atarionline.pl [Kupię] Folie lub klawiature do 65XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020 zmieniony
     
    Jak w temacie, szukam folii fkj0201131a do Atari 65XE (folia z "gumami"). Moja umierała, umierała aż w końcu permanentnie umarł jeden pin i parę jeszcze nie zawsze styka.

    Mozliwy oczywiście zamiennik. Jeśli ktoś ma całą klawiaturę (ważne, żeby była sprawna) to też bym był zainteresowany.

    Póki co nie widzę w Retronics (pytanko wysłałem) ani na Retrohax. Na allegro wiem że były kiedys bo w archiwum są ślady.
    • 2: CommentAuthordrygol
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    OIDP Simius miał ich pare.
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020 zmieniony
     
    Ehem... a możesz podpowiedziec jak się skontaktować z Simiusem? Po googleowaniu widzę tylko że jest/był użytkownikiem AtariArea oraz jest wpis na Wiki ;)

    P.S. No nic, czas chyba na rejestrację na AA ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020 zmieniony
     
    Ok. Rejestracja na AtariArea mi się chyba nie udała (albo bez akceptacji administratora nie dostaje się żadnego maila z potwierdzeniem rejestracji).

    Ale póki co Retronics odpisało :) może się coś uda.

    Tak czy inaczej mimo wszystko jakby ktoś coś miał - proszę o kontakt :)
    • 5:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    Póki co grzebiąc przy folii udało mi się ponownie uruchomić klawisze funkcyjne i reset więc... przynajmniej można w coś tam zagrać jak coś ;) Nie działa wyłącznie zxcvb oraz help (pin 8)
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    jak z taśmy wytarłeś przewodzącą "farbę" to można takową kupić i naprawić,więc nic straconego.
    • 7:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020 zmieniony
     
    ooo dzięki Irata, wydaje mi się że nic nie zepsulem bo problemy z klawiaturą miałem w tym Atari odkąd je kupiłem ale nie zaszkodzi sprawdzić czy faktycznie nie ma ubytków

    *edit* tyle że wcześniej objawy czasem ustępowały a teraz jest cóż... sporo gorzej ;)
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    Irata, a naprawiałeś kiedyś osobiście klawiaturę taką farbą (raczej lakierem z grafitem lub klejem z grafitem)? Jak nie, to polecam Ci powalczyć z takim czymś, później jeszcze kilka razy to naprawić w krótszych lub dłuższych odstępach czasowych, za każdym razem mając mniejszą radość z tego, że się udało i działa, aż w końcu wrócić tu i polecić koledze wymianę folii na nową:-)

    W foliach klawiatury najczęstszym uszkodzeniem jest po prostu starość. W zależności od tego gdzie ile lat leżał sprzęt do dziś od nowości, w tempie szybszym lub wolniejszym postępuje utlenianie się przewodzących ścieżek na folii, co skutkuje wzrostem ich rezystancji, aż w końcu jest ona na tyle duża, że zwieranie ze sobą punktów wciśnięcia klawiszy nie może zostać zauważone przez kontroler klawiatury w Atari.
    Ta przypadłość jednak w pierwszej kolejności zwykle dotyczy klawiszy funkcyjnych Start-Select-Option, bo te trzy klawisze wiszą na tej samej ścieżce masy, która doprowadzona jest do diody LED. W związku z tym stały przepływ prądu przez ścieżkę przyspiesza jej utlenianie, dlatego te klawisze jako pierwsze przestają działać. Jeśli koledze te klawisze działają poprawnie, a nie działają inne, to raczej będzie kwestia mechanicznych uszkodzeń, chyba, że się komuś kiedyś coś wylało na klawiaturę i zaschnięty płyn pomagał też w utlenianiu innych ścieżek.

    Kiedy nie było dostępnych folii, to było słabo i się kombinowało, ale obecnie można kupić folię od Simiusa, lub Retronics, więc na prawdę nie ma sensu kombinować.

