atarionline.pl Stacja dysków w Atari STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Dzisiaj sprawdzałem stare dyskietki do Atari STE i przy jednej z dyskietek z STEFana wyskoczył mi błąd, że dyskietka jest uszkodzona. Niestety teraz nie mogę uruchomić żadnej dyskietki. Nie wiem czy się zabrudziła stacja czy po prostu coś w niej padło? Przy próbie uruchomienia na 100% sprawnej dyskietki wyskakuje mi błąd, że jest uszkodzona i nic nie można zrobić.
    • 2: CommentAuthorAdamK
    • CommentTime16 Apr 2017
     
    Możliwe że jakiś paproch przedostał się z powierzchni dyskietki na głowicę.
  2.  
    Znalazłem starą dyskietkę czyszczącą i pomogło.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2017
     
    A ja się podepnę z innym pytaniem. Czy jeżeli wymienię standardową stację STE na stację 1.44MB to będzie normalnie działać? Nie chodzi mi, żeby działała jako HD, bo to wymaga wymiany kontrolera, ale żeby działała jak normalny napęd 720KB. Znalazłem taką w starym pececie HP z czasów Pentium 75 i zamiast wyrzucić to bym wykorzystał...
    • 5: CommentAuthorbartek030
    • CommentTime25 Dec 2017
     
    Dla 100% kompatybilności powinno być:

    Id napędu - DS0
    Sygnał DISK_CHANGE na pinie nr 2
    Sygnał READY na pinie nr 34

    Ustawienienie na stałe 360/720kb - opcja.

    Teoretycznie każdy napęd da się przerobić z PC żeby działał na ST/STe, najlepszy (najłatwiejszy) do przeróbki to samsung sfd-321.

    @Kaz - Piter w zamian za monitor pcm144 ma oryginalną stację do STe dla Ciebie
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2017
     
    Bartku, dzięki za info!

    Tak, domyśliłem się, że Piter chce mi podarować stację (a możliwe, że i Ty jakoś w tym brałeś udział? :), za co jestem niezmiernie wdzięczny. Aczkolwiek monitor Piterowi miałem zamiar podarować bez żadnych prezentów w zamian i pomyślałem, że jakoś zdołam jeszcze znaleźć jakiś zamiennik :).

    Przy okazji pytanie. Kilka lat temu odkupiłem od kolegi mój pierwszy ST (520STM 1MB z osobną stacją SF314). Chciałem ostatnio sprawdzić, czy działa, i oczywiście śmiga aż miło. Ale nie wiem jakim cudem zaginął mi gdzieś zasilacz do stacji. Mam inny, od SF354, ale... moje SF314 ma wejscie na zasilacz żeńskie! A wszystkie zasilacze, które widziałem w necie do SF314 są też żenskie, bo ich wejścia są męskie, jak tutaj:



    I w końcu pytanie: jakie są oznaczenia zasilacza do takiego SF314? Kupiłbym gdzieś, gdybym je znał. Czy były różne SF314 i różne zasilacze do nich?
    • 7: CommentAuthorbartek030
    • CommentTime25 Dec 2017
     
    Zasilacz do SF354/SF314 jest identyczny. Jest dwunapięciowy +5v/+12v.

    Stacja z wysokim napędęm (szeroki przycisk jak w STF) wymaga dwóch napięć. Stacja z niskim napędem (mały przycisk jak STFM/STE) wymaga jedynie +5v - można zrobić zamiennik.

    Wysokie napędy to przeważnie trupy, ale po drobnych przeróbkach można zastosować napęd z PC.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2017 zmieniony
     
    To uzupełnienie mojej wiedzy, dzięki!

    Jednakże mój problem jest inny :). Ja mam zasilacze PS32 do stacji, zarówno SF354, jak i SF314... Tylko u mnie stacja SF314 nie pasuje do zasilaczy... :D. Na zdjęciu widać różnicę. Po prawej jest normalne gniazdo męskie do podłączenia zasilacza PS32, a po lewej - moja stacja z żenskim gniazdem... Nie podłącze PS32.

    • 9: CommentAuthorbartek030
    • CommentTime26 Dec 2017 zmieniony
     
    Bardzo chętnie bym ją obejrzał na żywo. Sprawdziłem wszystkie stacje pochowane w domu - wszystkie posiadają złącza din-5 MĘSKIE.

    Zdjęcia od przodu i naklejki od spodu?

    ->link<-


    ->link<-
    • 10: CommentAuthorbartek030
    • CommentTime26 Dec 2017
     
    OK, już znalazłem odpowiedz. Stacje sf314 z niskim napędem (mały przycisk) mają prawdopodobnie gniazdo din7 żeńskie w przeciwieństwie do sf314(sf354) z wysokim napędem gdzie jest din5 męski.

    ->link<-

    Sam zasilacz pewnie też jest tylko +5v i wygląda że będzie taki sam jak do XE/XL (do sprawdzenia).
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2017
     
    Całkiem możliwe, że zasilacz będzie ten sam, ale wolę się upewnić :D

    Moja stacja nie jest taka jak Twoja SF314, ma diodę zieloną, a nie czerwoną - i w innym miejscu - tak jak na tym trzecim zdjęciu. Faktycznie może być tak, że zasilacz, przez swoje podobieństwo do zasilacza XL/XE - zniknął :)
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Dec 2017 zmieniony
     
    Moja SF-314 z dużym przyciskiem (zdjęcie) również ma gniazdo zasilania typu męskie DIN5.

    ->link<-

    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2017 zmieniony
     
    Jacques - nie można otworzyć Twoich linków:

    403. That’s an error.

    Your client does not have permission to get URL /0FlLuJ29zDjUPa9zzTvJ1qAos6UvJd81O4y3sgskllDRHE0gcioLRqrFz6Hqoucb6o-hTmD48ogH0bdggBQ_=w1366-h607 from this server.
    Forbidden That’s all we know.
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Dec 2017 zmieniony
     
    Już załączam, zdechły linki z G. Drive :/
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Dec 2017