atarionline.pl Drukarka Atari 1029 i inne - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021
     
    Jeszcze taka porada Jerzego Soboli co do napraw tej drukarki:

    ->link<-

    Drukarka Atari 1029 była sprzedawana za pośrednictwem Pewexu. Jest to drukarka mozaikowa, ale bezigłowa. Głowica zawiera silny magnes, w polu którego znajduje się sworzeń elektromagnesu zakończony lekko ukośnym nożem. Gdy ma zostać wydrukowany punkt - nóż ten uderza poprzez taśmę barwiącą w papier. Za papierem znajduje się długi wałek o przekroju w kształcie gwiazdy, który obraca się z określoną stałą prędkością. Uderzenie noża powinno nastąpić w odpowiednim momencie, gdy garb wałka znajdzie się na wysokości odpowiadającej drukowanemu punktowi. Skomplikowany to sposób druku i mizerne są jego efekty, ale cena drukarki to usprawiedliwia.

    Typowe uszkodzenia to pęknięcie magnesu w głowicy i zacieranie się wózka głowicy na prowadnicy. O ile smarowanie prowadnicy (opisane przy okazji opisu drukarki 1027) usuwa to drugie uszkodzenie, to pęknięcie magnesu uniemożliwia dalszą pracę drukarki i nie obędzie się bez wymiany głowicy.
  1.  
    Podbijam w temacie tych tasiemek.

    Mam Atari 1029, gotowe do czyszczenia i renowacji. Obudowa bardzo pożółkła, ale bez uszkodzeń. Mechanicznie sprawna: udało mi się uzyskać wydruk testowy z użyciem "ręcznie" podsuniętej taśmy barwiącej.

    W moim zestawie mam pusty cartridge na taśmę. Co ciekawe wygląda on jak jakaś zaślepka, bo w środku nie ma śladu po oryginalnej taśmie a bębenek do przesuwu taśmy nie ma napinacza / rolki pomocniczej. Zastanawiałem się nawet czy nie kupić jakiejś innej taśmy z allegro w podonym wymiarze i nie przełożyć, ale bez tego napinacza nie będzie to działać. Chyba, że ktoś ma taki stary cartridge ze zużytą taśmą - to też chętnie odkupię i potem opiszę proces przekładki taśmy z innego magazynka.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Oct 2021
     
    Yolk - jakieś zdjęcie podrzuć, żeby łatwiej było mi sobie to wyobrazić.

    A przy okazji - info o drukarce 1029 w magazynie AMC z 1986 roku.
  2.  
    Już sobie poradziłem. Kupiłem nowy cartridge na Amazonie.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Nov 2021
     
    Zdradzisz w jakiej cenie? Jakiej marki?

    Stary cartridge może warto zachować - bo tak naprawdę on jest najistotniejszy, tasiemkę można samemu przewinąć z innego typu cartridge, byle wysokość tasiemki się zgadzała.
    • 6: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime28 Mar 2022
     
    Ja postanowiłem odpalić swoją 1029, szukam taśmy - zupełnie rozrywkowo. W mojej 1029 nie ma taśmy wcale, więc nie bardzo jest jak to testować.

    Link do Amazona: (~70 PLN bez wysyłki)
    ->link<-
    Ale szukam tańszych i pytam tu i tam.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Mar 2022
     
    Kuba, komu jak komu, ale Tobie oddam swoją ostatnią. Pisz do mnie to ustalimy jak.
    • 8: CommentAuthorgdabrow
    • CommentTime29 Mar 2022
     
    Jakiś czas temu tutaj brałem:
    ->link<-
    ciekawe czy jeszcze aktualne.
    • 9: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime30 Mar 2022
     
    Zadałem im pytanie, czy mają, powiedzieli, że jak dostawca ma to mają. Ale na pytanie czy dostawca ma - nie odpowiedzieli jeszcze.
    • 10: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime30 Mar 2022
     
    I przyszła odpowiedź:

    "Dzień dobry !
    Brak u dostawcy"
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Mar 2022
     
    Tu chyba jedynym lekarstwem jest wysłać kasetkę do regeneracji. O ile się takową posiada. Albo pozostaje kupienie od Niemców za te 70 PLN.
    • 12:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime30 Mar 2022
     
    Sprawdźcie, czy nie da sięzaadaptować tej z Okidata ML 321: ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Mar 2022
     
    Mam oba typy kasetek. Niestety, ta od Oki ML321 jest zdecydowanie za duża i nawet się nie zmieści do obudowy Atari.
    • 14: CommentAuthorYolk (xmgatz)
    • CommentTime31 Mar 2022 zmieniony
     
    W przypływie szału, podczas reanimacji mojej drukarki Atari 1029 zrobiłem jeszcze podobne zabiegi naprawcze, konswerwacyjne i zakupowe dla drukarki Commodore MPS 801, i dwóch igłowych drukarek PCtowych Epson LX-800 , oraz Star Cośtam (obie na porcie równoległym).

