atarionline.pl Inny domyślny kolor Basica - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Hej,

    Niedawno kupiłem Atari 65XE i Basic przy boocie jest zielony. Co może być przyczyną ? No i jeszcze raz co jakiś czas jak włączę Atari to obraz na parę sekund jest czarno biały a po chwili kolor wraca - czego to jest objaw ?
    • 2: CommentAuthorBarman
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Potencjometr R38 - Color Adjust

    pokręć delikatnie - zrobisz to bez otwierania ATARI
    • 3: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime3 Nov 2020 zmieniony
     
    To bedzie mialo wplyw nawet jak podlaczam Atari przez S-Video ?
    • 4:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Tak.
    Potencjometr reguluje tak na prawdę przesunięcie sygnału koloru w stosunku do sygnału jasności. U Ciebie wygląda na to, że jest "na granicy" tego, że w ogóle uzyskuje kolor, dlatego czasami robi się monochromatyczny obraz i pewnie wskakuje kolor lub wyskakuje w zależności od różnych czynników, np. temperatury układów. Lub też potencjometr nie kontaktuje, wtedy też pokręcenie nim przywróci kontakt, a jeśli nie, to będzie do wymiany.
    Jak przesuniesz jeszcze kawałek, to kolor ucieknie całkowicie i będzie cały czas monochromatyczny. Jak przesuniesz w drugą stronę, to złapie "więcej koloru" i wszystko wróci do normy, a kolory się poprawią.
    W pewnym małym zakresie można regulować samą barwę kolorów, ale to taki bym powiedział efekt uboczny. Skoro i tak masz to przestawione, to pokręć trochę i zobaczysz co się dzieje, będziesz widział o co chodzi, normalnie kręć sobie tym na włączonym komputerze.
    Nie wiadomo jednak dokładnie jak to ustawić, bo nie ma wzorców. Musisz ustawić na wyczucie tak, żeby obraz był jak najbardziej zbliżony do tego, który pamiętasz z lat 80-tych:-)
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Niebieski powinien być lekko "wypłowiały".
    • 6: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    A gdzie jest ten potencjometr? Wyzej pisal Barman, ze nawet Atari nie trzeba rozkrecac
    • 7: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Na spodzie Atari jest otwór a w nim jest widoczny potencjometr
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Musisz zajrzeć przez ten otwór pod spodem i dobrać sobie śrubokręcik o odpowiednim rozmiarze. Uwaga: obchodź się z tym w miarę delikatnie żeby nie uszkodzić (ale bez przesady).
    • 9: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime3 Nov 2020 zmieniony
     
    Hmm ta srubka od tego potencjometru calkowicie mi wypadla jak wypakowalem to Atari z pudelka - tak sie zastanawialem po co tam ta dziurka jest i ta srubka. Jak cos tam probuje ja wkrecic przez ten otwor to czesc ekranu robi sie niebieska czesc nadal jest zielona ale to jak lekko naciskam srubokretem, jak zabiore srubokret to wraca do zielonego koloru.
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Atari wspieralo roznorodnosc, nie daj sobie wmowic ze Twoj kolor jest gorszy od dominujacego.
    • 11:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    @Materion, tam nie ma żadnej śrubki, nic Ci nie wypadło. Jest tylko dziura i tak ma być. Tam jest od dołu patrząc przez dziurę w obudowie najpierw płyta główna, w tej płycie też jest w tym miejscu otwór, a dalej na płycie jest przylutowany potencjometr montażowy, który wygląda mniej-więcej tak:


    W tą szczelinę na środku wsuwa się śrubokręt płaski i kręci się tą metalową częścią tego potencjometru.

