atarionline.pl Nierozwiązany konkurs Top secret(11) dla atarowców - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    W numerze 11 top secret z 04.1992 został zamieszczony fajny konkurs, z super nagrodami dla atarowców(główna wygrana komplet gier a.s.f. na kasetach i dyskietkach). Sprawdzałem numer 12, gdzie był nowy konkurs, ale rozwiązania atarowskiego nie znalazłem. Rozumiem więc że nagrody nadal mogą czekać na zwycięzców;) Co zaintrygowało mnie do napisania skryptu.Ale, tak naprawdę dała mi do myślenia inna rzecz, mianowicie że w 92, czytelnicy TS, bądź co bądź maniacy komputerowi, byli skazani na wielogodzinne grzebanie w słowniku języka Polskiego, szukanie wyrazów, i rozrysowywania ich ołówniem na kartce. Mi od razu przeglądając po latach tego numeru ts pojawiło się w głowie jak napisać skrypt, jak go zoptymalizować itd. Dlatego też postanowiłem spróbować zrobić to ,co w 92 było niemożliwe, bez dostępu do bazy danych słownika polskiego w pliku(65mb). Wyniki skryptu okazały się dość zaskakujące. I na koniec mam pytanie, czy możliwe by było napisanie czegoś takiego na atari? bez emulatorów można by pewnie zapisać to 65 na dyskietkach , i wczytywać porcje danych po kolei.(myślę że potrzeba przynajmniej kilkuset dyskietek: szaleństwo). Ale na podkręconej atarynce może by się dało. Może ktoś zaineresuje sie tematem, może nie . W załączniku dowód rzeczowy , czyli konkurs plus skrypt(nodejs).
    • 2: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    załącznik2
    • 3: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    const lineReader = require('readline').createInterface({
    input: require('fs').createReadStream('odm.txt')
    });

    const left = ["a", "b", "ć", "e", "f", "h", "j", "m", "ń", "ó","r", "ś", "u", "y","ź"];
    const right = ["ą", "c", "d", "ę", "g","i", "k", "ł", "n", "o", "p",
    "s", "t", "w", "z","ż"];

    const gonorth = (dataobj)=>{
    let newobj = {...dataobj};
    newobj.position = [dataobj.position[0],dataobj.position[1]+1];
    newobj.direction = 'n';
    return newobj;
    }

    const gosouth = (dataobj)=>{
    let newobj = {...dataobj};
    newobj.position = [dataobj.position[0],dataobj.position[1]+1];
    newobj.direction = 's';
    return newobj;
    }

    const goeast = (dataobj)=>{
    let newobj = {...dataobj};
    newobj.position = [dataobj.position[0]+1,dataobj.position[1]];
    newobj.direction = 'e';
    return newobj;
    }

    const gowest = (dataobj)=>{
    let newobj = {...dataobj};
    newobj.position = [dataobj.position[0]-1,dataobj.position[1]];
    newobj.direction = 'w';
    return newobj;
    }

    const diff = (num1, num2)=> {
    if (num1 > num2) {
    return (num1 - num2);
    } else {
    return (num2 - num1);
    }
    };

    const distfromZero = (point)=> {

    const deltaX = diff(0, point[0]);
    const deltaY = diff(0, point[1]);
    const dist = Math.sqrt(Math.pow(deltaX, 2) + Math.pow(deltaY, 2));
    return (dist);
    };

    const dataobj = {currentmove:null,direction:'w',position:[0,0]};
    let bestresult = {'word':'','result':0};
    lineReader.on('line', function (line) {
    line.split(",").map((word)=>{
    const trimed = word.trim();
    let newdataobj = {};
    const leftrights = [...trimed].reduce((olddataobj, letter) => {
    if (left.includes(letter)) olddataobj.currentmove='l';
    if (right.includes(letter)) olddataobj.currentmove='r';

