atarionline.pl Mam małe monitory - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Nov 2020 zmieniony
     
    Ja kupiłem za 99 zł takiego oto Oriona, obsługuje rozdziałki Falcona (testowane u Krolla). Facet miał na sprzedaż na Allegro trochę ponad dwadzieścia egzemplarzy, z demontażu monitoringu, sprzedały mu się w godzinę :D
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Nov 2020
     
    Kurka na alle są 2 trinitrony sony, ale po tysiaku.
    A na ibej są crt-ki powyżej 100 dolarów :)

    A nieopatrznie kiedyś swoją Westę sprzedałem...
    Na szczęście mam jeden crt daewoo, co za kolory, Panie, co za kolory...
    • 3:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Nov 2020
     
    mi się udało kupić ładny mały TV z VHS za $20 (funai), ale generalnie im mniejsze crt tym droższe. takie 27" są za darmo na lokalnym OLXie (OfferUp). Ale małe $100...
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Nov 2020
     
    @Kaz: te Oriony to są generalnie super. Z półtora roku temu jak się te Oriony pierwszy raz pojawiły, to też był akcja kupowania i poszły bardzo szybko. Najwyraźniej teraz ludzie o nich już wiedzą i jak tylko się pojawią to znikają.

    (co do Falcona to nie obsługuje 100Hz, tylko 60 ale za to umie RGB 15kHz więc można jednym kablem się podpiąć i mieć spokój)
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    A te?

    ->link<-
    • 6: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Sony crt fd trinitron "14cali.
    Polecam dla 8bit na vbxe, czy Falconie.
    Lcd które nie szapie, scroll-a?
    • 7:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    oto i on, sony trinitron :) ->link<-
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Tak Sony trinitron, ale to nie jest to.. :(
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020
     

    PeriNoid:

    te Oriony to są generalnie super. Z półtora roku temu jak się te Oriony pierwszy raz pojawiły, to też był akcja kupowania i poszły bardzo szybko. Najwyraźniej teraz ludzie o nich już wiedzą i jak tylko się pojawią to znikają.


    To ja właśnie wtedy, półtora roku temu kupiłem. Teraz to nie wiem, czy ktoś takie sprzedaje, nie widziałem.

    sun:

    oto i on, sony trinitron :)


    Tak jak napisał As, owszem, to Trinitron, ale były lepsze modele 14 cali. Mój ulubiony 14TK1 ma PAL/NTSC, mały pobór prądu, obrotową podstawkę. Dla skali w towarzystwie rzeczonego Oriona:
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    A jakie ma wejścia? SCART+composite pewnie tak, a S-Video, ewentualnie czy działa S-Video w SCART przez przejściówkę?
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    SCART, composite jest. S-video jako osobne wyjście nie ma, ale jest w SCART.
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Dziękuję za informację :-)
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime24 Aug 2023
     
    Odkurzam temat po nabyciu Sony KV-14T1K.

    @Kaz
    Mam taką przejściówkę na SCART z wejściami composite, audio i S-Video i przełącznikiem, niestety daje to praktycznie nieczytelny obraz. Jak podłączasz Atari, bezpośrednio kablem S-Video (Atari)->SCART czy może masz jakąś przejściówkę, która działa?
    • 14: CommentAuthorXuio
    • CommentTime24 Aug 2023
     
    A ten model na pewno ma svideo a nie RGB w SCART?
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime24 Aug 2023
     
    Na pewno ma RGB, ale większość CRT ma też S-video przez Scart i wg Kaza (jego monitor) ten to wspiera. Tylko z moją przejściówkia wychodzi coś beznadziejnego.
    • 16: CommentAuthorXuio
    • CommentTime24 Aug 2023
     
    Pytam sie bo jest z tym wsparciem svideo b. roznie, a literki w oznaczeniu danego modelu maja znaczenie. Na tej starej aukcji ktos wspomina wylacznie o composite i rgb ->link<-
    • 17: CommentAuthorVLX
    • CommentTime24 Aug 2023
     
    A ja mam pytanie, co to za model Oriona. Przydałoby się coś małego do ośmiobitowców.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime24 Aug 2023 zmieniony
     
    @Xuio
    RGB masz w Euro-SCART, composite na przednim panelu, to "oficjalnie".
    Kaz napisał o S-Video w KV-14TK1, mam taki sam, więc chcę dopytać jak i czy to faktycznie działa, bo z typową przejściówką mam fail z Atari S-video w SCART w TV ;-)
  1.  
    Kiedyś coś czytałem na ten temat, ale standard s-video ma co najmniej dwa wewnętrzne standardy. Mam telewizor JVC (na bazie Daewoo), który pozwalał na przełączanie pomiędzy tymi standardami.