    Tu masz przykładowe zdjęcie jak to wygląda na płycie. U góry taka metalowa skrzynka to jest modulator i lekko na prawo w dół od modulatora masz potencjometr montażowy. U ciebie może być trochę inaczej umieszczony, bo są różne wersje płyt głównych i może wtedy być potencjometr trochę w innym miejscu, ale zawsze jest taki sam i tak samo działa.
    • 12: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime3 Nov 2020 zmieniony
     
    Woohooo !! Panowie - dziala !! Mam piekny niebieski ekran Basica :D. Co prawda musialem rozkrecic cale atari az do golej plyty glownej by pozbyc sie tej srubki stamtad (dobrze, ze nic nie uszkodzilem ale bylem pewny, ze to po to ta srubka co luzem sobie byla) pokrecilem troche w lewo - bardziej zielony ekran, w prawo i mam niebieski :D. Dzieki za pomoc !!
    • 13: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime7 Nov 2020 zmieniony
     
    Chyba kręcąc ta śrubka lekko uszkodziłem ten potencjometr bo jak mam np. cały żółty ekran w grze co co jakiś czas u góry na środku taki niebieski kolor zaczyna się przebijać tak jakby na ten obraz taka niebieska poświata wyjania się i po chwili zaczyna gasnąć - nie jest to regularne i co jakiś czas się zdarza. W razie jakbym chciał ten potencjometr wymienić to dalibyscie mi namiar gdzie taki zamiennik kupić i jak się wymienia taki potencjometr - trudno ? Mój tato jest elektronikiem i mógłby mi to wymienić ale zależy od stopnia trudności tego zabiegu ;).
    • 14: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    Czy taki potencjometr nada sie do wymiany ?

    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    Nie przesadzał bym z tym farnellem, tu masz taki sam bliżej i taniej:
    ->link<-

    Natomiast gabaryty są istotne, żeby pasowało, to na stronie farnella masz pdf sprawdź tam wymiary i porównaj z tym, który masz w płycie głównej. Oczywiście wymiary nie muszą idealnie pasować, nóżki można podgiąć w razie czego bez problemu, ale zawsze jak będzie odpowiedni wymiar, to będzie bardziej elegancko.

    Jak masz tatę elektronika to wymieni Ci to bez problemu.
    • 16: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    Dziekuje bardzo za odpowiedz !! Uwielbiam tutaj ludzi na tym forum, jestescie bardzo pomocni :).
    • 17: CommentAuthortomashj2
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Jak ktoś trafił na forum szukając informacji jaki dokladnie dobrać potencjometr R38 to służę:
    PT10LV500k Potencjometr PIHER 500k leżacy
    Raster wyprowadzeń: 5x10mm
    Wymiary korpusu: Ø10.3 x 4.5mm

    ->link<-


    Rozmiar nie jest super idealny ale udalo sie wlutowac w miejsce starego, da sie krecic(wkretak plaski 1,4 mm) i obraz w Atari wyglada tak jak mial wygladac.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Pytanie za 100 punktów: jak chciało Atari by ustawić potencjometr? ;-) Do czego odnosić obraz, jak to ustawiali fabrycznie?
    • 19:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Coś było kiedyś o tym, że jak odpalisz cart diagnostyczny i włączysz test kolorów to ostatnia i trzecią od dołu linia powinny być takie same. Czy jakoś tak.
    • 20:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Jedna z moich teori głosi ze atarowski inzynier od koloru mial lekka protanomalie.

    Ja mam :) Przez całą podstawówkę sie nie połapałem, ale na testach wyszło - widze gorzej czerwony.

    Nigdy nie kumalem czemu ludzie sie czepiaja tego czerwonego na Atari, przeciez normalnie tez taki jest :P (no prawie)

    (dla mnie i tego inzyniera)
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    @Peri Noid
    O, cenna wskazówka. A który to cart diagnostyczny, dałbyś namiar proszę?
    • 22:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime5 Feb 2024 zmieniony
     
    @Jacques: Chodzi o dowolny cartridge SALT. Zajrzyj też do Field Service Manual od dowolnego modelu Atari do rozdziału dot. regulacji kolorów. Regulacja wg Manuala sprowadza się do takiego ustawienia potencjometru, aby kolor $1 był taki sam jak $F.

    Tylko że jest z tym problem. Po pierwsze, taka regulacja de facto zmniejsza paletę dostępnych kolorów z 256 do 240 (kolory $Fx stają się identyczne z $1x). Po drugie, to ma sens tylko w NTSC, bo w PAL-owskich Atari kolory $1x i $Fx są zawsze identyczne, niezależnie od ustawienia potencjometru (co oznacza że faktycznie Atari w PAL ma tylko 240 kolorów).
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Acha, czyli znów wracamy do początku, że nie wiadomo jak to ustawić dla PAL by było tak jak powinno ;-)