atarionline.pl Nowy retro BBS? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpepan
    • CommentTime7 Nov 2020 zmieniony
     
    Witam kolegów

    Wpadłem na ciekawy pomysł, może wydawać się nawet trochę zaskakujący albo wręcz mądry inaczej czyli głupi... Nie to, że mam za dużo wolnego czasu, jednak w pandemii w jesienne wieczory chyba się znajdzie, sprzęt też...

    Chciałbym uruchomić BBS dla naszych retro komputerów (atari, amig, c64, amstradów, spektrumów), ale taki BBS na który faktycznie z tych komputerów będzie dało się wdzwonić przez modem.

    Pomysł jest taki, że tworze maszynę wirtualną na qnapie z linuxem (np. z debianem.. bo go lubie), na tym też qnapie udostępniam interfejs USB dla maszyny wirtualnej do którego podpinam znów urządzenie usb->rs232 a do tego podpinam modem sprzętowy, do tego modemu dociągam linie analogową z bramy głosowej na ktorej mam zaterminowany numer telefonu np. z freeconetu. Wydaje się rozsądne ? Mam wszystko oprócz... modemu... Mam brame głosową Linksys na której są dwa porty analogowe, i przetestowałem, da się zaterminować to samo konto sip na obydwu portach, więc mając dwa porty analogowe i dwa modemy, moglibyśmy mieć dwa kanały do jednoczesnych wdzwonień na bbs. Oczywiście, przez telnet też moglibyśmy się wpinać, mam stały adres IP więc z domeną jakąś fajną nie byłoby problemu.

    Tutaj potrzebowałbym modemu, więc gdyby ktoś coś to byłoby fajnie..

    Jeśli chodzi o sam system do obsługi bbs, to prosiłbym o jakieś wskazówki, ja sam znalazłem takie rozwiązanie ->link<-

    Co wy na to? Znajdzie się ktoś do pomocy przy tym projekcie ?

    aha. tego posta napisałem na kilku forach (atarowym, amigowym i commodorowym)

    Pozdrowienia
    Szczepan
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    Cześć Szczepan. Pomysł zacny. Nie pamiętam, czy byłeś wtedy na Afterku, gdy rozmawialiśmy o tym, że fajnie by było postawić BBS-a i troszkę o technikaliach takiego rozwiązania, więc w razie czego pytaj też na zoomie AtariFana, Miszę i innych, którzy się wtedy wypowiadali w tej kwestii, może coś podpowiedzą.
    • 3: CommentAuthorpepan
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Cześć KAZ.

    Od strony VoIP mam wiele rzeczy już ogarniętych, teraz siedzę właściwie nad samą usługą bbs na debianie... bo elekt mam w zasadzie taki, że niby działa, ale usługa lokalnie po telnecie nie działa i tak samo nie działa na serialu jeszcze...

    doktoryzuje się nadal

    pozdrowienia
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Trzymam kciuki. A nawet trzymamy, bo więcej osób kibicuje.
    • 5: CommentAuthorpepan
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Udalo mi nie podnieść usługę

    na ten moment adres to bbs.szczepan.com na porcie 23 telnetu, czyli domyślny

    zostanie na dziś tak jak jest, zagłębiam nie w dokumentacji

    ps. dajcie znać, czy ktoś nie połączył

    puzdro
  1.  
    @pepan wygląda na to, że działa :)
    • 7: CommentAuthorpepan
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Dzięki :) widziałem, dostałem maila ;)