    Przy okazji wrzucam: zdjęcia swojej 1029, pracującej na cartridge'u z eBay'a o którym wcześniej pisałem.
    • 15: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime2 Apr 2022 zmieniony
     
    A czy te kartridże do drukarki mają jakieś metalowe elementy?
    Nie da się ich wydrukować na drukarce 3D?
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2022 zmieniony
     
    Nie pamiętam, czy mają, choć zaglądałem do środka. Za to wiadomo, że tasiemka jest standardowej szerokości, więc tak naprawdę można nawet w razie czego kupić taką taśmę do innej drukarki i po prostu przełożyć/przewinąć do kartridża od 1029. Aczkolwiek to taki teoretyczny pomysł, bo nigdy tego nie robiłem. Może jest jakiś haczyk, że się nie da.
  3.  
    W Laser-Sinex w Łodzi wymieniają te tasiemki w tych kasetkach, więc się na pewno da. Dzwoniłem i pytałem (tak z ciekawości).
    • 18: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    Moje dwie tasiemki dotarły, teraz tylko muszę wymyślić jak pozbyć się rodziny i zrobić sesję na ZOOM :)
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Apr 2022
     
    Groźnie zabrzmiało...
    • 20: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime12 Apr 2022
     
    Retro wymaga poświęceń :)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jun 2022
     

    jakubd:

    Moje dwie tasiemki dotarły, teraz tylko muszę wymyślić jak pozbyć się rodziny i zrobić sesję na ZOOM :)


    No i wymyślił... :) Zaczynamy o 21:00 na zoomie.

    Przypomnę też, że na początku tego wątku jest instrukcja obsługi do 1029, zestaw artykułów z prasy o drukarce i programach do niej, inne informacje.

    Dzisiaj skorzystamy też z programu "Drukarz" kolegi AtariFan, ale z nowszej wersji niż na filmiku:

    • 22:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Jun 2022
     
    Ja mam do uruchomienia Atari 825, które nie chce współpracować. Tasiemka w tym przypadku to rzecz drugoplanowa.

    Tak, mam odpowiednie okablowanie oraz interface 850.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jun 2022 zmieniony
     
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Wczorajsze wydruki Kuby Daneckiego z jego egzemplarza 1029 wskazują na jakieś uszkodzenie głowicy. Kuba wykrył również, że problemem jest słabe osadzenie cartridge'a z taśmą - bardzo się trząsł, przez co papier nie jest zadrukowany z równomierną siłą. Widać to na zdjęciach poniżej.

    Być może te cartridge z Amazona nie są idealnie dopasowane do 1029? (ktoś zamówił, drukował u siebie, może się podzielić opinią?)

    Po tymczasowym przyklejeniu cartridge'a taśmą malarską drgania się zmniejszyły i druk stał się znacznie lepszy. Co też widać na ostatnim zdjęciu porównawczym. Ktoś spotkał się już z taką usterką i może coś powiedzieć?
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Rozdzielczość drukarki, na jej szerokość druku: 480 pikseli, 60 DPI (punktów na cal). Przetestował to AtariFan. Podaję tę informację, bo nie jest ją łatwo znaleźć czy ustalić, w instrukcji drukarki nie ma. Więcej parametrów, które AtariFan sprawdził:

    ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    "Poradnik programisty Atari" Zientary o drukarce (całość - strony 201-202):
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Standardy kodów polskich znaków:
    1. The First XLEnt Word Processor, TOMS
    2. Polski Edytor, Czytaj
    3. Panther, Energy Editor
    4. Atari Writer+, P.Z. Karen

    ->link<-

    A tu przypomnę ROM drukarki z polskimi znakami firmy Karen:

    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Jeszcze taka ciekawostka od BCA, wygląd głowicy drukarki Oki dziewięcioigłowej, z obu stron. Te młoteczki się unoszą i drukują.
    • 30: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Krótka opinia o tasiemkach z Amazona, które zamówiłem:
    ->link<-
    UWAGA: jest nieprawidłowo opisana, że pasuje to Atari 1025 - tam jest kompletnie inna taśma przypominająca rolki jak do maszyn do pisania.

    Mi nie dało się włożyć papieru do drukarki, jeżeli zostawiliśmy folię "ochronną" z okienkiem. Po zdjęciu folii wszystko działa, ale z jakiegoś powodu straszliwie lata kasetka z taśmą w uchwycie i to wpłynęło na jakoś druku. Przyklejenie taśmą klejącą (papierowa, malarska) do obudowy głowicy z młoteczkiem częściowo rozwiązało problem, ale ciągle mam wątpliwości co do jakości wydruku.
    Wydaje się także, że ma tendencję do brudzenia papieru mimo maksymalnego odsunięcia głowicy od obrotowej rolki drukującej.

