atarionline.pl Atari TT kilka pytań do użytkowników tego sprzętu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornowy80
    • CommentTime16 Jun 2019 zmieniony
     
    Cześć
    Miałbym kilka pytań dotyczących Atari TT. Na wstępie zaznaczę że jestem laikiem jeśli chodzi o Atari 16/32 bit, ale mocno nadrabiam stracony czas. Wyremontowałem TTkę, która została rozebrana niemal na części pierwsze, wyczyszczona, wybielona, wykonane zostały drobne prace lutownicze, prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Komputer ma zainstalowany dysk SCSI 230MB (który dostałem w komplecie). Wymieniłem TOS na 3.06 wersja PL. Zainstalowałem sterownik ICD, Xboota, wszystko działa jak należy. Udało się również zainstalować Netusbee i sterowniki USB. Jednak chciałbym wymienić dysk wewnętrzny na coś o większej pojemności. Wiem że moja wersja TOS rozpoznaje dyski do wielkości 512MB. Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami, choć najbardziej chciałbym fizyczny hałasujący dysk (po prostu tak lubię).
    • Czy duży dysk 2.1 GB będzie widziany przez TTkę. Zastanawiam się nad czymś takim podzielonym na 4 partycje po około 0,5GB
    ->link<-
    • Wiem że warto również rozważyć nowsze urządzenia (dyski SSCI są jednak dość wiekowe i mogą generować błędy). Czy ktoś ma doświadczenie w urządzeniami jak poniżej?
    ->link<-
    ->link<-
    • Czy jest możliwość podpięcia UltraSatan pod TTkę jako wewnętrzny dysk? To jest urządzenie które stosunkowo łatwo nabyć w Polsce?
    • Mam na pokładzie TTi karte graficzną VME Spectrum (jak na zdjęciu poniżej), Jakich sterowników do niej użyć. Może ktoś z Was ma doświadczenie z kartami graficznymi do TT/MSTE?
    • 2: CommentAuthorKroll
    • CommentTime16 Jun 2019 zmieniony
     
    Czesć Nowy80
    Ad 1) Mozesz podlaczyc kazdy dysk SCSI (50 pinowy lub nowsze przez adapter), wielkosc nie ma znaczenia sam mam u siebie dysk o poj. 18 GB podzielony na partycje TOSowe max 512 MB, FAT32 (widziane w MagiC albo MiNT) praktycznie bez ograniczeń
    Ad 2) Nie mam doswiadzenia w uzywaniu adaptera SCSI to SD, ale mam znajomych na świecie którzy to uzywaja. Do TTetki istnieje jeszcze rozwiazania karta Thunder montowana na zlączu TT-Ram umozliwiajaca podłaczenia napędów IDE czyli np karte CF lub SD (wspomniane jest to w nr #6 AF na stronie 5)- zaleta wzrost szybkości transmisji do ok 6MB/s.
    Ad 3) Ultrasatana możesz podłaczyc jako wewnetrzny ale to wymaga kombinacji, sam zamierzam sobie tak zamontować np w moim STE. Rozumiem ze zewnetrzny cie nie interesuje.
    Ad 4) Ta karta jest na popularnym chipsecie ET4000, zobacz na stronie Artik-wroc, a jeśli sie nie znajdzie napisz na forum.com tam napewno wskaża Ci odpowiednie sterowniki. Ewentualnie mozesz sprobowac sterowników w NVDI. W razie jakiś szczegołowych informacji pisz na priv lub dzwon.
    • 3: CommentAuthornowy80
    • CommentTime16 Jun 2019
     
    Zainwestuje w takim razie w realny dysk. Jak będę instalował na nim kartę graficzną i będę miał problem będę dzwonił Kroll. Karta Thunder super sprawa, dyski IDE bardzo tanie i dostępne. Jednak sam Thunder dość ciężko nabyć. Pisałem w tej sprawie do twórcy jakieś dwa tygodnie temu, jednak bez odzewu z Jego strony. Atari TT zadebiutuje u mnie na kanale YT w najbliższym czasie. Nie widziałem żeby ktoś opisywał gry na TTkach. Niby komputer nie do grania, jednak sporo tytułów symulatorów na nim działa i to bardzo dobrze (płynnie). Uwielbiam desktopowe 16/32 bitowce, jestem zachwycony tym sprzętem, jego prezencją i walorami użytkowymi. Pozdrawiam
    • 4: CommentAuthorKroll
    • CommentTime16 Jun 2019
     
    Tylko pewnie widzisz dostac dysk SCSI 50-pinowy w dobrej cenie to naprawde nie jest latwe. Te dyski na alledrogo sa w kosmicznej cenie, to juz lepiej wczesniej zaopatrzec sie w przejsciowke 68pin -> 50 pin (tez nie latwo w tej chwili, ja tak mam) bo sam dysk 68pin mozna dostac duzo taniej. No to czekam na debiut na kanale YT i nie tylko :), tak sporo starych tytulow teraz chodzi takze na TT. :).
    • 5: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime16 Jun 2019
     