    Sygnał s-video (chroma+luma) generowany przez Atari jest dla większości telewizorów niestrawny i dochodzi do przesteru, co powoduje że obraz jest albo straszny, albo czarnobiały. Większość 14" telewizorów SONY z którymi miałem styczność nie radzi sobie z sygnałem z Atari.

    Póki co nie wiem jak systemowo rozwiązać ten problem, więc sam jestem ciekaw jak sobie z tym poradzić.

    Ja na codzień używam VBXE i sygnału RGB, wiec jest to jakieś rozwiązanie, ale problem z niekompatybilnością sygnału s-video nie jest cechą unikalną dla Atari.
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime24 Aug 2023 zmieniony
     
    No właśnie ja mam taki obraz z 65XE przefioletowiony przez przejściówkę S-Video->SCART, jakby był jednym wielkim artefaktem w stylu composite ;-)

    Kaz:

    SCART, composite jest. S-video jako osobne wyjście nie ma, ale jest w SCART.


    Więc założyłem, że Kaz S-video w KV-14T1K z Atari testował ;-)
    • 21: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime24 Aug 2023 zmieniony
     
    Może by trzeba tak dla pewności porównać też połączenia przejściówki ze schematem z tego posta:
    ->link<-
    • 22:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Aug 2023 zmieniony
     
    @Pawex
    Dobry pomysł, dzięki!

    @Kaz
    Podłączałeś Atari S-Video do KV-14T1K ostatecznie? ;-)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2023
     

    Jacques:

    Mam taką przejściówkę na SCART z wejściami composite, audio i S-Video i przełącznikiem, niestety daje to praktycznie nieczytelny obraz.


    Mam kilka różnych przejściówek, z różnych źródeł, w różnej cenie. Każda z nich troszkę pogarsza obraz, ale nie tak, żeby obraz był "nieczytelny".

    Jacques:

    Jak podłączasz Atari, bezpośrednio kablem S-Video (Atari)->SCART czy może masz jakąś przejściówkę, która działa?


    Mam bezpośredni kabel SCART, w którym idzie RGB, ale zasadniczo korzystam z przejściówki z kilkoma gniazdami, bo mam zazwyczaj podpięte dwie, trzy atarki i nie chce mi się wachlować wtyczkami.

    Jacques:

    Podłączałeś Atari S-Video do KV-14T1K ostatecznie? ;-)


    W sumie to sprzedawca mi taką informację przekazał, że w SCART jest S-video, a czy potem to sprawdziłem organoleptycznie to nie pamiętam. Postaram się sprawdzić, czy faktycznie jest to S-video, bo na co dzień z tego nie korzystam.

    Mogę Ci też podrzucić instrukcję, chyba serwisową, do telewizorka w PDF, jakie sobie gdzieś tam załatwiłem, ale mają dużo MB, więc na forum nie da się dołączyć.
    • 24:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Aug 2023
     
    Serwisówka w sumie mi potrzebna nie jest, ale jeśli miałbyś czas na podłączenie atarowskiego S-Video przez przejściówkę do KV-14T1K i dał znać o efekcie to byłoby super :-)
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Aug 2023
     
    Okazuje się po sprawdzeniu/przedzwonieniu miernikiem przejściówki S-Video na SCART, że np. nie ma podłączonej lumy jak wg schematu, który podlinkował Pawex. Muszę zrobić kabel i wtedy będzie wiadomo ;-)
    • 26:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Sep 2023 zmieniony
     
    Niestety kabel Atari S-Video na SCART ze schematu powyżej nie daje sensownego obrazu na Sony kv-14t1k. Z C64 jest tak samo beznadziejnie, więc to nie wina Atari ;-)
    Natomiast Composite przez dedykowane wejście z przodu lub nawet w SCART jest idealny, ale to wiadoma sprawa.
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Sep 2023
     
    Czyżby trzeba było zbić poziom chrominancji?
    • 28:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Sep 2023
     
    Nie wiem, na LCD jest OK z Atari czy C64, a na CRT zonk. Oprócz artefaktów ten obraz jest po prostu paskudny z S-Video do SCART, więc cała idea wykorzystania tego rodzaju sztuczki w przypadku tego TV może nie działa.
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Sep 2023
     
