atarionline.pl Atari STFM, moje pierwsze kroki i nie odpala TOS - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorreddmb
    • CommentTime27 Aug 2018
     
    Witam, niedawno , przypadkiem nabyłem piękne Atari ST. Jestem miłośnikiem 8 bit i dla mnie ST to czarna magia. Moje pierwsze uruchomienie i biały ekran. Z informacji netowych dowiedziałem się , że po chwili powinien odpalić się TOS, co nie następuje. Zastanawiam się co robić, jeśli jest uszkodzona z pewnością będę próbował oddać ją komuś do naprawy. Proszę o poradę taką dla laika co może być nie tak i czy mimo na przykład może odpalić jakaś gierka. Pytam się o to bo dopiero zamówiłem mychę, adapter i dyskietkę z grą do sprawdzenia. Z góry przepraszam za naiwność moich pytań i proszę o pomoc.
    • 2: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime27 Aug 2018
     
    A czy zapala się dioda sygnalizująca odczyt ze stacji dyskietek?

    Słychać radosne odgłosy przesuwania głowicy w stacji dyskietek i pracy silnika?

    Potrzeba trochę czasu zanim biały ekran się zamieni w pulpit TOSa ...
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Aug 2018
     
    Potrzeba trochę czasu zanim biały ekran się zamieni w pulpit TOSa ...


    Tak jak napisał Tomek, najlepiej najpierw posłuchać, czy pracuje napęd. Ale jeżeli nawet nie pracuje, to zielony ekran TOS powinien się pojawić, z tym, że po pewnym okresie czasu. Dla pewności poczekaj kilka minut. Myszka czy dyskietka nie są do wystartowania tego ekranu niezbędne.

    A o jakim adapterze piszesz?
    • 4: CommentAuthorreddmb
    • CommentTime28 Aug 2018
     
    Cześć, sprwa ma się następująco, zgodnie z zaleceniami odpaliłem sprzęt , diody rozbłysły zieloną swą aurą , po czym zagrzmiała stacja i zaczęła wydawać swe pomruki . Oddaliłem się więc na jakiś czas , zgodnie z poleceniami, za które dziękuję i po powrocie ukazał się TOS. Udało mi się , metodą prób i błędów zakumać pracę na klawiaturze, po czym trochę na pałę bo nie znam niemieckiego , sformarowałem dyskietke. Przyznam, że jeszcze nigdy nie słyszałem tak nietypowo pracującej stacji dysków , znanych mi z Pc i Amigi . Co do adaptera to taki czerwony z allegro. Bardzo dziękuję za porady, jestem uchachany.
    • 5: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime28 Aug 2018 zmieniony
     
    Nie pamiętam, czy to działa poniżej TOSa 2.06 (STE), ale spróbuj ALT+strzałki == emulacja myszki.

    Jak chcesz to możesz sobie podmienić kostki EPROM na inne z jakimś cywilizowanym językiem :-)

    Wersja spolszczona to dzieło nieoficjalne ...

    Na początek proponuję zapoznać się z ideą akcesoriów (pliki *.ACC), które pozwalają rozszerzyć możliwości standardowego TOSa.

    Jak na czymś utkniesz to pytaj śmiało.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2018
     
    Bez dyskietek albo twardziela to się w ACC nie pobawi :). W ogóle się nie pobawi. Bo niby co miałby w tym gołym kompie robić?

    Tak czy siak - komp nie zapowiada się zepsuty, tylko brak mu softu i myszki, a więc good news :)
    • 7: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime29 Aug 2018
     
    @KAZ: ja tak ogólnie, przyszłościowo :-)
    • 8: CommentAuthorreddmb
    • CommentTime29 Aug 2018
     
    Ok. To tak od siebie, ogólnie moje zamiłowanie to 8 bit i tym się bawię, mam trzy takie którymi się zajmuję i Amigę w pudełku. ST wyszło mega przypadkiem, przyszło trochę jak dziecko które nie było w planach i nawet od razu zakwiliło mi w głowie żeby zamienić chociaż na stację dysków do atarynki xe. No niestety wciągnęło i to dzięki Wam między innymi , sprzęt zostaje u mnie, stacja dyskietek poczeka a ja zaczynam zabawę z ST. Peryferia już powoli docierają ale martwi mnie brak sowtu. Tak jak w Amidze, gdzie miałem dużo czasu i kablem Adf co nieco pościągałem, wiem , że w tym przypadku na start będę musiał coś kupić , jakieś gry, dema , żeby sprawdzić. Na pewno nie będę inwestował w goteka i już prawdopodobnie będzie wymiana TOSu na PL ;)
    • 9: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime30 Aug 2018
     
    Jeśli odpalisz stację dysków i będziesz w stanie coś nagrać już na dyskietkę na PC to są rozwiązania pozwalające połączyć bez kosztów ST i PC dla przesyłania plików, np.:
    ->link<-

    Do wygodnej zabawy niestety trzeba zainwestować w jakiś interface dysku twardego (IMHO najlepszy to UltraSatan).
    • 10: CommentAuthorreddmb
    • CommentTime30 Aug 2018
     
    Tak szczerze to na start przydało by mi się kilka dyskietek z grami żeby sprawdzić stację , no i pomłucić po raz pierwszy, potem będę zgrywał obrazy na dyskietki, to na początek,potem się zobaczy, jaki kierunek obrać , ogólnie dzięki za zainteresowanie.
    • 11: CommentAuthorKroll
    • CommentTime31 Aug 2018
     
    Na Pigwie w kolekcji kolegi Paskuda masz mnostwo gier, sa to obrazy dyskietek DIM, do na grania na dyskietke przy uzyciu programu E-Copy
    • 12: CommentAuthorreddmb
    • CommentTime2 Sep 2018
     
    Czy to po kabelku , czy przy pomocy stacji 3.5 usb? Oglądałem chyba w Komputer Muzeum sposób z dołączoną do PC stacją 3.5.
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Sep 2018
     
    softu jest całkiem dużo , zainwestuj w Ultrasatana -warto ,do tego od razu masz możliwość wymiany danych z PC.
    • 14: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime3 Sep 2018
     
    "czy przy pomocy stacji 3.5 usb?"

    NA FDD USB da się nagrać obrazy tylko 720KB, aby nagrać inne wielkości (880KB) niezbędna jest stacja nie-USB i podmiana sterowników w Windows. Potrzeby jest PC stacjonarny ze złączem FDD na płycie.
    • 15: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime3 Sep 2018
     
    @reddmd: polecam programiki Putnka nagrasz wszystko na PC, ale pamiętaj nie przez FDD USB, pozdrawiam :)