atarionline.pl Wydruk przez interfejs SIO-Centronics - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpigula
    • CommentTime28 Aug 2021
     
    Temat drukarek wrócił do łask za sprawą Fujinet. Na maluchu mamy 2 albo 3 bardzo fajne kombajny News Room, Print Shop i spolszczony Sprint XL. Najbogatsze w dodatki są dwa pierwsze - niestety korzystanie z tych narzędzi przypomina używanie Amigi 500 - wieczne wachlowanie dyskietkami... baaardzo by się przydało dzisiaj zrobienie obrazu wirtualnej dyskietki, gdzie np. Print Shop wszystko miałby w jednym pliku atr...
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Aug 2021
     
    Ale jaki problem?
    • 3: CommentAuthorpigula
    • CommentTime29 Aug 2021 zmieniony
     
    Peri - dyskietki print shop'a są zabezpieczone. Mają przeniesioną strukturę katalogu do innego sektora plus samo narzędzie sprawdza etykiety dyskietek... więc nie da się łatwo stworzyć obrazu zawierającego wszystkie pliki...
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Aug 2021
     
    Rozumiem.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Aug 2021
     

    Piguła:

    Temat drukarek wrócił do łask za sprawą Fujinet.


    Chyba nie bardzo, bo u wszystkich "drukarkowców", z którymi rozmawiam, to powrót do drukarki nie ma nic wspólnego z Fujinetem. Po prostu niektórych kręci drukowanie na real sprzęcie. Tutaj na przykład dobre zestawienie interfejsów dokonane przez AtariFana:

    ->link<-

    A na jego stronie od lat znajdują się filmiki z uruchamiania drukarki. Napisał też świetny program "Drukarz". Z kolei Pańcio ma dla nas niespodziankę - VIAtronics, o którym napiszę w osobnym wątku.
    • 6: CommentAuthorpgru
    • CommentTime18 Oct 2021 zmieniony
     
    @Kaz
    Sporo to zajęło ale znalazłem swój interfejs. Mój wygląda jak Twój, dokładnie taka sama nalepka w tym samym kolorze, podobnie jak reszta. Cieszę się też, że ma wtyczkę(obudowę) z Polski :-)
    • 7: CommentAuthorpgru
    • CommentTime18 Oct 2021
     
    Dla podwójnie(bo trzeba napisać prawdopodobnie własne sterowniki do nowszych drukarek lub znaleźć jakąś z trybem "retro") zdolnych, nie testowane - jest w sieci projekt adaptera na drukarki USB(czyli 2 adaptery będą potrzebne do Atari) - ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2021 zmieniony
     
    Pgru - dobrze, że znalazłeś identyczny interfejs. Może się wyjaśni kto produkował - gdzie go kupiłeś? W którym roku?

    A tu jeszcze urządzenie Miszy, też bez żadnych oznakowań nazwy czy producenta, za to jest kraj produkcji (Niemcy Zachodnie).
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    Zanabyłem takie oto ustrojstwo, co kosztowało mnie 35 zł i pójdzie to laboratorium AtariFana, żeby mógł wykonać wiwisekcję :)

    I jeszcze otrzymałem krótką historię tego interfejsu od poprzedniego właściciela, Radka:

    Jak byłem mały to rodzice załawili mi cały zestaw Atari 800XL, stację dysków, różne gry. To był cały zestaw z drugiej ręki (od kogoś z rodziny). Wówczas nie wiedzieliśmy z siostrą jak tego używać, ale udało się nam odpalić parę gier i programów... Niestety szybko nastała moda na Pegasusy a potem komputer i spakowaliśmy zestaw na strychu. Teraz, po latach, zająłem się sprzątaniem strychu i natrafiłem na tę perełkę - Atari, częściowo zdekompletowaną i postanowiłem sprzedawać ten kawałek historii na OLX.

    Nie jestem aż tak zajawionym geekiem, żeby próbować to odpalić a z uwagi, ze obecnie mieszkam już w mieszkaniu, nie znalazłbym miejsca żeby trzymać u siebie cały ten sprzęt - nawet jako pamiątkę :)
    • 10: CommentAuthorZenon
    • CommentTime31 Jan 2022 zmieniony
     
    Chciałem coś dopisać ale nie doczytałem..... stąd usunąłem wpis, bo byłoby masło maślane :)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Panie Zenonie - ale poproszę o te zdjęcia pana Centronicsów :)

    Tutaj spis Centronicsów od AtariFana: ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    I artykuł, który napisał Zenon i Marek Pikulski, zamieszczony w zinie "Serious" numer 7:
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jun 2022 zmieniony
     

    Zenon:

    1. Micro Print oryginalny wersja 1
    2. Micro Print oryginalny wersja 2. Pod procesorem znajduje się układ scalony 74LS373.
    3. Micro Print wersja piracka zrobiona przeze mnie (Zenon/Dial) :)
    Wyjęta EPROM, pracuje w innym modelu :)
    4. Oryginalne: okładka, instrukcja dla Micro Printa
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2022 zmieniony
     
    Przejrzałem ostatnio różne ebaye i inne amazony. Okazało się, że czasami można znaleźć piękne interfejsy Centronics, których u nas nigdy nie widziałem. Na przykład ten do drukarek Star - przepiękny! APE też we wściekle interesującej żółci. Graphix AT to wiadomo, dziwadło. MPP-1150 dość ładny.
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    Ja mam takie coś.