atarionline.pl Historia firmy Plus / Krysal z Krakowa - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Dec 2021 zmieniony
     
    Co to może być? Taki drobiazg w zasobach Janusz Żurka, który nam przekazał. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, proszę się podzielić. Wygląda jak coś do TV.
    • 2: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime3 Dec 2021 zmieniony
     
    MAB 8049H to preprogramowany procek/mikrokontroler stosowany w RTV.
    A269 to oznaczenie programu. Może na tej podstawie da się ustalić pochodzenie? Z polskich firm to na pewno Diora takie procki stosowała.
    • 3:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2021 zmieniony
     
    Pewnie to jakiś interface do Amigi CDTV.. jak wynika z opisu na laminacie :-)

    Dla przykładu rozkład wyprowadzeń bardzo podobny jak dla CDTV Joy...
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2022
     
    Pan Janusz Żurek kilka dni temu ukończył 73 lata. Wszystkiego najlepszego panie Januszu, dużo zdrowia! :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2022 zmieniony
     
    Historia drukarki 1029, o której pisałem już w tym wątku, skończyła się dobrze. Prezent dla nas od pana Janusza Żurka został przeze mnie wyczyszczony, a także częściowo naprawiony (kabel był ucięty przez narkomanów-włamywaczy, teraz jest nowy). Potem cudeńko trafiło do Pańcia, który dokończył naprawę. Teraz nakleiliśmy tylko kod QR i wędruje do zasobów stowarzyszenia jako eksponat muzealny.

    Dzięki Pancio!
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Mar 2022
     
    Najs...
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Mar 2022
     
    Pan Janusz czytał wątek i podesłał komentarz:

    Janusz Żurek:

    (...) Ach, stare czasy. Łza się w oku kręci. Pomysł z "automatycznym" przełączaniem magnetofonu ze standardu na turbo był mój (zrealizowany programowo przez Mapasoft). Prezentowaliśmy Turbo-Rom na targach "Informacja 88" w Katowicach. Blizzard miał jeszcze wtedy przełącznik (przycisk) i nie wystawiali się z nim na tych targach. W wolnej chwili spróbuję jeszcze coś "wygrzebać", bo jestem zaskoczony, że są tacy miłośnicy odnawiania staroci. Może te obostrzenia plandemiczne już nie wrócą i łatwiej się będzie spotykać.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Oct 2022 zmieniony
     
    W sieci można uświadczyć tylko wersję demo tej gry. Ale wśród zabytków od pana Janusza Żurka jest i takie cudo, kaseta wyglądająca na jakby oryginał zawierający pełną wersję gry Stanisława Skwiota (Stanleya), z dopiskiem "standard" - co sugeruje, że nagrana w normalu. Będzie sprawdzane! :D
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Oct 2022
     
    Sprawdzone przez kolegę kkrysa - okazało się, że na pierwszej stronie nagrana jest w normalu gra "Koło Fortuny" kolegi Salmaxa, a na drugiej coś w Turbo ROM (loader + program właściwy). Niestety, jeszcze nie wiemy co, ponieważ zarówno loader jak i program się po wczytaniu wysypują...

    Dodatkowo przepytałem na Retrospekcjach pana Janusza Żurka, czy może to być oryginał od nich. Tak, to najprawdopodobniej wersja niskobudżetowa gry - decydowali się na takie wydania (kserowana czarno-biała okładka, naklejka na kasecie) gdy odbiorcą nie był LK Avalon i wiadomo było, że gra jest słabsza i się nie sprzeda w większej liczbie egzemplarzy, najwyżej do okolicznych studiów komputerowych. Profesjonalny wydruk okładki to było u nich minimum 2000 sztuk, więc nie miało to sensu finansowego dla niewielkiego nakładu.

