atarionline.pl Polskie gry na Atari powstałe w ostatnich latach - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hej,
    Jak pewnie część osób wie próbuje rozkręcić mały kanał na YouTube i jednym z obszarów, które poruszam to 9-bitowe Atari (gdyby ktoś chciał zerknąć: ->link<- ).

    Ale do rzeczy. Nowym pomysłem jest przygotowanie krótkiego filmu będącego przeglądem najlepszych gier powstałych w ostatnich latach.

    Postawiłem sobie następujące założenia:
    - gra polska,
    - powstała w ostatnich 10 latach (ewentualnie jeśli jakaś super to w ciągu ostatnich 20 lat)
    - tematyka gry, którą może zrozumieć także osoba nie znająca polskiego i może w nią zagrać (czyli np. jakieś strategiczne gry tekstowe raczej odpadają, głównie pewnie zręcznościowe itp. podobne)
    - byłoby fajnie, gdyby gra była publicznie dostępna w necie (choć bezwzględnie tych płatnych nie odrzucam)

    Mam parę pozycji na krótkiej liście. Myślicie, że warto by zrobić taki filmik? I jeśli tak, jakie tytuły byście zaproponowali?

    Z góry dziękuję za podpowiedzi. :)
    • 2: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime7 Dec 2020 zmieniony
     
    Dwie najlepsze:

    - Laura
    - Yoomp!

    ale o nich to wszędzie pełno filmików :)
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Dec 2020
     
    His Dark Majesty.
    • 4: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime7 Dec 2020 zmieniony
     
    prince of persia.. a czemu 9 - bitowe ? Atari 8-bit Boink!
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Dec 2020
     
    Crownland
    Bomb Jake
    The Hunt
    Time Pilot
    Ridiculous Reality
    Spy Cat
    • 6:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Dec 2020
     
    the hunt!, last squadron ;)
  2.  
    Sporo tych propozycji się pojawiło. Oj będę miał co robić przez wiele wieczorów, szczególnie, że niektórych nie znam. Dziękuję ogromnie.

    Czy wszystkie te tytuły są stworzone przez polskich programistów? Już tak na szybko widzę, że jednak nie wszystkie, a taki był warunek wejścia na listę. :P

    @astrofor, oczywiście 8-bitowe, zwykła literówka przy pisaniu. :P
    • 8:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime7 Dec 2020
     
    Bosconian
    Pac-Mad
    • 9: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime8 Dec 2020
     
    Ok z princem przesadzilem...star vagrant, adam is me
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Dec 2020
     
    Rescue Expedition,Kovalsky's Fury,Duszpasterz Jan Rzygoń,Gravity Worms(choć to nie bo z U1MB nie rusza),Treasure Island Dizzy,Klony 2010,Flovers Mania,
    • 11: CommentAuthorDope
    • CommentTime8 Dec 2020
     
    Duszpasterz Jan Rzygoń!
    Treasure Island Dizzy
    Bosconian
    • 12: CommentAuthortakron27
    • CommentTime9 Dec 2020
     
    Pang
    Tensor Trzaskowskiego
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime9 Dec 2020
     
    assembloids
    • 14:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime9 Dec 2020
     
    Gravity Worms(choć to nie bo z U1MB nie rusza)

    Jeśli działa na stock'owym Atari, to jak najbardziej (co kogo obchodzą przystawki?)
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Dec 2020
     
    07 zgłoś się.
  3.  
    Kiki Pong :)
    • 17:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime10 Dec 2020
     
    Wasteland
    • 18:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime10 Dec 2020
     
    Flimbo's Quest (owszem WIP, ale będzie kończone, niech się tylko brygada poogarnia). :)
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Dec 2020
     
    Oby, oby :-) I IK+ Pavrosa, ale nie wiem czy jest nadzieja...
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Dec 2020
     
    Jeśli "przechodzą" do zestawienia te powyższe, to na podobnej zasadzie wymienię... DRUIDARIUM od K[ej]K[eja]. :>
    • 21:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime10 Dec 2020
     
    Tez mialem wpisać Druidarium, szkoda, że od 'premiery' nic się w tej sprawie nie dzieje dalej....
    • 22:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Dec 2020 zmieniony
     
    Od Mad Teamu: Dyna Blaster, Getris i inne:
    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime10 Dec 2020 zmieniony
     
    Rick Dangerous (gdyby tylko wyszedł).
    Monty on the run.

    Tylko że nie jest napisane czy może być konwersja.
  4.  
    Wow! :))))) Długa lista.