    Układ BBS jest domyślny no i nie ma tam jeszcze żadnej treści.
    Zauważyłem, że proces zakładania konta jest zbyt szczegółowy, będę to chciał zmienić, a to nie są proste rzeczy ;)
    Generalnie trochę jest problem z tym sbbs, bo nie mam konfiguracji modemu :/ Na nowej maszynie wirtualnej będę eksperymentować.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Misza - pisał, żeby informować, jak się ktoś NIE POŁĄCZY :D
    • 9: CommentAuthorpepan
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Misze widziałem, napisał :) ale... coś popierniczyłem i nie mogę odpisać przez bbs... kompiluje właśnie na nowo na nowej wirtualce :/
    • 10: CommentAuthorpepan
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    dobra, postawiony na nowo, jeszcze nie online, działa wersja pierwsza

    potrzebuje grafik ascii jakichś takich ładnych :)

    ktoś się podzieli aby ??
    • 11: CommentAuthorhsimpson
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Przeszedłem przez rejestrację. Fajnie działa :)
    • 12: CommentAuthorpepan
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    @hsimpson

    teraz potrzeba jeszcze przetłumaczyć interfejs... to wydaje się najłatwiejsze :)
    • 13: CommentAuthorpepan
    • CommentTime11 Nov 2020
     
    mam pytanie, czy ktoś łączył już się z Atari dużego bądź małego do bbsa ?

    Na c64 jest łączenie i przy podawania loginu robi się timeout, a na telnecie na maku tego nie mam.

    Chciałbym ustalić czy to jest problem z telnetem na c64 czy z serwerem, bo niestety z logow niewiele wynika.

    Pozdrawiam
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Nov 2020 zmieniony
     

    Pepan:

    potrzebuje grafik ascii jakichś takich ładnych :)
    ktoś się podzieli aby ??


    Do ascii-art polecam program Bocianu "ARTur":

    ->link<-

    W łatwy sposób osiągniesz też takie obrazki dzięki konwersji z Graph2Font. No i też sporo ascii-artów jest w sieci.

    Możesz też pogrzebać na dyskietkach w tym miejscu:

    ->link<-
    • 15: CommentAuthorpepan
    • CommentTime13 Nov 2020
     
    na ten moment, proszę o werfykikacje połączenia z prawdziwych komputerów, do tej pory nikt nie odpisał ani na atari ani c64 ani amiga, dużo parametrów jest do przetestowania niestety
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    To dogadaj się z jedną osobą najpierw, może Pin pomoże, bo lubi takie rzeczy?
    • 17: CommentAuthorpepan
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    chyba SBBS się nienadaje, nie da się, a przynajmniej ja nie potrafię inaczej sparametryzować połączenia, żeby nie było timeoutu

    poszukam innego rozwiązania, może nawet na windows...
    • 18: CommentAuthorpepan
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    Prośba o ponowne sprawdzenie, zmieniłem kolejne timeouty
    • 19: CommentAuthorpepan
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    zamieniłem sbbs na mystic bbs, proszę o weryfikacje, sam bez Was sobie nie poradzę :/
    • 20: CommentAuthorcieplik
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    połączyłem się dziś z putty, ale w trakcie rejestracji mnie rozłączyło i już nie wpuszcza z powrotem, może stara sesja wisi i blokuje.
    • 21: CommentAuthorpepan
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    hej, może nałożyliśmy z restartami...

    generalnie przez putty zadziała, chodzi o to, żeby z atarynek sprawdzić

    pzodrawiam
    • 22: CommentAuthorcieplik
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Z Atari z fujinetem działa, połączyłem się przez bobterm. Dało się założyć konto i zostawić wiadomości.
    • 23: CommentAuthorpepan
    • CommentTime26 Nov 2020
     
    Super :)

    W takim razie trzeba by jeszcze poprosić amstradowcow i spectrumowcow

    :)

    Zacznę tłumaczyć interfejs
    • 24: CommentAuthorpgru
    • CommentTime26 Nov 2020
     
    Ja tylko dodam, że archive.org bodajże prowadziło projekt archiwizacji BBSów, więc może warto tam dodać kopię, gdyby projekt się znudził, albo nośnik uszkodził itp.
    • 25: CommentAuthorpepan
    • CommentTime28 Nov 2020
     
    eeeetam... od przynajmniej 30 lat atari się ludziom nie znudziło..;)