    if (olddataobj.currentmove=='l' && olddataobj.direction=='e'){
    newdataobj = gonorth(olddataobj)
    }
    if (olddataobj.currentmove=='r' && olddataobj.direction=='e'){
    newdataobj = gosouth(olddataobj)
    }
    if (olddataobj.currentmove=='l' && olddataobj.direction=='w'){
    newdataobj = gosouth(olddataobj)
    }
    if (olddataobj.currentmove=='r' && olddataobj.direction=='w'){
    newdataobj = gonorth(olddataobj)
    }
    if (olddataobj.currentmove=='l' && olddataobj.direction=='n'){
    newdataobj = goeast(olddataobj)
    }
    if (olddataobj.currentmove=='r' && olddataobj.direction=='n'){
    newdataobj = gowest(olddataobj)
    }
    if (olddataobj.currentmove=='l' && olddataobj.direction=='s'){
    newdataobj = gowest(olddataobj)
    }
    if (olddataobj.currentmove=='r' && olddataobj.direction=='s'){
    newdataobj = goeast(olddataobj)
    }
    return newdataobj;
    },dataobj);
    if(leftrights && leftrights.position){
    //console.log('word:',word,'distfomzero:',distfromZero(leftrights.position));
    let result = distfromZero(leftrights.position);
    if (bestresult.result<result ){
    bestresult = {'word':word,'result':result};
    console.log('best result:',bestresult);
    }
    if (result>18){
    console.log('word:',word,'distfomzero:',result);
    }
    }

    });

    });
    • 4: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    wyniki:
    • 5:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    Rozstrzygnięcie było w TS14.
    • 6: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    dzięki Krótki : Faktycznie jest. Raczej się nie spieszyli z rozwiązaniem. Co więcej nie miałbym szans ze swoim skryptem, bo żadnego z wyrazów który wygrał nie było w słowniku. Ciekawe co by powidzieli na słowo praprapra......pradziadek? No nic, trzeba żyć dalej bez głównej nagrody. Dobra wiadomość, że nie każdy konkurs da się rozwiązać skryptem, i że wszystkie gry-nagrody, można pobrać z archiwum ao.
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Feb 2019 zmieniony
     
    @astrofor: Ten plik odm.txt uzyskałeś wg tej recepty: ->link<- ? Czyli generalnie wziąłeś ze strony ->link<- ?
    Ciekawe ile Atari by to przerabiało... :)
    • 8: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    Generalnie wzialem ze strony. sam algorytm jest prosty, problem pewnie bylby ze streamingiem duzej ilosci danych do atarynki, ale pewnie ktos juz cos takiego napisal. Na macu calosc wykonala sie w jakies pol minuty.
    • 9:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    Ciekawe. A jakie hasła wygrały?
    • 10: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    Całkiem sporo przetrzepywania i przechwytywania :)
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime7 Feb 2019 zmieniony
     

    astrofor:

    Raczej się nie spieszyli z rozwiązaniem.

    Interwał dwóch numerów pisma to dla Ciebie za długo?
    • 13: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Feb 2019 zmieniony
     
    W numerze 12 byl inny konkurs rozwiazamy w 13, atarowcow zawsze dyskryminowali
    • 14:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime8 Feb 2019 zmieniony
     
    Waszmość bzdury pisze, nie było takiego konkursu.

    Ale skoro o konkursach mowa, to ja z kolei proponuję Tobie mały konkurs wiedzy ogólnej. Propozycje zadań do rozpatrzenia:

    1. Czy jest możliwe, aby rozwiązanie konkursu znajdowało się w numerze bezpośrednio następującym po numerze, w którym konkurs ogłoszono? Odpowiedź uzasadnij, posiłkując się treścią konkursu z TS 11.

    2. Oblicz, o ile może opóźnić się "dzień ukazania się następnego numeru TS" w zależności od odległości danego kiosku od centrali w Warszawie oraz od rodzaju gminy, w której ów kiosk się znajduje (miejska/wiejska/zadupie). Można korzystać z kalkulatorów.

    3. Przy nadsyłaniu rozwiązań konkursu o kwalifikacji decyduje data stempla pocztowego. O ile dni redakcja powinna przesunąć nominalną datę zakończenia konkursu, aby mieć pewność, że dotarły do niej wszystkie odpowiedzi nadesłane przez czytelników? W rozwiązaniu wykorzystaj znaną Ci stałą fizyczną T (czas podróży kartki pocztowej z Mycisk Górnych do Warszawy w II poł. 1992 r.) oraz wynik zadania 2.