    @nowy80: tak jak wyżej pisał Kroll, odwiedź stone P. Putnika i tam masz masę gier na TT i nie tylko :) Pozdrawiam
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime16 Jun 2019
     
    Tutaj też kilka gier znajdziesz: ->link<-
    • 7: CommentAuthornowy80
    • CommentTime20 Jun 2019 zmieniony
     
    Dzięki za linki, super że jest podział na stronie co działa na TTce. Dzisiaj odpisał Matthias w sprawie Thunder i Storma, wygląda na to że potrwa to kilka miesięcy, ale przygotuje zarówno inerface IDE jak i rozszerzenie pamięci. Bardzo się cieszę z takiego obrotu sprawy. Podobno można włożyć 72pinowe pamięci w dwóch kościach nawet po 128mb każda? Widzę że na Ebay są kosmiczne ceny takich pamięci - szczególnie nisko profilowych jak ta poniżej:
    ->link<-
    Czy wyższe pamięci jakie jak te zmieszczą się w rozszerzeniu? Takie można dostać w bardziej przystępnych cenach.
    ->link<-
    Jakich pamięci używacie?
    • 8: CommentAuthorKroll
    • CommentTime20 Jun 2019
     
    @nowy80
    jutro zapytam kolegi, ktory ma u siebie w TTetce cos takiego zamontowane, wiem ze ma 2x64MB, czyli ma kontroler IDE i na to TT-ram.
    • 9: CommentAuthornowy80
    • CommentTime21 Jun 2019 zmieniony
     
    Kroll nawet jeśli ktoś używa pamięci nisko profilowych jak w moim pierwszym linku, to kwestia czy jest tam miejsce na pamięci o 4mm wyższe. Wyczytałem że właśnie te tańsze pamięci są wyższe od standardowych (tych nisko profilowych) o 4mm. Jeśli to nie problem, poproszę o sprawdzenie tych 4mm.
    Pozdrawiam
    • 10: CommentAuthorKroll
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    @nowy80, tylko z nim rozmawiałem i właśnie mi wspomnial ze z tymi wyższymi może być problem i obudowa się nie zamknie, ale fizycznie żeśmy tego nie sprawdzili, spróbuje go do tego namowić.
    • 11:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime21 Jun 2019
     
    To ja zarzucę offtopa i tylko sobie pozazdroszczę takiej maszyny :)
    Co nie zmienia faktu, że ze swojej Megi z dziką radością pozbyłem się głośnego twardziela i wiatraka. Chociaż teraz mogę włączyć ja wieczorem bez marudzenia żony, żebym wyłączył ten złom :D
    • 12: CommentAuthorKroll
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    @nowy80, jak twierdzi mój znajomy to one powinny jednak pasować i da się zamknąć obudowę, fizycznie nie sprawdzaliśmy, trudno mi powiedzieć czy ktoś ma w Polsce to rozszerzenie :(. Może lepiej zapytać ludzi z forum.com.
    • 13: CommentAuthornowy80
    • CommentTime22 Jun 2019
     
    Dzięki Kroll za wszelkie informacje. Wysłałem zapytanie również do Matthiasa, jeśli będę miał odpowiedz, wkleję ją tutaj. Pozdrawiam
    • 14: CommentAuthornowy80
    • CommentTime24 Jun 2019
     
    Matthias wysłał zwrotną informacje że pamięci wyższe o 4mm powinny wejść bez problemu. Samo rozszerzenie pracuje w 3 trybach które pozwalają obsługiwać wszystkie typy pamięci które sam miał na testach. Jednak zwrócił uwagę że trzeba bardzo indywidualnie podejść do tego tematu ze względu na budowę pamięci, ich prędkość i pojemność. Mogą się zdarzyć kości nieobsługiwane przez rozszerzenie do których On nie maił dostępu na testach. Napisał również że jego zespół teraz pracuje nad kartą graficzną dla TT (pewnie również dla MegaSTE). Bardzo dobra wiadomość ze względu na dostępność takich kart na rynku. Pozdrawiam
    • 15: CommentAuthorKroll
    • CommentTime24 Jun 2019
     
    @nowy80:
    Dzieki za info, to powiedz mi na czym stanelo jestes zainteresowany kupnem tych kart Thunder i Storm oraz tych pamieci. Ciekawy news odnosnie karty graficznej.
    • 16: CommentAuthornowy80
    • CommentTime24 Jun 2019
     
    Dostałem jedynie informacje że przy kolejnym wypuście kart zostanę o tym poinformowany. Kwestia raczej miesięcy i brak konkretnego terminu.