atarionline.pl Radiokomputer - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime26 Apr 2022
     
    o jaaaaa wielkie dzięki . będą piękne piski w weekend
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Apr 2022
     
    Kaz, jaki to serwis, żebym nie dawał tam swojego sprzętu... :)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2022
     
    W Rzeszowie, nie znam nazwy.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Apr 2022 zmieniony
     
    A na obiad to do Krakowa jeździsz :D

    A ten Feud fajny, tylko 12 minut, pamiętam że ta gra to się z 20 minut prawie wczytywała. Przerwy robią różnicę. Oraz turbo ca 750 bodów.
    • 5:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime27 Apr 2022
     
    Ale do dziś się dziwie że się to wczytało za pomoca xc12 a bylo nagrywane "wilgą". Praktycznie brak przerw zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędow przy wczytywaniu i do tego różnice w ustawieniu głowic pomiędzy magnetami. Pamiętam też że robiłem kopiowanie pomiędzy dwoma grundigami ( kabel ) i także dawało rade
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Apr 2022
     
    Brak przerw ZMNIEJSZA prawdopodobieństwo wystąpienia błędu transmisji.
    • 7: CommentAuthorspk
    • CommentTime29 Apr 2022 zmieniony
     
    Dzień dobry wszystkim.

    Tak, mała liczba przerw zmniejsza szanse na błąd wywołany nieprawidłowym liczeniem prędkości transmisji (który zdarza się na początku bloku, gdy licznik linii obrazu przeskakuje na 0 w trakcie wykonywania tegoż obliczania).

    Ale też bardzo długie bloki zwiększają szansę na rozjechanie się synchronizacji między tym co wysyła magnetofon, a tym, czego spodziewa się komputer. Albo z powodu pływającej prędkości taśmy, albo przez zbyt małą dokładność pomiaru prędkości.

    Podejrzewam, że loader od T2600 jakoś dopasowywał się do warunków odczytu "w locie".
    • 8:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime29 Apr 2022
     
    " Ale też bardzo długie bloki zwiększają szansę na rozjechanie się synchronizacji między tym co wysyła magnetofon, a tym, czego spodziewa się komputer" . tak zwane gulgotania
  1.  
    Pograłem trochę w Feuda.
    W pewnym momencie przez ekran przemknęła jakaś groźna, zakapturzona postać (wyglądała jak jakiś demon śmierci) a w moją stronę poleciały jakieś pioruny.
    Ciekawa gierka.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2022
     
    RTG - nie znasz tej gry? To Twój brat! :)
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 May 2022 zmieniony
     
    @pabloz1974, w ciągu 10 bitów nic Ci się nie rozjedzie, a stabilizacja prędkości taśmy ma mniejsze odchyłki, niż 5% wymagane dla poprawnej transmisji. Poza tym na początku bloku są 2 bajty pozwalające ustalić prędkość transmisji i procedura ta ma błąd powodujący złe jej obliczenie ca raz na 1500 razy.

    Transmisja szeregowa asynchroniczna polega na tym, ze _każdy_ bajt się synchronizuje bitem startu, potem 8 bitów danych, kończy bitem stopu. Jeśli coś nie zabangla, to występuje np. Frame error.

    Powtarzam. Brak przerw ZMNIEJSZA prawdopodobieństwo wystąpienia błędów transmisji, bo:
    - kilkaset razy mniej wykonuje się procka obliczająca baudrate, która MA BŁĄD,
    - odpada kilkaset dodatkowych bajtów typu synchro do przesłania
    - krótszy czas wczytywania = mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędu z powodu zakłóceń przesuwu taśmy, paprochów etc.

    A tak zwane gulgotanie to właśnie efekt źle obliczonego baudrate Z POWODU wczesniejszego wystąpienia przerwy.

    Na dodatek robiłem swego czasu wersje kasetowe dla Mirage, wczytywane były długie bloki - ilość reklamacji zmniejszyła się KILKUKROTNIE. Jak oni mi dziękowali :)
    • 12:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime6 May 2022
     
    no dobra Kuba przekonałeś mnie . Tylko pamiętam za dziecka jak wczytywały się długie bloki to byłem w ekstremalnym napięciu że coś sie wywali, przerwy dawały tak jakby wytchnienie od tego napięcia :)
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 May 2022 zmieniony
     
    Pamięć czyni figle. Obejrzyj sobie jakiś film z 60-70 lat, którym się jarałeś jako dziecko, np Frankenstein.
    Pojedź do szkoły podstawowej, do której chodziłeś… będzie znacznie mniejsza.

    Wspomnienia to zapis wrażeń a nie rzeczywistości.

    A u mnie z przerwami było tak, ze ZA KAŻDYM RAZEM miałem stres, czy będzie bulgotanie, czy nie, wiec zostawiałem i nie słuchałem.
    • 14:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime6 May 2022 zmieniony
     
    Filmy po latach znowu jarają ale swoją naiwnością, prostotą, i sountrackiem , po prostu lekka rozrywka. W szkole byłem , fakt mniejsza ale tak sa.o pachnie mmmm :)
    • 15: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime6 May 2022 zmieniony
     

    @Kaz:

    RTG - nie znasz tej gry? To Twój brat! :)


    Znam, znam gierke ..jeszcze z epoki. :-)
    Chociaż nigdy jej do końca nie przeszedłem.
    Tą akcję z piorunami miałem pierwszy raz.
    Wydaje mi się, że to nie był Leanoric.
    ...ale może w sumie to był on.
    • 16: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 May 2022
     
    Mi się wydaje że w epoce była wersja kasetowa Feuda gdzie nie było Leanorica w ogóle.
    • 17: CommentAuthorBaX
    • CommentTime6 May 2022
     
    Była wersja w której nie dało się zebrać jednego zioła ale to chyba ktoś kiedyś poprawił.