    4. Jak długo trwał cykl wydawniczy czasopisma w II poł. 1992 r. (od oddania treści artykułów do pojawienia się ich w druku). Można korzystać z brudnopisu.

    astrofor:

    atarowcow zawsze dyskryminowali

    Ty tak na poważnie, czy parodiujesz śp. Krzysia Kubeczko?
    • 15: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime8 Feb 2019
     
    Krótki : Masz całkowitą racje, pamiętam pewnego zimnego, jesiennego wieczora, 199...któregoś dostałem pocztówkę - pozdrowienia z gór, wysłaną przeze mnie - w lato. Jakoś tak od razu miło się zrobiło, także tego... zawsze były jakieś pozytywy. Co do wydawnictw, to pewnie funkcjonowały jak wszystko, czyli jakoś. Co do konkursu to wysyłam skan z ts12(nowy konkurs) i 13(rozwiązanie). A jeśli chodzi o dyskryminacje atari, to teraz to wspominam z lekkim uśmiechem, ale wtedy (pewnie jak wielu innych atarowców) miałem niezłego wkurwa jak widziałem jakiś mega dwustronny artykuł z jakiś super ninją albo innym komandosem, a na dole spectrum, commodore. Ale pewnie jakby były wydawane nowe kolorowe ninje, i komandosy na atari to pewnie by o tym pisali.
    • 16: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime8 Feb 2019 zmieniony
     
    Właśnie zauważyłem że to inny konkurs. Jeden nazywał sie kosmiczny a drugi, bardzie fiction niz science. Takze narobilem boruty bez sensu. Pozdrawiam. Ech, stary juz jestem bo mi sie wszyskie ninje, kosmosy i science fiction mieszają w jedną całość ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    "A jeśli chodzi o dyskryminacje atari, to teraz to wspominam z lekkim uśmiechem, ale wtedy (pewnie jak wielu innych atarowców) miałem niezłego wkurwa jak widziałem jakiś mega dwustronny artykuł z jakiś super ninją albo innym komandosem, a na dole spectrum, commodore. Ale pewnie jakby były wydawane nowe kolorowe ninje, i komandosy na atari to pewnie by o tym pisali."

    ...albo teksty typu :"Myślałem że umrę a nie zobaczę nieba na Atari"-chyba przy recenzji gry "Włóczykij","ogólnie gra słaba ale atarowcy się i tak ucieszą "... bo właśnie taki sposób pisania celowo urażał użytkowników Atari ,taka ludzka natura -ja mam to ,ty to ,a trzeci to co ja i masz przechlapane he,he,he ,w życiu ,polityce,wszędzie , gdyby tak nie było to by nie było wojen , podziałów itp i jak ktoś mówi że "wojna sprzętów"to śpiewka przeszłości ,jest w ogromnym błędzie,ja ostatnio nawet w PSX Extreme natknąłem się na takie podsumowanie które w stosunku do A8 miało negatywny wydźwięk.Do tej pory w growej prasie którą czytam nie natknąłem się na pochlebny artykuł mówiący o przełomie w grach na A8, który dokonał się na przestrzeni ostatnich lat(Yoomp!,Space Harrier,Crownland,R.R,Pang) oczywiście na artykuły o jakiś pierdołach na C64,Nes/a ,i innego ZX/a owszem .Podobnie sprawa wygląda z kanałami na YT poświęconymi grom.

    Napisałeś "pewnie by pisali "ja wtedy taki pewny nie byłem ;-) , ale był jeden co z nimi walczył ;-)he,he , zawsze cieszyłem się bo pisał też jakby w moim imieniu no i chyba pisać któż to taki nie muszę .
    • 18: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime9 Feb 2019 zmieniony
     