    Inna sprawa, że najpierw należy sprawdzić, czy to faktycznie wina folii, a nie np. złącza klawiatury. Na początek można folię całą wyczyścić, wszystkie styki jakimś alkoholem, to samo ze złączem, sprawdzić też czy w złączu blaszki się nie poodginały oraz na złączu na folii, czy tam czasem nie jest coś uszkodzone mechanicznie.
    • 9:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    @mq Folie wyczyściłem (faktycznie coś kiedyś ktoś tam wylał czerwonego (herbata? wino? fanta? barszcz?;) i gdzieniegdzie linie były cieńsze a w innych z kolei całe czarne.

    Złącze przejrzałem całe i trochę się "chybocze" przód/tył ale wygląda na działające poprawnie, luty wyglądają na solidne (nie to co przy POKEYu gdzie miałem jakieś cisie które się ledwo trzymały). Ale posprawdzam :) dzięki. Głównie to styk 8 więc może coś jedna ścieżka nie domaga, może i nawet w złączu.
    • 10:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    Yeah ;) odpowiednio układając taśmę przed położeniem klawiatury wróciłem do stanu "dziwnego": wszystkie klawisze działają a blok z pinu 8 czyli help, z x c v b działają jak wcisne... lewy shift dodatkowo...
    • 11:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020 zmieniony
     
    Poruszałem trochę jeszcze i zaczęła działać cała klawiatura ;) czyli ścieżki wewnątrz chyba sprawne a problem jest z tą częścią folii która wsuwa się w gniazdo.

    *edit* No nie bardzo cała bo nie działa start, a, y i coś tam jeszcze... eh
    • 12:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    No to wygląda na to, że masz potarmoszoną przez fizycznie złe traktowanie część folii będącej na zewnątrz klawiatury i połamane tam ścieżki, i/lub uszkodzone styki na tej folii, które wchodzą w złącze na płycie. Może też być zaśniedziałe złącze na płycie i/lub złącze na folii. Obejrzenie pod dużym powiększeniem może to wyjaśnić. Zdalnie się tu więcej nie pomoże jak na mój gust.
    • 13:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Jul 2020
     
    Dzięki Mq raz jeszcze.
    Wygląda mimo wszystko na folię (złącze nie wygląda na zaśniedziałe) i to głównie część taśmy. Cała klawiatura czasem działa ale po pierwsze trzeba odpowiednio ułożyć taśmę a po drugie nie wolno ruszyć o milimetr całości ani zwawiej coś napisać na klawiaturze bo przestaje działać.

    W pierwszej kolejności tak jak w pierwszym poście - wymienię folię a potem się będę zastanawiać dalej jeśli nie pomoze, chociaż mam nadzieję że to załatwi sprawę.
    • 14: CommentAuthordrygol
    • CommentTime18 Jul 2020
     
    @Wolfen, sorki, zapomnialem odpisać. Sprawy rodzinnie mnie troche przygniotły ostatnio.
    Tak, Simius`a dopadłem via AA lol :D
    Z twojego opisu podejzewam że "pracuje" u ciebie część łącząca obie folie. Kiedyś nad dwoma takimi pracowałem. Zeszło mi caly dzień a i tak później wymieniłem na nowe bo poprostu szkoda nafty ... ciągle coś wracało.
    Wymień folie na początek i obstawiam że będzie pan zadowolony :)
    • 15:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime18 Jul 2020 zmieniony
     
    @drygol: Dzięki :) Już znalazlem Simiusa i mam konto na AA :)

    P.S. Zamówiłem u Simiusa :)
    • 16:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Jul 2020
     
    Boże... ale to brzmi... "mam konto na AA" :D
    • 17:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime23 Jul 2020
     
    Kupiłem od Simiusa folię i wszystko idealnie działa!!! :D Mam w pełni sprawna Atarynke!!! :D
    • 18: CommentAuthor3M/InD
    • CommentTime26 Jul 2020
     
    Ja kupowałem tutaj:

    ->link<-

    Działa znakomicie.
    • 19: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime26 Jul 2020
     
    Ten użytkownik nic teraz nie sprzedaje.
    • 20:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime27 Jul 2020
     
    Polecam Simiusa, mi pomógł (patrz post wyżej). Może ma jeszcze jakaś sztukę.