atarionline.pl PCty i magnetofon - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    Pamiętam, że było wsparcie dla kaseciaków na PCtach, ale nie widziałem tego w naturze i faktycznie - nie widziałem, bo specjalnie się tym nie chwalili i w zasadzie było tylko w kilku modelach.
    Ktoś oczywiście musiał znaleźć chwilę i to sprawdzić w praktyce:

    Podoba mi się. Specs mówi o prędkości od 1000 do 2000 bodów, czyli między standardem a turbo w Atari.
    I to działało całkiem znośnie jak widać, choć wsparcie z poziomu DOSa nie istniało i dopiero teraz ktoś napisał soft do tego.

    Jakieś inne nietypowe komputery miały interfejsy kasetowe? Nie wiem, Amiga, Atari ST?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    Mam jakieś urządzenie typu streamer, które nagrywa na kasetach (prawie zwykłych). Ma dziwne złącze bo niby 50-pin (jak SCSI) ale w formie złącza krawędziowego.

    A obsługa magnetofonu w BIOS-ach była podobno przez wieeeele lat, jeszcze do lat 90-tych.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    Ciekawe, dzięki za filmik. Aczkolwiek mnie to nie dziwi, bo 5150 w końcu to komputer 8-bitowy, produkowany na poczatku lat 80-tych, gdy najpopularniejszą pamięcią masową były taśmy magnetofonowe. Jednak Amiga i ST to już dwie generacje później, nawet nie korzystały z dyskietek 5,25, tylko już 3,5 cala. Taśma nie była dla tych nośników praktycznie żadną konkurencją, ani pod względem wygody, ani kosztów. Do Atari ST nie przypominam sobie żadnych ogłoszeń firm produkujących magnetofony albo interfejsy do nich, ale znając inwencję ludzką, nigdy nie warto mówić, że coś nie powstało :D
    • 4: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    Co do magnetofonów to faktycznie nie słyszałem, ale już magnetowidy jak najbardziej. Taki Video Backup System dla Amigi na ten przykład.

    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    @Kaz
    właśnie jak było z tą popularnością nośników kasetowych w innych krajach ?
    czy nie było czasem tak że to była jedynie opcja dla osób mniej zamożnych ?
    Mnie to dziwi gdyż komputery 8Bit w latach 80' były technologiczną nowinką,czemu mieliby je zmuszać do współpracy z nietrwałymi nośnikami z początku lat 60',skoro mogli wrzucić "nowość"jaką były praktyczniejsze,mniej awaryjna i młodsza o prawię dekadę dyskietka,jeżeli nie chodziło o obcięcie kosztów ....
    może nie chcieli za dużo kasy inwestować w niesprawdzony sprzęt ? bali się nowości ha,ha,ha ... ?
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    To idąc tropem taśm, ale nie magnetofonowych, to na ST stosunkowo popularne były napędy ZIP:

    ->link<-
    • 7: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime7 Oct 2020 zmieniony
     
    Kaseta i interface do IBM PC:
    ->link<-

    I krótki opis na Wiki: ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2023 zmieniony
     
    W temacie najstarszych PC, zastanawialiśmy się wczoraj na zoomie, jak to się _dokładnie_ stało, że pecety wygrały rynek. Podnoszony jest argument, że chodzi m.in. o uwolnienie architektury, np. Krogulec tak napisał:

    ->link<-

    Krogulec:

    Prawdziwą rewolucją było jednak uczynienie całej architektury otwartej tj. opublikowanie specyfikacji technicznych oraz kodów źródłowych niezbędnych aby zewnętrzne firmy mogły produkować komponenty oraz oprogramowanie. Wiele jest kamieni milowych w historii rozwoju komputerów i to był właśnie jeden z nich.

    Analogicznie postąpiono z systemem operacyjnym. Dotychczas komputery miały najczęściej zaszyty na stałe w pamięci ROM interpreter języka BASIC. Zespół Don Estridge'a zdecydował się na rozwiązanie bardzo nowatorskie. Najbardziej elementarne funkcje systemu zapewniające współpracę oprogramowania ze sprzętem obsługiwał BIOS (Basic Input/Output System), natomiast różne systemy operacyjne mogły być załadowane z dyskietki. Przy tym wszystkim komputer nadal posiadał wbudowany interpreter języka BASIC.


    Pytanie: gdzie, w jakiej formie uwolniono tę architekturę, źródła systemu i czy faktycznie było jakieś oświadczenie/działanie IBM w tej sprawie? Czy dotyczyło to wszystkich kolejnych modeli, XT, AT? Zna ktoś jakiś artykuł wyczerpujący temat? Bo poza takimi wzmiankami jak powyżej, nie udało mi się natrafić na szczegółową opowieść.

    Temat sprowokowany tymi książkami poniżej, jedna wygląda jakby to IBM wypuścił w ramach wydawnictwa zewnętrznego opis komputera AT. Ale czy wcześniej też tak było? Ktoś zna fakty, konkrety?
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jul 2023 zmieniony
     
    Czy to nie były czasy, gdy kopiowanie sprzętu nie było jednoznacznie zakazane? Użycie standardowych komponentów elektronicznych do budowy płyty wystarczało, żeby zrobić kopię. A na tych płytach nie było nic specyficznego. Nic pokroju chipsetów Atari czy Amigi, własnościowych procesorów Suna czy innych podobnych. Każda część była łatwo osiągalna bo leżała na półce. Jedyne co mogłoby być problematyczne to właśnie system operacyjny - ale skoro on nie był zaszyty w sprzęcie to też nie stanowił problemu. Zresztą był dostarczany przez zewnętrzną firmę (i to niejedną). Jedynym elementem problematycznym był BIOS - dlatego klonerzy robili własne. ( ->link<- sekcja "Clones" na końcu).

    I jeszcze tu: ->link<-
    • 10: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime13 Jul 2023 zmieniony
     
    Coś w tym temacie opowiada serial "Halt and Catch Fire"
    (większość pewnie zna):

    Zdaje się, że niektórzy twierdzą, że chodzi w nim o firmę "Compaq"

    Rozważania o zdominowaniu rynku przez "grzyby" prowadził też chyba Adam Zalepa w swojej książce "Zapomniana Królowa Maszyn"