atarionline.pl Wojciech Zientara - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    Wywiad z panem Wojtkiem Zientarą trafił na wykop.pl (zachęcam do wykopywania w górę), a tam pojawił się ciekawy komentarz użytkownika krad:

    ->link<-

    krad:

    Kurcze, dałbym głowę, że widniało tam nazwisko Zientara ale może mi się mieszać po tylu latach. Teraz mi się przypomniało, że tytuł brzmiał chyba nawet "Peek, Poke 2". W środku chyba maszynopis a okładka biała tektura, czarne litery tytułu i zdaje się po prostu pieczątka wydawnictwa poniżej tak trochę niechlujnie przystawiona. Pamiętam, że kupiłem to wysyłkowo. Grzbiet był złączony chyba taką brązową taśma z tworzywa sztucznego. No a treść to było opisanie każdej komórki pamięci, za co jest odpowiedzialna, jakie wartości co robią, itd, więc stąd przypuszczenie, że to mogło być jakieś lewe wydanie tej mapy pamięci. Że też się kiedyś tego pozbyłem...

    EDIT: Popatrz co znalazłem, coś jest na rzeczy:

    ->link<-

    Peek, Poke 2 .................... 15zł
    Glad. Wojciech Zientara. 211 stron.

    EDIT 2:

    Jeszcze jeden trop:

    ->link<-

    Cytowany tekst...6. Zientara Wojciech: PEEK-POKE 2 (opracowanie), B.U.K. "GLAD", Warszawa, 1987.


    Wygląda na to, że sam też miałem tę lub podobną książkę, bo opis się zgadza - niechlujnie wydana, w środku maszynopis listingów Atari, sztywniejsza okładka, grzbiet sklejony brązową taśmą - z pewnymi różnicami - u mnie nie było nazwiska Zientary w książce, i było "Peek & Poke", bez numeru 2.

    Interesujące jest to, czy to jakaś książka, o której wszyscy już zapomnieli, że napisał ją pan Wojtek, łącznie z panem Wojtkiem :)
    Czy to może jakiś nielegal? Gdzie wykorzystano nawet nazwisko Zientara, żeby się lepiej sprzedawało? A może to jakaś beta-wersja książki?

    Zanim zapytam pana Zientarę to mam prośbę - czy ktoś ma w swoich zbiorach ten tytuł, mógłby zrobić zdjęcie i tu wrzucić? Łatwiej będzie pytać o konkret.
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Apr 2018 zmieniony
     
    Mój sąsiad (i tym razem nie chodzi o Wojciecha Zientarę ;)) miał jedną z tak "wydanych" książek. Dotyczyła chyba budowy i programowania Z80. Była formatu A4, okładka twardsza czerwona lub różowa, brzeg oklejony materiałem, maszynopis, dość gruba - z półtora brulionu.
    • 3:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    @Kaz: Jeżeli to ty odpisywałeś na komentarze na Wykopie to - w temacie "kamery VHS z zakłóceniami z epoki" - polecam np. tę aplikację (ale nie darmowe zamienniki):
    ->link<-
    ->link<-

    Próbka nagrana chwilę temu (proszę przełączyć na 720p): ->link<-

    ;))
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    Galu - piękne to :D
    Miałem jednak na myśli prawdziwy art performance - użycie prawdziwego sprzętu, nie emulatora :D. W tych filmikach chodzi też o totalną szczerość nagrania - ja to nagrywam byle czym, nie przygotowuję nagrania, to takie "raw footage" prawie, a wycięcia zazwyczaj są kosmetyczne - np. dotyczą jakiejś prywatnej sprawy, której rozmówca nie chce upubliczniać. Wiem, że Hollywood potrafi nawet podszyć się pod "raw footage", ale to nie o to mi w tym chodzi.
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    He He, można zgrać materiał z cyfrówki na VHS (np. odtwarzając z dekodera DVB-T) i potem np. poprzez przetwornik z powrotem na cyfrę :) W powyższym przykładzie widać że nie jest to prawdziwy VHS - dół jest zniekształcony inaczej. Jednak żeby były klimatyczne dropy trzeba by użyć zużytej taśmy, ew. źle ustawić tracking?... Czasami też na takich przegrywanych materiałach było widać OSD z TV (i słychać, jak ktoś regulował głośność - np. za cicho na początku i pogłaśnianie :)).
    • 6:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    "W tych filmikach chodzi też o totalną szczerość nagrania - ja to nagrywam byle czym, nie przygotowuję nagrania, to takie "raw footage" prawie"
    Wydaje mi się, że jednak lekko dorabiasz ideologię do braków :) ale nie chcę przez sympatię wchodzić w takie dyskusje. Obaj wiemy, że da się zrobić to lepiej, bez szkody dla autentyczności.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    Można by powiedzieć, że dorabiam, wolno Ci :). Jednakże są materiały, które mogą być lepsze, bo mają inny cel, dlatego rozmawiałem z Tobą o ich wspólnej realizacji, a są takie, do których idealnie pasuje koncepcja technonostalgii, np. właśnie Jaskinie Retro. Naprawdę w tym wywiadzie z Zientarą NIE MA NIC takiego, co wymaga lepszej jakości obrazu ani dźwięku. To nie opera do słuchania ani nie show magika. Jak kogoś interesuje merytoryka to się nawet nie zdąży skupić na obrazie/dźwięku. I o to chodzi.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2021
     
    Przypomnę tylko, że w czasie Pixel Heaven 2021 otrzymałem od legendarnego szefa Klanu Atari w "Bajtku" Wojtka Zientary jego stację dyskietek CA 2001, z przeznaczeniem na cel charytatywny. Pisałem o tym nowinkę "Podarunek od Zientary!" tutaj: ->link<-




    Stację, z autografem Wojtka, przechowuje w Warszawie Misza (dzięki!). Na razie zamierzamy ją poddać naprawie i konserwacji, ponieważ okazało się, że jest uszkodzona - częsty przypadek po latach i typowa usterka tej stacji, że poluzowana jest dźwignia docisku. Oczywiście może być coś więcej co naprawy, ale to się okaże. Na razie filmik Miszy z tą usterką:

    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Dec 2021 zmieniony
     
    W tych stacjach zbrodnią był w instrukcji brak informacji, że w "spoczynku" (podczas nieużywania) dźwignia zamka powinna pozostać w pozycji otwartej by unikać ciągłych naprężeń na tych plastikach. Przez to zdarzało się po paru latach leżakowania wyjąć z pudełka uszkodzoną stację, gdy wcześniej była sprawna.
  1.  
    o dobrze wiedzieć, ja jak w każdej stacji, wkładam tekturkę "transportową" i zamykam ;( o ja biedny.
    • 11:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime27 Dec 2021
     
    Podtrzymuję swoją deklarację ;)
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2021
     
    Pamiętamy, dziękujemy. 1000 złotych to solidna cena wywoławcza, bardzo hojna deklaracja. Więc dobrze też, żeby stacja była sprawna.