    Ja kupowałem po około 75 PLN pod koniec marca 2022, z uwagi na wzrost ceny € aktualnie kosztuje około 90 PLN (czerwiec 2022).

    Są dostępne jeszcze inne, ale zdjęcie trochę nieprawidłowe (lustrzane odbicie, jeżeli faktycznie tak wygląda, to nie będzie pasowała)
    ->link<-
    Tu zdjęcie prawidłowe, ale niedostępna do zakupu:
    ->link<-
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    JakubD - jeszcze taka sugestia od pana Zenona - żeby nie ściągać jednak tej osłonki z cartidge'a, bo ona chroni przez brudzeniem.
    • 32:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    Btw. bo tego nie uzupełniłem
    "te młoteczki"
    przesuwają igły w stronę taśmy barwiącej.
    A owe (choć nieco pod kątem) ułożone są finalnie w jednej pionowej linii, i one robią wydruk :)
    • 33:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    U mnie taśma ma lekki luz. Można by rzec, że może się telepać. Ale nie ma problemów z drukowaniem. I nie smuży. Może to kwestia właściwego ułożenia jej przed głowicą?

    Co do kasetek - firma z (spod?) Łodzi, gdzie kupowałem te kasetki (i gdzie KAZ też kupował) wykonuje usługę regeneracji. Jakby zebrać puste wkłady i wysłać im większa ilość, może udałoby się uzgodnić sensowną cenę. A na pewno byłoby taniej jak z tą z eBaya.
    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jun 2022 zmieniony
     
    Dzięki za to zbliżenie - zawsze myślałem, że młoteczki ułożone są w linii - ale jak tym sterować wówczas? A tu rozwiązanie proste - przecież głowica i tak się przesuwa podcas druku, to młoteczki mogą być gdzie bądź.

    Teraz wiem, skąd ta wysoka składowa w dźwięku drukarki :) ~480 pionowych linii/^sek * 7 daje jakieś 3360 hz.

    A w praktyce widać na obrazku:
    • 35: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    Patrząc na podłączenie i działanie całego mechanizmu:
    W 1029 jest JEDEN młoteczek (widać 3 kable na taśmie komunikacyjnej do głowicy, jeden to uziemienie), a za wybór wysokości, na jakiej kropka się pojawi decyduje... obracająca się pod papierem rolka z lamelkami (z mechanizmem zaopatrzonym w enkoder świetlny do monitorowania jej położenia, żeby dało się uzyskać prawidłowe położenie kropek na wydruku).
    Bardzo zdziwiło mnie, że ta rolka jest plastikowa, z czego wniosek, że uderzenia młoteczka/głowicy nie są specjalne mocne.

    Znalazłem teraz jeszcze instrukcję serwisową do MPS-801, gdzie na stronie 7 jest opisane działanie blokowe mechanizmu drukującego.

    ->link<-

    Ciekawe, czy coś takiego jest do Atari 1029 (znalazłem dla internalsów ABBUCa, ale czy faktycznie mają? - ->link<- nie wiem...)
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    Hola, hola. A dlaczego tutaj jest 6x7 pikseli każdy znak, a w 1029 5x7?

    I drugie pytanie - to może jeszcze uda się znaleźć książkę serwisową do modeli Seikhoska GP500?
    • 37: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime21 Jun 2022
     
    Na razie mam PDF do pobrania do Commodorowej wersji:
    ->link<-

    Dokumentacja do wersji Amstradowej tej drukarki
    ->link<-
    ta znowu 5x7 a nie 6x7. I tak, faktycznie dla Commodore jest wszędzie 6x7 - zrobili sobie szersze znaczki z powodu pewnie specyficznych znaków w ich zestawie?

    Ładne zdjęcia flaków commodorowej wersji, wraz z wnętrzem kasetki z taśmą:
    ->link<-

    Oglądałem także wydruki w celu sprawdzenia zagadki 5x7 i 6x7 i wychodzi na to, że commodorowcy doliczyli sobie jedną "igłę" szerokości, która normalnie służy do robienia odstępów między znakami. Widać to na wydruku przykładowym na tej stronie
    ->link<-
    (np. popatrzeć warto na "kratkę" pod 6tką).
    Zapewne więc wszystkie znaki są 6x9 tylko ostatnia kolumna jest zawsze pusta. Ale trzeba zobaczyć to w ROMie.
    • 38:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 Jun 2022
     
    tu są ROMy do komodorowej wersji drukarki MPS 801:
    www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/firmware/printers/mps801/index.html ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 Jun 2022 zmieniony
     
    [cut]
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     

    jakubd:

    Oglądałem także wydruki w celu sprawdzenia zagadki 5x7 i 6x7 i wychodzi na to, że commodorowcy doliczyli sobie jedną "igłę" szerokości, która normalnie służy do robienia odstępów między znakami. Widać to na wydruku przykładowym na tej stronie


    Tak intuicyjnie podejrzewałem, bo tak samo jak i u nas, mają rozdzielczość 480 pikseli w poziomie. Więc przy podzieleniu na 6-pikselowe znaki wychodzi te 80 znaków szerokości. Tylko, że należy zachować odstępy, żeby litery się nie zlewały.

