atarionline.pl Kartridż uniwersalny 8Mbit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime6 Nov 2020 zmieniony
     
    Niedawno zaprojektowałem, zaprototypowałem, przetestowałem i wykonałem w wersji ostatecznej kartridż uniwersalny 8Mbit.
    Pisałem już o nim na siąsiednim forum, ale wrzucam też tutaj info, bo wiem, że nie każdy bywa na wszystkich forumach:-)
    Co takiego on fajnego sobą reprezentuje?

    Kartridż jest do odczytu i zapisu - czyli można go flashować w Atari oraz gry mogą na nim zapisywać dane (np. Jim Slide XL zapisuje zaznaczone pokonane etapy, Space Harrier zapisuje highscore).
    Bankowanie zgodne ze standardem Maxflash 8Mbit - czyli na tym kartridżu przygotujemy sobie gry przeznaczone pod to bankowanie (np. Jim Slide XL, Space Harrier, AtariBlast!), ale także możemy sobie przygotować zestaw ulubionych gier czy programów.
    Wiadomo też że powstały pod to bankowanie wersje gier całodyskietkowych, niektóre również korzystają z możliwości zapisu. Nie wiem jednak gdzie te obrazy kartridży znaleźć... Może ktoś podrzuci jakieś linki?
    Ładne wykonanie, kartridż w obudowie od Sikora:-)

    Flashowanie.
    Można zewnętrznym programatorem. Obraz kartridża trzeba wtedy sobie podzielić na dwie połówki i zaprogramować nimi dwie kości pamięci. Pełne gry zajmujące cały kartridż mają swoje gotowe obrazy dostępne w sieci. Natomiast jak chcemy sobie zrobić swój zestaw gier czy programów, to można to zrobić za pomocą oprogramowania Maxflash Cartridge Studio.
    Istnieje też oprogramowanie do flashowania kartridża Maxflash bezpośrednio na Atari i obrazy atr zawierające wsady gotowe gier. Mamy wtedy atr z flasherem i obrazem kartridża i nic więcej nie potrzebujemy. Ten flasher również działa z moim kartridżem. Jak mamy kartridż z pustymi kościami, to odpalamy atr z podłączonym kartridżem, kartridż się wykrywa i flashuje. Jak mamy zaprogramowany kartridż i chcemy go przeprogramować innym wsadem, to odpalamy atr bez kartridża i wkładamy kartridż dopiero jak program o to prosi. Ewentualnie jeśli mamy kartridż zaprogramowany wsadem przygotowanym za pomocą Cartridge Studio, to ma on funkcję taką, że włączenie kompa z Option pomija kartridż i startuje z atr, wtedy też przeprogramujemy sobie bez problemu.

    I teraz tak: sprawdzam niniejszym jakie jest zapotrzebowanie tutaj na takie kartridże. Jeśli ktoś ma ochotę, to proszę zacząć robić listę chętnych, mogę w miarę od ręki przygotować kilka takich kartridży w ciągu kilku dni. Gotowy kartridż w obudowie jak na zdjęciu to koszt 100zł. W cenie mogę zaprogramować kości pamięci dowolnym wsadem, czyli otrzymujemy działający gotowy kartridż, np. z grą Space Harrier czy innym wybranym lub podesłanym mi wsadem. Przesyłka paczkomatem 12zł bez względu na ilość.
    • 2:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime6 Nov 2020
     
    Ja bym chyba chciał.

    Tylko zależy mi na złoconych stykach. Ale zanim ogarnę się ze swoim bałaganem to już styczeń będzie. I chciałbym żebyś na spokojnie do stycznia odpowiedział mi na pytania :)

    1. Chcę carty bez obudów. Wchodzi w grę taka opcja?
    2. Zniżki dla osób piszących gry przy zakupie 50-200 sztuk? Tak/nie wystarczy. Bocianu pyta. Jeszcze nie wie, że pyta, ale powinien ;)
    3. Złocone styki będą w wersji sprzedażowej? Proto bez złoconych nie jestem zainteresowany i już nigdy nie będę.
    4. Jakie kolory PCB do wyboru? Jeśli jakiś wybór będzie, bo rozumiem, że jeśli dojdzie do zamówienia 200-400 PCB to będą w kilku kolorach.
    5. Nie widziałem żebyś uczestniczył w mini-konkursie:
    ->link<-
    więc zapraszam :)
    • 3:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime6 Nov 2020
     
    No ja też chcialem zapytać o cenę bez obudowy.
    A jeśli z obudową to czy przy takim all-in-one jesteś w stanie zapewnić także naklejkę?
    • 4:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime6 Nov 2020
     
    Zniżki dla osób piszących gry przy zakupie 50-200 sztuk? Tak/nie wystarczy. Bocianu pyta. Jeszcze nie wie, że pyta, ale powinien ;)


    Właśnie miałem pytać :D
    Dziękuje.
    • 5:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime6 Nov 2020
     
