atarionline.pl Emulatory a realistyczny PAL artifacting - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime9 Mar 2020 zmieniony
     
    Hej,
    Czy z pomoca jakichkolwiek ustawien na Atari800 lub Altirze udalo Wam sie ustawic realistycznie wygladajace artefakty GTIA? (chodzi mi o podkolorowanie np. "lezki" w ekranie tytulowym gry Starquake - gdzie pod emulatorem jest czysty czarno-bialy obraz a na zywym sprzecie (zarowno przez zlacze antenowe kiedys jak i teraz na Euro->HDMI) mam czesc pikseli z lekkim podkolorowaniem cyanowym a czesc magenta.

    W Atari800 dostepne artefaktowanie praktycznie nie robi roznicy.
    W Atari800Win jest widoczna roznica ale wyglada kompletnie nierealistycznie.
    W Altirze jest albo jest niewidoczne artefaktowanie albo (High Artifacting) jest przesadzone i wyglada okropnie sztucznie.

    *edit* po załadowaniu palety kolorów Altirra-3.2.0 jest zdecydowanie lepiej pod Altirra. Można nieśmiało założyć że realistycznie. Pytanie czy można coś takiego zrobić pod atari800? Jakaś flaga przy kompilacji? Ktoś coś kojarzy? Chcialbym coś takiego sobie zbudować pod Raspberry Pi? Póki co przeszukałem zestaw "make" ale nie widzę nic sensownego.
    • 2:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 Mar 2020 zmieniony
     
    Znalazłem trochę info tutaj jakby kogoś interesowało (sprawa nie wygląda na prostą i można bawić się w ustawianie "per konkretna gra/program") : ->link<-

    Guide co prawda dotyczy Libretro ale powinien pasować do Atari800. Przegrzebie się w to w wolnej chwili.

    Pojawia się tam też interesujący skrypt który podmienia w locie przy przy odpalaniu emulatora (Libretro) config na taki który zawiera odpowiedni artofacting ->link<- - minus - trzeba per gra wybrać albo default emulator albo wg tego sposobu "emulator" który tak naprawdę odpali lr-atari800 z podmienionym w locie configiem.
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime21 Mar 2020 zmieniony
     
    Poeksperymentowalem i... wnioski sa... dziwne. Wersja Atari800 z patchem liba8cas z watku ->link<- (wersja win) po przelaczeniu na NTSC i wlaczeniu FULL ARTIFACTING posiada obraz zblizony do fizycznego Atari (poza niestety faktem ze dziala w NTSC i paleta kolorow nieco sie rozni).

    Niestety nie widze tej opcji po skompilowaniu Atari800 z tym samym patchem pod Raspberry Pi (te new/old ntfs filtering sa zblizone ale to jednak nie to, najblizszy idealowi jak dla mnie jest wlasnie full).

    No i teraz pytanie... czy da sie jakos wymusic ten filtr do artifactingu NTSC w Atari800 jesli ustawimy calosc na PAL (wiem - herezja ;)?

    Jesli to sie jeszcze uda zrobic to chyba idealnym urzadzonkiem dla mnie do zabawy z Atari bedzie.... Raspberry Pi.

    P.S. Tak... jesli ktos zdarzyl przeczytac - wpisalem parukrotnie NTFS zamiast NTSC :D wybaczcie :D dzieci dopiero polozylem spac :D
    • 4:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Ok - W Altirze da sie zrobic to o czym pisalem od poczatku - trzeba ustawic PAL heavy artifacting a nastepnie wybrac View\Adjust Colors i np. palete Altirra 3.2.0 PAL. Jest tez suwak do ustawiania parametrow artefaktow wiec... Altirra idealnie potrafi udac oryginalny sprzet :) (szkoda tylko ze nie obsluguje Turbo z CASow :P
    • 5:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    Ktoś w ogóle bawił się artifactingiem? Czy raczej jest uznawany za "wadę"? ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    czasami włączałem,dla mnie wygląda w niektórych pozycjach lepiej,obiekty są pełniejsze,ale jednocześnie nie mogę zapomnieć że to jednak artefakty...
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    Osobiście nie korzystam na emulatorach albo bardzo sporadycznie. Od tego mam real sprzęt :D
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Mar 2020
     

    Wolfen:

    Ktoś w ogóle bawił się artifactingiem? Czy raczej jest uznawany za "wadę"? ;)

    Nie wiem, czy dobrze rozumiem Twoje pytanie, bo można je rozumieć dwojako - pytasz zdaje się o artefakty PAL i:
    a) o to, czy ktoś z forumowiczów włączał je sobie w emulatorze,
    czy też:
    b) o to, czy ktoś bawił się wykorzystaniem efektów artefaktów PAL w praktyce?