    A przy okazji link do ultraciekawego artka o czcionkach w wyświetlaczach i ich pochodzeniu (ale z drukiem to też ma wiele wspólnego): ->link<-

    I jeszcze wyeksponuję sobie ten filmik z wymianą tasiemki drukującej. Dla pamięci: szerokość 8mm, długość 3 metry (ta zamiennikowa krótsza, 1,2 metra):

    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     

    Cyprian:

    u są ROMy do komodorowej wersji drukarki MPS 801:


    A tu na końcu są do Amstradowej: ->link<-

    Okazuje się, że była jeszcze jedna bliźniacza drukarka, dla systemu MSX, model Philips VW-0020. Tutaj podręcznik: ->link<-
    • 42:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Jun 2022
     
    Taka wymiana wydaje się być całkiem prosta. Brudzącą ale prosta. Trzeba tylko mieć kasetkę z taśmą o takiej samej szerokości. Mniejsza długość taśmy oznacza jedynie konieczność jej szybszej wymiany ale nic więcej.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     
    Odnośnie zagadki 5 czy 6 pikseli znaków: najlepiej rozwiązał to autor podręcznika dla Amstrada DMP1, podając wszystkie niezbędne informacje.

    Dorzucam PDF-y dla MPS-801 oraz DMP1. Jest też wersja txt MPS-801: ->link<-
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     
    ROM-y Amstrada:
    • 45: CommentAuthortakron27
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    mam niepoczebną nieużywaną taśemkę kompatybilną z oki 320/390, jak na filmiku. szerokość 8mm, długość 1,6m. za free
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    Poproszę do eksperymentów z kasetką, w której mam wyschniętą tasiemkę - napiszę na priv.
    • 47:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    W zasadzie to można taśmę przewinąć prawie że bezpośrednio między kasetkami. Procedura taka:
    1. Otwierasz starą kasetkę i wyciągasz z niej starą taśmę.
    2. Wyciągasz odrobinę nowej taśmy z nowej kasetki (bez otwierania) i przewlekasz przez prowadnice w nowej.
    3. Zamykasz starą kasetkę. Nowa taśma teraz przechodzi przez obie kasetki.
    4. Za pomocą pokrętła przewijasz taśmę do wnętrza nowej kasetki.
    5. Jak już nie idzie dalej, otwierasz nową kasetkę i wyciągasz z niej resztkę taśmy.
    6. Kontynuujesz przez moment nawijanie aż cała taśma jest w środku.

    W ten sposób minimalizujesz możliwość zabrudzenia czegokolwiek tuszem z nowej taśmy. Sam bym tak zrobił ale nie mogę znaleźć mojej starej, pustej kasetki na na drukarce mam pełną. Myślę, że ktoś ogarnięty z techniką mógłby taki tutorial nakręcić.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2022 zmieniony
     
    Dzisiaj doznałem pozytywnego szoku :). Wczoraj wyciągnąłem drukarkę C= MPS 1200P (odpowiednik Citizen D-120) sprzed 30 lat, tasiemka ostatnio miała szansę być zmieniona w okolicach końcówki lat 90. czyli ponad 20 lat temu, więc nie spodziewałem się po niej niczego. Wygląda na mocno steraną życiem, wręcz rozpadającą się, nie była przechowywana w folii. Mimo tej starości z tasiemki udało się coś próbnie (self-test) wydrukować. Druk blady, ale jest! :D. Muszę skombinować kabel Alphenol Centronics, żeby lepiej potestować.
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2022 zmieniony
     
    Przy okazji - kontynuując tematy rozpoczęte na zoomie przez Kubę, potem kontynuowane przez AtariFana, a także Zenona - wyciągnąłem z magazynku obie drukarki 1029. Sprawdziłem, niestety żadna nie ma znaczków Karen. Obie są głośne. Obie dalej drukują bezproblemowo (choć ta PTODT-owa troszkę za mocno przyciska papier, do regulacji). Obie mają dobrze naciągnięty pasek karetki. Zrobiłem też zdjęcia, żeby ocenić druk, a także ich numerów seryjnych.

    Korzystałem z programu "Drukarz" i "Polonus" kolegi AtariFana.
    • 50: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime24 Jun 2022
     
    Na tej drugiej widać, że faluje enkoder optyczny położenia rolki z lamelkami. Może być luz na plastikowych zębatkach. No chyba, że to docisk papieru za słaby.