    Przepytałem też Salmaxa, czy mogło to być tak, że sprzedał grę firmę Krysal. Nie mogło tak być, Salmax nie wydawał swoich gier w epoce, a niektóre jego gry przetrwały do dzisiaj tylko dlatego, że kolega zrobił sobie kopię jego archiwum - i potem ktoś to puścił w świat... Więc ze śledztwa wynika, że to ktoś wtórnie nagrał na pierwszej stronie w normalu "Koło Fortuny" (i pewnie stąd ten odręczny dopisek długopisem "standard").

    Ale tajemnica jeszcze nie wyjaśniona, trzeba odczytać uszkodzone nagranie z drugiej strony kasety. Może zachowała się tam gra "Fortuna" Stanisława Skwiota. Przypominam, że nie ma nigdzie w necie pełnej wersji tej gry, więc to cenny artefakt.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2022
     
    W czasie tegorocznych Retrospekcji pan Janusz Żurek odwiedził nas z żoną, a przy okazji podarował nam Atari Portfolio oraz oryginalny interfejs do podłączenia PoFo do peceta. PoFo ma typową usterkę - nie styka taśma do ekranu, będzie naprawiane. Bardzo dziękujęmy za wspaniałą darowiznę dla stowarzyszenia PTODT!

    Na zdjęciu: od lewej: Janusz Żurek, jego żona, w środku Atari przyjmuje do rąk własnych członek zarządu PTODT Tomasz "Falcon030" Święch.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Wizyta Artura Miareckiego na naszym kanale zoom ujawniła również sporo ciekawostek o współpracy z firmą Krysal/Plus. Artur nie tylko opowiadał o tym, ale również podrzucił mi trochę zdjęć artefaktów, które znalazł u siebie, a które wiążą się z firmą pana Janusza Żurka.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    I jeszcze do powyższego komentarz odautorski:

    Artur Miarecki:


    1. Copy cartridge 1 (blizzard) - kolekcja tooli nie mojego autorstwa (ale sam cartridge mojego)

    2. TR+ cartridge 1.1 (turbo rom) - kolekcja tooli czesciowo mojego autorstwa, cartridge tez. Ztcp wiekszosc tooli to standardowe toole Turbo rom, uzywane przez Plus/Krysal.

    3. Turbo rom 2.0 - moja customowa wersja turbo rom (transmisja blokowa), wzorowana na blizzardzie. Tego uzywalem do dewelopowania gier i tooli :)

    Zalaczylem fotke cartridges. Do kazdego cartridge zalaczylem tez foto menu i plytki. Do (3) rowniez foto kazdego programu - moze ktos uzywal i rozpozna? :)
    • 13: CommentAuthorseban
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Zróbcie proszę dumpy tych cartów! Są unikalne jeżeli chodzi o zawartość, tzn. nie widziałem wcześniej tych cartów nigdzie "w obiegu", warto zachować i uratować przez zapomnieniem, w szczególności że prawdopodobnie to końcówka życia tych EPROM-ów. Ich zawartość powoli może "odparować", tzn. zawartość komórek pamięci EPROM poprzez nieustanny odpływ zgromadzonych tam ładunków niestety nieuchronnie dąży do stanu "1". No chyba ze sam autor dysponuje jeszcze jakąś kopią owych danych zapisanych w kostkach EPROM ;-) Wtedy przestanę panikować :P
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Dzięki Sebek za motywacyjne słowa! Słusznie "panikujesz", a ja mam nadzieję, że Artur czyta i nie da przepaść tym materiałom. Sądząc po screenach, na razie nie jest źle i wszystko się uruchamia.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jun 2023 zmieniony
     
    Jeden z cartrige'y Turob ROM PLus od pana Janusza Żurka był mocno zaniedbany, z poniszczoną naklejką. Kolega kkrys zaprojektował i zrobił nową naklejkę oraz poprawił cart, że teraz ma podłączony reset, bo przedtem tego nie było. Teraz można resetować cartridge'a bez wyłączania komputera, jak trzeba było robić poprzednio. Naciskamy reset carta, potem reset kompa i cart startuje od nowa.

    KKrys zrobił też obudowę do swojego Turbo ROM Plus (3) - ładnie! :)