    W tym wątku pokazuję i oferuję dokładnie to co widać na zdjęciach. Płytki standardowe, niebieskie, bez złoconych styków. Dostępne są od ręki, bo mam ich jeszcze kilka, mam też części. To jest opcja dla tych, którzy mają ochotę sobie sprawić w tej chwili prezent w postaci możliwości odpalenia kilku fajnych gier. Kartridże działają bez problemu, wszystko śmiga idealnie.
    Na sprzedaż na chwilę obecną mogę mieć od kilku do kilkunastu sztuk łącznie - to nie jest oferta hurtowa:-). Na razie zrobiłem kilka takich kartridży i fajnie działają, więc pomyślałem, że może ktoś jeszcze taki chce, bo zostało mi jeszcze kilka płytek, więc mogę zrobić. Kilka osób wcześniej wzięło ode mnie te kartridże, bo po prostu chcieli sobie odpalić Space Harrier-a.
    Bez obudowy może być o 10zł taniej.
    Na teraz to tyle.
    Pokazuję że zrobiłem projekt, że są pewne możliwości, ale na tą chwilę mam po prostu na sprzedaż to co mam, bo mi zostało trochę części i pcb. Nie jest to prototyp, bo jest w tym wszystko dopracowane i dopieszczone (prototyp robiłem wcześniej), ale też na tym etapie nie jest to jakiś komercyjny produkt. Kartridże są zgodne ze standardem Maxflash, dlatego można je przeprogramowywać, ale nie miałem na celu robienia klonu, tylko jest to mój własny projekt od A do Z i jest punktem odbicia do kolejnych projektów i pomysłów. Między innymi pracuję nad tematyką kartridży, bo programując gry zastanawiam się nad dobrymi rozwiązaniami pod nie i stąd bawię się obecnie tą tematyką.
  1.  
    Chętny na sztuczkę.
    • 7:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    Ok, @mgr_inz_rafal wysłałem maila do Ciebie.
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Podbijam. Mam 4szt gotowych kartridży jak by ktoś chciał. Wsad testowo jest wrzucony Space Harrier, ale mogę wrzucić dowolny inny, jak również kartridż można samodzielnie przeprogramować w Atari bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Co jakiś czas odświeżaj, jak wątek zejdzie w dół, bo niektórzy na forum zaglądają rzadziej i mogą przegapić.

    A jakie jeszcze duże gry, oprócz Space Harrier - byłyby dobre do takiego carta?
    • 10:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Nov 2020 zmieniony
     
    Jest kilka gier, które istnieją tylko w wersjach dla MaxFlash i można je odpalić na tym karcie:

    - Space Harrier - dodatkowo zapisuje highscore na carcie

    - Jim Slide XL - dodatkowo zapisuje oznaczone pokonane poziomy na carcie
    Jim Slide XL w stosunku do wersji plikowej jest o wiele bardziej grywalny, właśnie przez to zaliczanie poziomów, a także przez fakt dodatkowych trybów z jakąś tam historyjką w tle, a także ma dodane samplowane efekty dźwiękowe z mową.

    - Atari Blast! - ta gra w wersji plikowej wymaga 1MB pamięci RAM, a w wersji zapisanej na kartridżu działa na stockowym Atari 64kB, a nawet chyba na mniejszej ilości pamięci.

    Są składanki jeszcze z różnymi ciekawymi grami dostępne między innymi na pigwie: ->link<-

    Tam są też np. gry całodyskowe przerobione pod maxflash, np. Summer Games, Conan, MULE, Ultima II, Ultima IV. Ja tych wszystkich gier nie testowałem, ale widziałem że są.
    Obrazy cartów można sobie ściągnąć i zobaczyć najpierw pod emulatorem Altirra, który emuluje kartridż Atarimax MaxFlash.

    Mnie osobiście podoba się bardzo składanka, którą gdzieś znalazłem w sieci BardsTaleThemeCart. Zawiera fajną czołówkę z grającym bardem, na której wybiera się gry, a zestaw zawiera konwersje pełnych całodyskietkowych gier:
    -The Eidolon
    -Koronis Rift
    -Rescue on Fractalus
    -Gauntlet +jakaś kolejna część Gauntlet z innymi poziomami
    -Conan
    -Drol
    -Karateka
    -The Goonies
    - i jeszcze kilka innych gier.
    Załączam plik, żeby zobaczyć jak to wygląda, można sobie w Altirra odpalić tego atr-a, podłączyć kartridż (Attach special cart->1M(8Mbit)Maxflash(newer bank0), sflashować, wtedy detach disk, F5(reset) i wstanie nam komputer z kartridżem.
    Flashowanie trwa dość długo, ale można sobie zobaczyć bo tak to wygląda dokładnie na żywym Atari. W Altirra można w tym czasie przytrzymać F1, co przyspieszy emulację i znacznie szybciej sflashuje nam emulowany cart.
  2.  
    A ja już mam i gram :)
    • 12: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    Piszę się na 2szt.
    • 13:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    @mariuszbox, to wyślij mi maila w tej sprawie, jest w moim profilu. Wyślę Ci wtedy szczegóły.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Nov 2020
     
    Panowie drodzy, rozwijającą się dyskusję o monitorach przeniosłem do właściwego wątku :D

    ->link<-

    Tutaj rozmawiajmy o cartridge'u/ofercie kolegi Mq.
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Nov 2020
     
    Kolego @mariuszbox, odezwij się proszę w sprawie tych kartridży, czy chcesz czy nie chcesz, bo kontaktu nie mam, kartridże leżą i czekają, a brak odzewu...
  3.  
    @Mq nie widzę jaka jest kolejka, ale jakby się jedna sztuka zwolniła, to ja chętnie przygarnę za monety.
    • 17:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    @mkolodziejski: mam jeszcze gotowca dla Ciebie jak chcesz. Pisz do mnie na maila, jest podany w profilu.

    @mariuszbox: ponawiam prośbę o kontakt w sprawie kartridży. Mail do mnie jest w profilu.
    • 18: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    @ wysłany - sorki za zwłokę.
    • 19:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Dzięki Mariusz, wysłałem Ci szczegóły na maila.
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Cart jest świetny,dzięki Mq :D.