atarionline.pl Montaż TURBO UM do magnetofonu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    @ emka - teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką ;) Napisałeś że według Ciebie nie będzie stabilne ;) Jest stabilne, Piotr porównywał z innymi systemami turbo i Turbo UM z Blizardem były najstabilniejsze w dodatku wybaczają czasem błędy falującego dźwięku ;)
    • 2: CommentAuthoremka
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Moja uwaga o niestabilności dotyczyła konstrukcji na jednym tranzystorze gdzie do przełączania użyto tranzystora z wyjścia COMMAND lub DATA_OUT, diody i drugiego tranzystora. Zsumowane spadki napięć na tych trzech elementach dają napięcie ~ 1.8-2.2V w stanie niskim, co jakimś cudem wymusza 0 na DATA_IN.
    Konstrukcje UM uważam za najlepszą, a jej największą wadą było to że nie obsługiwała BLIZZARDa.
    • 3: CommentAuthoradi
    • CommentTime1 Feb 2024 zmieniony
     
    Według mnie "cud" polegał na tym, że Pokey był wykonany w technologii CMOS a nie TTL.
    Napięcie przestawienia bramki jest tam zazwyczaj równe połowie napięcia zasilania. Choć rzeczywiście producent zazwyczaj zaleca niższe napięcie wejściowego stanu low.
    Np. dla CD4011B producent przy 5V zasilania zaleca ViL(max)=1,5V, ale już w charakterystyce przenoszenia napięć widać 2,5V (rysunek poniżej).
    • 4: CommentAuthoremka
    • CommentTime1 Feb 2024 zmieniony
     
    Zawsze twierdziłem że takie minimalistyczne projekty są bardzo ciekawe i pokazują geniusz twórców, ale należy znać ich ograniczenia. Jakie maksymalne transfery udało Ci się uzyskać. Każdy magnetofon który przeszedł przez nasze ręce musiał przejść test BOULDERDASHA. To króciutki program 44s który nagrywa loader i 17kB BOULDERDASHA z prędkością 7800b, magnetofon który nie przeszedł testu szedł do poprawki.
    dołączam test dla BLIZZARDa i UM oraz rzeczywisty obraz nagrania ze średniej jakości kasety.
    Na kanale prawym masz napięcie na kolektorze tranzystora Q6,
    a na kanale lewym przebiegi z wyjścia turbo.
    Mocno widać spadek napięcia wraz ze wzrost częstotliwości.
    Masz możliwość przeprowadzenia takiego testu?
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Feb 2024
     
    Nie mam blizarda, ponieważ w Łodzi było tylko Turbo UM i czasem Turbo 2000. Tym samym nie mam jak sprawdzić magnetofonu z blizardem.
    • 6: CommentAuthoradi
    • CommentTime2 Feb 2024 zmieniony
     
    @emka: Nie testowałem realnego prototypu z magnetofonem firmowym Atari. Miałem wykonaną "przystawkę" na postawie schematu z IKS 10/1987 (zrzut poniżej). To właściwie ten sam układ co w firmowym magnetofonie. Jedyne usprawnienie to prostownik w układzie Gretza. Podłączając do przystawki turbo na jednym tranzystorze zmieniłem układ diód w pętli sprzężenia pierwszego wzmacniacza operacyjnego. Dodałem szeregowo po jednej diodzie 1N4048, żeby obcinanie było na wyższym poziomie napięcia.
    Jako diody separujące Command i DataOut dałem 1N4048 a jako tranzystor od turbo - 2N2222. Ze smatrfona Turbo Blizzard ze standardową prędkością śmigało jak należy.
    Niestety w ramach porządków przedświątecznych i umacniania relacji z żoną, Atari wróciło na miejsce swego długiego spoczynku czyli do innej lokalizacji geograficznej. Tak więc nie mogę chwilowo nic pomierzyć.
    Natomiast co do rozwoju - zupełnie nie jestem zainteresowany przyśpieszaniem Blizzarda.
    Uważam, że to błędna ścieżka.
    A nawet jak to kiedyś napisał Zenon: "dłubanie w popiele".
    W międzyczasie trafiłem na dużo lepsze chilijskie rozwiązanie "Sistema Injector", ale to też zarzuciłem ze względu na trudności techniczne i wątpliwości prawne.
    Jeżeli chcemy coś realnie usprawnić przy komunikacji magnetofon/smartfon -> Atari to trzeba trzymać się pomysłu z Sistemy, czyli wykorzystać procedury systemu operacyjnego Atari a nie mierzyć długości impulsów w kodzie loadera.
    Pokey dostaje z magnetofonu strumień bitów i tak trzeba zostawić. Trzeba tylko podmienić demodulator sprzętowy na coś lepszego niż analogowy FSK.
    Tylko czy to wszytko ma sens, skoro za kilka złotych można kupić moduł z FTDI232 i śmigać ze smartfonem jak ze stacjami dysków.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Feb 2024
     

    emka:

    Każdy magnetofon który przeszedł przez nasze ręce musiał przejść test BOULDERDASHA.