    IRATA4: No tak, to prawda, ale że tak powiem , bardziej w makro skali. Osobiście bardziej pamiętam fakt że samo posiadanie komputera pod koniec lat 80 tych, przez nastolatka to było coś, więc czułem się raczek komputerowym wybrańcem losu, niż osobą dysktyminowaną. Znałem wtedy 2 osoby z komputerami- zx spectrum i też atari, pierwszego komodorowca spotkałem wiele lat później - dokłądnie 2 lata póżniej miałem już pc-ta, także to już był zmierzch 8 bitowców. Także wydaje mi się że komodory weszły do Polski w dużej skali jakoś później, w połowie lat 90tych. Wcześniej właściwie były same atarynki, także nawet jak nie było dużo gier, to z innymi atarowcami że tak powiem, cytując klasyka - "wespół w zespół, By moc commodore móc zmóc". Faktycznie ciężkie czasy dla At. to były, lata, kiedy w czaopismach komputerowych, coraz mniej było 8 bitowców, królowała amiga, ale już zaczynały się gry only pc. Ale wtedy grało się u kolegi na amidze. Atari to już była tylko rodzima produkcja, masówki avalonu i innych miragów. Można powiedzieć silna przedśmiertna morfina, dla atarowskich niedobitków. No a potem zaczęło się retro, ale to już zupełnie inna bajka...
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    ... no tak , ta cała dyskryminacja zaczęła się troszkę później ,ja otrzymałem Atari stosunkowo późno ,C64 było ale to Atari znałem już od kilku lat i właśnie ten komputer chciałem posiąść , Atari otrzymałem tak w 90/91r (własne),pisałem już o tym . Amiga owszem , ale przede wszystkim Pegasus i Mega Drive ,tak przynajmniej sytuacja wyglądała w moim otoczeniu ,C64 kilka osób miało ,Atarowców też kilku znałem ale nieliczni użytkowali ,ci inni Atari mieli ale patrzyli w inną stronę (pożyczona Amiga itp).Co do C64 to był taką namiastką Nesa - pozwalał pograć w Robocopy,Terminatory ,w kilka hitów z salonów tyle że na Nesa było to wszystko bardziej żywe i dopracowane . Ja dużo czasu bawiłem się Segą Mega Drive ,w sumie do czasów PSX/a -Sega dawała mi sporo radości z samego grania gdzie na Amidze często sama gra schodziła na plan dalszy ,oglądało się intro,outro , słuchało muzyczek a gry były takie sobie w porównaniu z hitami od SEGI/Nintendo ,oczywiście była też masa fajnych,grywalnych gier.Dzięki Amidze zobaczyłem jak mogą wyglądać nowe gry ,na konsoli posmakowałem dynamiki i grywalności urywającej głowę .
    • 20: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    W skali makro to mogę to sobie jakoś wyobrazić.Z tego co wiem, to Atari było jedynym legalnie dostępnym komputerem w Pl. I jedynym dostępnym w sklepach(przynajmniej za komuny). To była jakieś akcje ze ściąganiem waluty, i za służami, Kaz o tym pisał. (Nawiasem mówiąc ciekawe czy w Czechosłowacji gdzie atari też było mocno popularne też były podobne układy ?). Myśle więc że powstała taka środkowo-europejska ssawka na sprzęt atari. Była więc masa komputerów i praktycznie zerowy rynek na oprogramowanie(brak ustawy o prawach autorskich, plus różnice cen między zachodem a poskomustycznym środkiem). Podejrzewam też że ta ssawka działała dalej, kiedy na zachodzie atari był już przestarzały. Nie rozumiem natomiast czemu tak dużo konwersji powstawało do starsze spectrum. Czy było ich więcej na zachodzie, czy konwersja i pisanie gier była łatwiejsza na ten sprzęt? To co piszę to jednak spekulacje, może gdzieś są statystyki z pokrycia sprzętem komputerowym europy i swiata w latach 80 i 90 tych. Alw wyobrażam sobię też redakcje top secret gdzie 8 na 10 listów było od atarowców, kiedy będzie to , czy na atari jest tamto . Więc pewnie z czasem zostali kojeżeni z jakimiś zdesperowanymi biedakami. O czym oczywiście ts nie powinno pisać, bo opinia zdobyta na podstawie kilku listów nie pokrywa się z myśleniem całej społeczności. Zresztą ts, to był dziki zachód, pionierzy, więc ciężko było żeby wszystko co pisali było "ok".
    • 21: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    IRATA4 : to na bogato ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Sep 2020
     
    znalazłem coś takiego : ->link<- i oczom nie wierzę,w rubryce "Platformy"BRAK ATARI !!!
    • 23: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime9 Sep 2020
     
    To jest fanpage jakiegoś kolesia nie związanego z czasopismem, także redaktorów byłego ts, jak i samego top secretu trudno winić.