atarionline.pl MAC65 na cartridge'u - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Jakiś czas temu Michał Widera (tak, ten!) zadał dobre pytanie, która wersja MAC65 najlepiej nadaje się do nagrania na cartrige, bo tych wersji na tej stronie AtariWiki jest sporo:

    ->link<-

    Muro:

    Uruchomiłem pod emulatorem - wszystkie wyglądają dobrze... (...) Jedyny problem jaki znalazłem to że obraz MAC-65_3.6_with_DDT_S-W-034M.CAR raportuje błędną sumę kontrolną.


    I odpowiedź Krótkiego, który przy okazji zrobił tam porządek:

    Krótki:

    Moje czynności przy MAC/65 polegały wyłącznie na wyłuskaniu kodu źródłowego z obrazów dyskietek, które udostępnił autor MAC-a, i kompilacji owych źródeł do postaci obrazów ROM. Nie analizowałem działania żadnej z dostępnych wersji MAC/65, więc nie mam pojęcia czym się różnią, ani która z nich najlepiej działa.

    Wiem tylko tyle:
    1. Pomijając wcześniejsze wersje dyskietkowe, jedyne wydane komercyjnie wersje MAC/65 to 1.00, 1.01 i 1.02. Ostatnia z nich na pewno zawiera najmniej błędów i najwięcej funkcji.
    2. Wersje wymienione w sekcji "BIN-images", czyli "MAC-65 1.01", "MAC XE 3.4i", "Assembler 3.4" i "MAC/65 3.6" to wersje nieukończone, zbudowane z kodu źródłowego ze starych dyskietek udostępnionych przez autora. Nie zostały nigdy wydane, nikt zatem ich nie używał i chyba nikt jeszcze nie sprawdził czym dokładnie się różnią od siebie lub od wersji 1.02. (Wiadomo tylko tyle, że MAC XE 3.4i i Assembler 3.4 różnią się od siebie wyłącznie tekstem tytułowym.) Podobno w którejś z tych wersji dodana została obsługa dodatkowej pamięci 130XE. Co ważne, wersja "1.01" wymieniona w tej sekcji jest nieco inna od wydanej komercyjnie wersji 1.01, ale nie wiadomo właściwie czym się różni.

    Na stronach AtariWiki jest spory bałagan (nieaktualne - Kaz), więc nie jest to oczywiste, ale wszystkie obrazy ROM/BIN/CAR z danym numerem wersji są funkcjonalnie identyczne, a różnią się tylko zastosowanym schematem bankowania. Można zatem wybrać dowolny obraz np. wersji 3.6, i będzie on działał identycznie jak wszystkie pozostałe z tym numerem. (Oczywiście nie licząc wersji "MAC/65 3.6 with DDT B/W", w której ktoś zmodyfikował kolory; ale jest to wyraźnie opisane.)

    Tyle wiem. Jeśli chce Pan robić jakiś projekt w asemblerze, to najbezpieczniej będzie użyć wersji 1.02, bo używali jej "wszyscy" i błędy w niej (jeśli jakieś są) są dobrze znane i na pewno są gdzieś opisane w internecie. Wersji nieukończonych nie polecam, bo nie wiadomo jakie usterki się w nich czają. Chyba że ma Pan czas i chęci analizować kod źródłowy i odkrywać, co się w nich czai - wówczas będę zainteresowany każdym odkryciem, jakiego Pan dokona.


    Krótki poprawił wpis w AtariWiki, a ja wrzucam tutaj te informacje, bo mogą się przydać komuś, kto zechce sobie nagrać cartridge:

    ->link<-

    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Nov 2020 zmieniony
     
    To jeszcze wrzucę link do instrukcji MAC65, którą zeskanował Zenon:



    oraz tę zeskanowaną przez Henryka Karpowicza:



    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Nov 2020 zmieniony
     
    Jeśli ktoś zakupił Jcart 256KB, może mieć MAc65 i inne na kartridżu:
    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime4 Nov 2020
     
    Super :)
    • 5:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime18 Nov 2023
     
    A gdzie to kupić taki JCart?
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Nov 2023
     
    JCart - to bezpośrednio od @jhusak.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Nov 2023 zmieniony
     
    Zgadza się, z tym, że nie robię już 256 kB, tylko 1 megabajt, bo różnica w cenie niewielka, a funkcjonalność dużo większa.