    Z ciekawości kronikarskiej - kolega pracował w jakimś serwisie? Można wiedzieć jaki to serwis, w jakich latach to było i gdzie? Tylko Atari się zajmowaliście czy różne sprzęty?
    • 8: CommentAuthoremka
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    Wpadł mi w ręce ciekawy magnetofon i niechcący odkopałem temat który miał być tylko uratowaniem od zapomnienia pewnego rozwiązania. Jak się okazało tylko dla mnie jest ono ciekawe.

    @Kaz : Byliśmy dzieciakami którzy nie mogąc doczekać się na wgranie gry, na podstawie magnetofonu do COMMODORka zbudowali interfejs PWM do Atari. Pełni młodzieńczego zapału próbowaliśmy założyć firmę komputerową. I od razu zderzyliśmy się ze ścianą. Zamiast pisania własnych programów musieliśmy łamać zabezpieczenia i kopiować cudze gry. Nie tak to sobie wyobrażałem. Jeżeli ktoś reklamował grę "że mu się nie wczytuje", musiał przynieść magnetofon do przejrzenia. Tak poznałem kilka ciekawych konstrukcji. UM też. I kilka takich, że włos na głowie się jeży. "Firma" upadła po roku gdy armia upomniała się o nas. Gdy wróciłem po dwóch latach, DATEX, który stolik obok mnie sprzedawał kasety był już wielką firmą komputerową, a ja nie chciałem zaczynać od nowa. Teraz jestem amatorem retro. Nie pytaj o więcej.

    @Adi : "Czy to wszytko ma sens" NIE NIE i NIE, ale gdy szef się wścieka terminy gonią, wracasz do domu styrany. Możesz się upić, wziąć gitarę, lub wnerwiać sąsiadów perkusją. Ja odpalam Atarynkę i czuję się tym dzieciakiem jakim byłem 30 lat temu i przez chwile jest mi dobrze.

    Ale odbiegliśmy od tematu.
    Pozdrowienia dla wszystkich których magnetofony też kręcą.
    Nara.
    • 9: CommentAuthorpustak
    • CommentTime2 Feb 2024 zmieniony
     
    @emka jeżeli chodzi o to żeby w jednym magnetofonie mieć Blizzard-a i UM to temat jest bardzo ciekawy.
    Dwa turba w jednym - czad.
    Ponadto czytałem kiedyś coś że Blizzard wczytuje Turbo ROM, to to by były 3 turba w jednym:)

    Już mogę wysłać magnetofon do takiej przeróbki.
    A pomóc mogę tylko jakimiś testami.
    • 10: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Oto macierz kompatybilności dla systemów turbo
    ->link<-
    • 11: CommentAuthoremka
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    @Pustak Dzięki za zainteresowanie.
    Dla mnie najważniejsza była wiedza. Chciałem poznać wszystkie systemy turbo jakie były w tamtych czasach. Na pewno nie będę przerabiał magnetofonów. Najbardziej boję się że nasza rozmowa o sprzęcie przekształci się w zwykłą pyskówkę.

    P.S.
    Robię sobie mały detoks od Atari.
    Nara.
    • 12: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Lata temu pogodziłem w zasadzie wszystkie systemy turbo na jednej płytce w moim Bum Boxie. AST,UM,Blizzard,Omicron,wszelkie odmiany T2000. Interfejs co prawda pomijał magnetofon jako taki ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby go tez w magnetofonie zainstalować...
    • 13: CommentAuthoradi
    • CommentTime3 Feb 2024 zmieniony
     
    @Emka: Magnetofonowcy nie pyskują sobie nawzajem. Z natury bardziej są "wsłuchani". :)
    • 14: CommentAuthorpustak
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    @zaxon taki Bum Box żeby działał w magnetofonie z tradycyjnej kasety i umiał czytać wszystkie turba?
    Jak dla mnie to by było coś extra.
    • 15: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Zaxon - tylko interfejsy tego rodzaju (pozbawione mechaniki magnetofonu) mają jedną wadę - nie zatrzymują odtwarzania. A jest ogromna ilość softu, która robi pauzy podczas wczytywania i oczekuje na jakiś klawisz. Niestety potrzebujemy innego formatu niż cas (aby zapewnić 100 zgodność).
    • 16: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Piguła, chodziło mi o to że płytkę bumboxa można bez większych problemów zasadzić z jakimś magnetofonie od Atari i mieć te wszystkie turba. włącznie z pauzą. DO tego A8pico cart za grosze jako cart z loaderami i tyle roboty.
    • 17: CommentAuthorpigula
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Bumbox w połączeniu z mechaniką magnetofonu to byłby niezły sztosik - dla maniaków kaset. Praktycznie wszystkie systemy turbo w jednej zabawce.... rozwiązanie idealne....
    • 18: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Takie to mi leży ... Dorysuje jeszcze to turbo z kabelkiem do portu joya i za tydzień- dwa będzie. Wszystkie turba w kupie ;)
    • 19: CommentAuthoradi
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    Dziś zobaczyłem, że Seban pięknie opisał w Atariki nieznane u nas w Polsce systemy Turbo EMO i SistemaInjektor.
    Ten Turbo EMO wygląda obiecująco, zwłaszcza, że idzie tym samym tropem co Sistema, czyli wykorzystuje przerwanie Pokey-a i nie wyłącza ekranu.
    • 20: CommentAuthorw1k
    • CommentTime4 Feb 2024
     
