atarionline.pl Polski język programowania Loglan - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2020 zmieniony
     
    Każdy kojarzy polski wynalazek w informatyce - Odwrotną Notację Polską: ->link<- . Rozmawialiśmy o tym przy okazji przeglądu prasy i Misza ujawnił się z innym ciekawym tematem: polskim językiem programowania Loglan.

    Misza:

    Dodam od siebie - skąd zainteresowanie - następca Loglanu jest LEM :P ->link<-

    Czemu Loglan? ->link<- - sam profesor Salwicki się rozpisał,
    Strona na ICMie - ->link<-
    Link na ICM: ->link<-

    Projekt Loglan’82 ->link<-

    Cała koncepcja: Algorithmic Logic - ->link<- I ->link<- ->link<- oraz pełna książka - ->link<-

    Koncepcja dowodzenia automatycznego - poprawności programów - ->link<-

    W załączeniu kompilator z paczki dla Atari (z ICM) oraz przykładowe kody źródłowe.
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-



    Jak widać powyżej, Loglan powstał nawet na Atari ST!
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Sep 2020
     
    Oczywiście najlepszy polski język programowania to Ć:
    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Sep 2020 zmieniony
     
    Pamiętam, jak kiedyś rozmawiałem z kumplem z pierwszego roku informatyki, jak starałem się tam dostać, oprowadził mnie po wydziale (Smyczkowa) i w pracowni komputerowej na bursztynowym monitorze pokazał LOGLAN. To jest produkt nasz, MIMUWowy.

    Wiki:
    "LOGLAN-82 – uniwersalny obiektowy język programowania, stworzony w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1977-1982 przez zespół kierowany przez prof. Andrzeja Salwickiego.

    Składnia języka wzoruje się na Pascalu. Semantyka zawiera klasyczne konstrukcje oferowane przez języki z rodziny Algol oraz nowoczesne, takie jak klasy i dziedziczenie klas, współbieżność i obsługa wyjątków. Zawiera m.in. do dziś zapoznane rozwiązanie problemu wiszących referencji opracowane przez Antoniego Kreczmara. W 1988 r. Bolesław Ciesielski zaproponował i zrealizował własną koncepcję obiektów aktywnych. Narzędziem (obiektowym!) komunikacji i synchronizacji obiektów – procesów jest obce wywołanie metody innego obiektu. Koncepcja ta wyróżnia się ponadto ujednoliceniem formy postaci programów współbieżnych i rozproszonych. Antoni Kreczmar (1945-1996, prof. UW) był autorem maszyny wirtualnej Loglanu."
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2020 zmieniony
     
    Dzięki za wspomienia i dodatkowe informacje! A to fragment książki "Cyfrodziewczyny", w której jest mowa o Leglanie, jego twórcy Andrzeju Salwickim, jego żonie Grażynie, która też pisała w tym języku programy, oraz wyjaśnienie, skąd się wzięła wersja dla Atari ST!

    PDF z rozdziałem o Sawickich (16 stron) w załączeniu.
    • 5: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime5 Sep 2020
     
    Załacznik jest pusty.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2020
     
    Może nie chce Ci ściągnąć pliku z polską literą w nazwie? Bo u mnie ściąga prawidłowo.
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime5 Sep 2020
     
    u mnie na ubunciaku też pustka
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2020
     
    Zaraz sprawdzę.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2020
     
    Spróbujcie teraz - usunąłem polski znak i sprawdziłem, że plik na pewno jest ok.
  1.  
    Znalazłem jeszcze dwa podręczniki:

    1. Grażyna Mirkowska, Andrzej Salwicki: Logika Algorytmiczna dla Programistów cz. 1. Warszawa: WNT, 1992, s. 294.
    ->link<-

    2. Grażyna Mirkowska, Andrzej Salwicki: Logika Algorytmiczna dla Programistów cz. 2. Warszawa: WNT, 1992, s. 294.
    ->link<-

    Oba o dużej wartości dydatkycznej! Niestety zniszczone przez proces OCR. Może ktoś z was ma ją w swojej biblioteczce i pożyczyłby na czas skanowania?
    • 11:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime16 May 2023
     
    Bo to Computer Science najwyższej klasy. Ona się dobrze starzeje.
    • 12:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime16 May 2023 zmieniony
     
    O, pani prof. Mirkowska, <3
    • 13: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime16 May 2023
     
    Z Salwickim miałem programowanie obiektowe na studiach. Oczywiście na Loglanie.
    • 14:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime16 May 2023
     
    Ja Matematykę Dyskretną z prof. Mirkowską.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 May 2023 zmieniony
     
    Ja nie miałem przyjemności, ale jest moją sąsiadką :) Mieszka parę ulic dalej :)