    Jeśli chodzi Ci o opcję b, to istnieje co najmniej jeden program do tworzenia grafiki "Artifact Character Editor" i co najmniej jedna gra "Runaround II" - oba wymienione przeze mnie programy są autorstwa Joela Goodwina, o którym kiedyś pisałem na głównej na AOL i oba zaprezentowane zostały w 1991 roku w magazynie Page 6
    Nr 52: ->link<-
    Nr 53: ->link<-
    Gra Runaround II: ->link<-

    Można zerknąć na ten wątek na AtariAge: ->link<-
    Są tam m.in. ciekawe próby R0gera (Antonín Holík) automatycznej konwersji kolorowych obrazków na PAL-owskie artefakty.
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    A jeśli chodzi Ci o opcję a, to ja się trochę bawiłem ustawieniami w Altirrze, natomiast artefakty PAL są rzadko stosowane świadomie, obserwowane czasem efekty kolorystyczne (powiązane z artifactingiem PAL) w grach czy demach są najczęściej przypadkowe, tak więc rzadko kiedy ta opcja jest dla mnie przydatna.
    • 10:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    Dzięki za obszerna odpowiedź @Adam . Na cześć (Artifact Character Editor) sie natknąłem ale o reszcie chętnie poczytam :)
    W zasadzie chodziło mi (i wciąż mi się to marzy) odwzorować w 100% (a przynajmniej najbliżej jak się da) real Atari w emulatorze. Póki co najwierniejsza emulacje grafiki udało mi się uzyskać (łącznie z artefaktami) na Altirze, natomiast obsługę Turbo w magnetofonie w Atari800. Na upartego możnaby przełączać się pomiędzy dwoma emulatorami dla różnych wrażeń ale kombinuje cały czas co by tu zrobić by mieć wszystkie plusy obu emulatorów na Raspberry Pi (Gdzie obecnie korzystam tam z Atari800 a na PC z Altirry).
    • 11:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime26 Apr 2020 zmieniony
     
    Altirra ma rewelacyjne artefakty, które jako dziwoląg lubiący je bardzo - sobie cenię. Oczywiście nic nie zastąpi oryginału, ale Altrirra jest naprawdę bardzo blisko wszystkich opcji i kombinacji artefaktowania ntsc/pal/50/60hz, włącznie z SECAMowatym display'em.
    • 12:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime27 Apr 2020
     
    Tak tak :) Potwierdzam. Ale marzy mi się by kiedys taki poziom dopracowania artifactingu trafił do atari800.
    • 13:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime27 Apr 2020
     
    Mi bardziej by zależało nad wiernym odwzorowaniem obrazu atarynki na obrazie telewizora, czyli artefacting+blending+scanline, namiastkę tego mamy w Altirze przy włączonym scanline+Pal high artefacting i tak właśnie często odpalam gry. Nie podoba mi się czysty obraz po wyłączeniu wszystkich efektów.
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Apr 2020
     
    W Atari800 masz:
    - Display Settings / Video Artifacts - tam dostępny jest pal blending
    - Display Settings / Video Mode Settings / Scanlines Visibility ora Interpolate scanlines
    poza tym w:
    - Display settings / External palette można załadować inną paletę.
    Niektóre opcje zależne są od systemu jaki wybierzesz w System Settings / Video system.
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Apr 2020 zmieniony
     
    A czy w Altirze da się załadować zewnętrzną paletę z pliku? Bo jest trochę predefiniowanych, ale takiej możliwości nie widziałem...
    Bo dla mnie tło basica zarówno to soczysto-niebieskie, jak i zielonkawe są po prostu nie takie (zwłaszcza tego zielonego w niby PAL nie rozumiem, żadna moja PALowa Atarka nie miała takiego obrazu).
    • 16:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime27 Apr 2020
     
    @mono
    W atari800 nie ma realistycznego (jak dla mnie) artefaktowania takiego jak w Altirze PAL high artifacting które przy odpowiednio ustawionej kolorystyce daje efekt bardzo zbliżone do real Atari które mam (testuje zawsze na StarQuake bo z tym się najbardziej odbyłem i najbardziej wyryte w pamięci mam jak wygląda ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime27 Apr 2020 zmieniony
     
    W Altirze jest osobne menu do majstrowania przy paletach. Nasycenie, barwa, krzywa gamma, błędy charakterystyczne dla PAL, błędne stopniowanie jasności XL/XE, faza artefaktów, krzywizna beczki monitora, "bloom" czyli świecenie pikseli, co kto lubi. Niestety guzik w tym menu służy tylko do eksportu .PAL ety.

    Są tam też opcje do włączania scanlines, stopnia ich przeźroczystości, a także interlace - oraz (dla tych którym zdrowie psychiczne milsze niż realizm) frame blending.

    Teoretycznie powinno dać się dostosować bogatą bibliotekę efektów DirectXowych np. zajumaną z WinUAE, bo Altira ma jedno miejsce w którym można wrzucić adres pliku efektu.

    Nie znam się jednak na programowaniu shaderów, a gdyby ktoś się znał to można zrobić wszelkie możliwe cuda.