    i have something about turbo emo (slovak) here:
    ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    @ emka - nie wiem czy wiesz ale po tym jak rozpadła się firma Unerring Masters pracowałem jako kierownik serwisu w firmie DATEX w Łodzi. Fajna przygoda ;)
    • 22: CommentAuthortakron27
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    płytka wszystkieturba - biere ;-]
    • 23: CommentAuthorlexx
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Ja też zainteresowany :)
    • 24: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    ja też... - nawet jeśli tego nie zamontuję (bo magnetofon mnie odpycha swoją powolnością), ale projekt doceniam :)
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Feb 2024 zmieniony
     
    @GekoPL, powolnością? nie słyszałeś RiverRaida co się wczytuje kilka sekund? Generalnie można na Atari przy pomocy taśmy osiągnąć 1 kB/sek co jest porównywalne do stacji dysków, (która w wyniku przerw pomiędzy sektorami i innych opóźnień) wynosi właśnie ok. 1 kB/sek w standardzie przy współpracy ze stacją dysków.

    Ale realnie tak, jest powolny :) Ale pamięć taśmowa to taka kwintesencja pamięci. Ileż to algorytmów powstało na sekwencyjne urządzenia :)
    • 26: CommentAuthoradi
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Kuba, oczywiście masz rację.
    Jest tylko jedno ale: Ludzie mają sentyment do rozwiązań, których używali w młodości (kolorowe paski, piski itp.).
    To że teraz można zrobić magnetofon (a właściwie smartfon, bo taśma jest kapryśna) szybki jak stacja dysków, prawie nikogo nie rusza.
    Wystarczy inny kabelek do smartfona (czyli usb host) i mamy 4 stacje dysków.
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Feb 2024 zmieniony
     
    Oczywiście - ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że nie musi być powolny. Kiedyś napisałem turbo, bo był tzw powrót do korzeni i nie miałem nic, oprócz Atari, MK232 i interfejsu (i lutownicy), to zrobiłem turbo (przez port joya), które zapisywało jakieś 256 bajtów na sekundę w bloku brutto; netto to było ze 2 x więcej prawie. Proste, ale działało i nie było porównania, bo pilot miał z sekundę i 2 kB nagrywał w czasie, gdy w normalu się pilot kończył. I praca z tym była wcale przyjemna. Jakaś taka satysfakcja - o zapisało się. O, wczytało się. Dla pewności zapisywałem 2 razy, ale nie było problemu nigdy.

    Parę programików tak napisałem :) A potem znowu kupiłem stację.
    • 28: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    No tak, właśnie sie zorientowałem że wszystko cacy ale ja nie mam żadnego magnetofonu do testów ;) Ide poszukać na Allegro. Chociaż tam same nowe a Niemiec płakał jak sprzedawał...
    • 29: CommentAuthoradi
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    @JHusak: Rzeczywiście, magnetofon nie musi być powolny.
    Jak "zapcha się pasmo" na max-a, tak jak w moim przykładzie River Raid GMSK (zrzut pasma z wav poniżej) to można niezły bitrate wycisnąć.
    I to nawet bez modulacji kwadraturowej amplitudowo-fazowej (czyli tej z najszybszych modemów telefonii stacjonarnej).
    • 30: CommentAuthorpustak
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    @zaxon mogę magnetofon do testów przesłać, a i płytkę po instalacji mogłbyś zostawić i całośc zafakturować. :)
    Bo podejrzewam, że nie będzie to takie proste żebym sam to sobie wlutował, chodziaż być może tak.
    • 31: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    No właśnie, to jest proste ale i nie proste. Oczywiście, nie będę absolutnie robił "analizy załamania fali magnetycznej w podstawkach" (c) Kaczorowski .

    To zwykłe turbo. Nic nowego, tylko je upchnałem na jednej małej płytce.

    Ale jest kilka ale.

    Te magnetofony do Atari to jednak mają po 30 lat.

    Mechanicznie ani elektronicznie nie były przewidziane do tak długiej pracy. Czy nawet leżenia w pudełku zresztą co gorsza.

    Zasadzenie do nich teraz jakiegoś turbo wiąże się z wieloma problemami.

    Trudno to zrobić uniwersalnie bo w każdym tor odczytu będzie inny.
    Przesuw taśmy , będzie inny.
    Poziomy sygnałów z głowicy będą różne.
    Odczyt starych kaset nagranych w turbo, może być problematyczny choćby z powodu innego skosu głowicy.

    Za to poziom hejtu od userów będzie taki sam jeśli to wypuszczę a nie daj Boże jeszcze sprzedam ;)
    • 32: CommentAuthorlexx
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Ale jak nagrasz na tym magnetofonie sobie grę w systemie turbo to z odczytem tez nie powinno być problemu.