobnie.
    Też możesz podłączyć Goteka lub inny emulator floppa np. HXC lub typowo atarowy kombajn CosmosEx.
    Pliki między PC a ST też możesz wysyłać po kablu RS-232 (np. GhostLink - słaba prędkość tylko 19200 bps) lub po Parallel (np. PARCP) lub Parallel-USB (PARCP-USB).
    Od biedy rzeczy plikowe można przenosić też dyskietkami DD 720 KB. Rzeczy sektorowe lub zgrane w postaci obrazu dyskietki jak pisze Dely też od biedy można nagrywać na PC. Nie wszystkie co prawda, ale większość powinna dać radę, tylko do tego potrzebować będziesz drivera dla Windowsa fdrawcmd oraz specjalnej aplikacji np. Floppy Imaging ->link<-
    Mając 'dysk twardy' w postaci Ultrasatana można też przenosić pliki kartą SD.


    @IRATA4

    Skąd się urwałeś? :)
    Tak, ST obsługuje PCtowy format DD 720 KB. Jednak jest to trochę skomplikowane ;)
    Bo np. jeżeli formatujesz pod systemem to zdaje się, że PC widzi dyskietki formatowane dopiero od TOSa 1.04
    do tego są drobne rozbieżności w pojemności o kilka KB. System ST nie formatuje w typowym PC formacie 713 KB
    ale w 709/711 KB ale PC powinien takie dyskietki czytać. Dopiero różne aplikacje formatują na Atari dyskietkę na typowy format PC 720.
    W drugą stronę ST łyka PCtowe DD720 bez problemu.

    Gier mniej? nie podejmę się ich zliczenia, masz jakieś informacje co do ilości?
    A że gorsze.. no cóż tak wyszło, że prawie wszystko tłuczono pod ST a nie pod STe :>
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Mar 2017
     
    nie miałem nigdy dużego Atari .W grach na ST vs A500 zauważalnie gorszy dźwięk i jakby mniejsze nasycenie kolorów choć co do tego drugiego nie mam pewności może kwestia różnych monitorów i ustawień.Nie mam w tym momencie danych jednakże polskich produkcji których na Amige było mnóstwo na St nie uświadczysz a to duży minus przynajmniej dla mnie .