    Czyli musisz albo zmodyfikować kabel, albo komputery i dopasować poziomy sygnałów do wymagań S-Video. Bo ani Atari, ani C64 nie dają S-Video - w sensie standardu.
    • 30: CommentAuthortakron27
    • CommentTime16 Sep 2023 zmieniony
     
    a czemu się upieracie przy svideo dla tego soniacza? w instrukcji nie ma słowa, że on to obsługuje. jest mowa o 'video' i 'rgb'.
    mam kilka crtków i nie mam takiego, który by obsługiwał svideo jeśli obsługuje rgb w konkretnym wejściu scart. jeśli, to mam na drugim scarcie, gdzie nie ma rgb. tak mam na pewno w którejś toshibie.
    • 31: CommentAuthorXuio
    • CommentTime16 Sep 2023
     
    Mowilem wczesniej, ale sie uparli :)
    • 32:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Sep 2023
     
    @Peri Noid
    Wątpię, luma/chroma z Atari i C64 dobrze działa w monitorach/tv które mają dedykowane wejście S-Video.
    Po prostu chyba faktycznie S-Video w SCART to w przypadku większości TV miejska legenda.
    • 33: CommentAuthorXuio
    • CommentTime16 Sep 2023
     
    Jakby kogos interesowalo, to Grundig Davio 14 P 37-4501-5 ma s-video w scart (ale nie ma rgb).
    • 34: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime16 Sep 2023 zmieniony
     
    Jacques, podłącz komputer przez kabel antenowy i najprawdopodobniej problem zniknie, przynajmniej w przypadku Atari. Albo dodaj po prostu antenówkę i odbieraj na scarcie, też powinno się poprawić. To prawdopodobnie kwestia kondensatorów i masy.
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Sep 2023
     
    w Atari są 2 linie obrazu albo jedna. Jeśli jedna, to jest to kompozyt czyli kolor, a jeśli dwie, to jedna jest kompozyt, a druga luma. I jeśli się prawidłowo doprowadzi te linie do TV, to ma się obraz żyleta, a jak się zamieni, to jest obraz jak na załączonym wcześniej obrazku. Przynajmniej u mnie tak to działa.
    • 36:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    W każdym XE jest LUMA, CHROMA i composite.
    Kabel polutowałem wg schematu:
    ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Na wyjściu monitorowym?
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Tak. Tylko XL bez Freddiego nie ma chromy, XE ma wszystko.
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Sep 2023 zmieniony
     
    Faktycznie, niedopatrzenie moje :) Czyli muszę sobie rozszerzyć kabelek, bo mam stary do XL, jeszcze z epoki :D
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Do starszych XL też sobie można doprowadzić chromę do gniazdka.
    • 41:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Niektórzy zamiast podciągać chromę w jej miejsce używają Composite. I zdarza się, że to działa. Nie tak dobrze jak czysta chroma oraz kabel potrzeba ciut inny - ale działa.
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Tu nie ma to sensu, ani potrzeby. Samo composite działa idealnie z tym TV zarówno przez dedykowane wejście jak i SCART.
    Chodziło o max jakość z S-Video ;-)
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Sep 2023
     
    Wiem, wiem. Chodzi mi o to, że "puryści" nie chcąc lutować na płycie i podciągać chromy używają zamiast niej compozytu.
    • 44: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime17 Sep 2023 zmieniony
     
    W tym poście:
    ->link<-
    autor wątku napisał:
    "At first I did not ground shielding on DIN5 side. Image was not better than the S-video shielded. Then finally I ground shielding to pin 2 and magic show up"

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chodzi chyba o podłączenie ekranowania pod pin 2 (po stronie DIN).
    Może tu jest przyczyna?

    edycja:
    z wikipedii wynika, że "..Większość telewizorów kineskopowych miała możliwość odbioru sygnału S-Video przez złącze SCART.."
    ->link<-
    więc raczej ten Soniasz powinien sobie z tym radzić.

    Z tego co wyczytałem w sieci można wnioskować, że jeżeli przy takim podłączeniu obraz nie jest czarno-biały to znaczy, że tv obsługuje s-video.

    W tych telewizorach były chyba stosowane tzw. Jungle chip:
    ->link<-
    i to być może od nich zależało czy TV obsługuje S-VIDEO przez SCART.