    Gdybyśmy mieli spróbować wybrać te najlepsze z najlepszych?
    • 25: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Dec 2020
     
    To są właśnie najlepsze z najlepszych :)
  5.  
    Szybkie pytanko, czy Crownland ma jakaś oficjalną stronę domową?
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2020
     
    Co do najlepszych gier to proponuję przeszukać wszystkie KazKompo, bo jest to spis wszystkich gier, które się ukazywały od 2006 roku. Z kolei w wynikach znajdziesz te najlepsze - najczęściej na szczycie tabeli.
    • 28: CommentAuthorpustak
    • CommentTime27 Dec 2020
     
    Dokładnie tak z KazKompo można najlepsze tytuły wyłapać, dzięki temu przypomniała mi się świetna gra Assembloids XE.

    @Kaz nie mogę znaleźć wszystkich nowinek z wynikami KazKompo.
    Wyszukiwarka na AOL znajduje tylko niektóre edycje KazKompo (w załączeniu print screen).
    • 29: CommentAuthorAdam
    • CommentTime27 Dec 2020
     

    pustak:

    Wyszukiwarka na AOL znajduje tylko niektóre edycje KazKompo (w załączeniu print screen).

    Wyszukiwarka znajduje takie napisy, jakie się jej poda ;) Wpisałeś "Kaz Kompo" - w niektórych edycjach, dla których główny artykuł pisał Kaz, stosowana była inna wersja nazwy: "KazKompo".

    A dla lat 2017 i 2018 edycje Kaz Kompo nie zostały (jeszcze) zorganizowane.
  6.  
    Czyli wychodzi na to, że lepiej wpisać samo "Kaz" :")
  7.  
    Przeglądam, przeglądam i wygląda, że z niewielkiego filmu będę mógł zrobić pełnometrażowy film kinowy. :P

    Tak już poważniej przejrzałem sporo tytułów, wszystkie tu wymienione i trochę więcej (również wyniki różnych konkursów itd.) i zdecydowałem się póki co odrzucić gry będące nowymi remake'ami starych tytułów. Może kiedyś się nimi zajmę. Niektóre też z proponowanych przez Was jakoś mi nie leżały. Stąd finalnie będzie jak to zwykle jakiś tam subiektywny wybór. Tym niemniej liczę, że Wam się spodoba.

    Ale i tak mam całkiem sporą listę. Zastanawiam się, czy lepiej przygotować jeden dłuższy film na YouTube (ok. 30 min. wstępnie wygląda), czy lepiej jednak dwa krótsze. Jak sądzicie?
    • 32: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime27 Dec 2020
     
    Dłuższy film na YouTube, poświęcony grom atari to 12 godzin, krótszy 3 godziny, ale może mój umysł jest wypaczony serią gramy na gazie.
  8.  
    Ale niewielu jest takich pasjonatów. Większość osób nudzi już kilkunastominutowy film...
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Dec 2020
     

    itguyinaction:

    Ale niewielu jest takich pasjonatów. Większość osób nudzi już kilkunastominutowy film...

    To może zrób trzy 10-minutowe filmiki, może chociaż na jeden starczy uwagi widza ;)
  9.  
    Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Większość z tych gier nie ma polskich nazw. Czy próbować je tłumaczyć? Jak?

    Czasem nawet do końca nie wiadomo, co autor miał na myśli. Np. Wasteland można przedłumaczyć jako Stracona Ziemia ale też np. jako Kraina Śmieci.

    Albo Yoomp od czego pochodzi? Jakaś forma Jump?
    • 36: CommentAuthor0xF
    • CommentTime30 Dec 2020
     
    Tak, w Yoomp chodzi o to, żeby czytać "jump".
    • 37: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Dec 2020 zmieniony
     
    Jedną z inspiracji była gra "Jump!" ->link<- , drugą inspiracją była gra "Tube", i jak mówił Eru w tym wywiadzie: ->link<-

    Eru:

    (...) And there came the idea of doing "Jump!" in a "Tube". By the way - the name "Yoomp!" is a tribute to "Jump!", an English speaker would read "Yoomp!" the way a Polish speaker would read "Jump!".
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Dec 2020
     
    Przy okazji możesz jako ciekawostkę opowiedzieć, czym ostatnio zajmuje się Marcin "Eru" Żukowski - przykładowe linki:
    2018: (po polsku) ->link<-
    2020: ->link<-
  10.  
    Cały czas myślę, czy dawać dodatkowo tłumaczenia, czy nie. Tego Yoomp'a można by pewnie przetłumaczyć np. jako Skook, specjalnie przez dwa o, by troszkę udziwnić.

    Co do propozycji wyciągniecia czegoś z tego wywiadu, jakoś nie jestem przekonany, ale przemyślę to jeszcze. Moje filmy nie są jakoś super popularne, więc jemu to chyba reklamy nie zrobi, a zresztą nawet gdyby to pewnie i tak grupa docelowa nie do końca ta, a znów zastanawiam się, czy to będzie widzów interesować, poza pewnymi wyjątkami i generalnie to pewnie o każdym twórcy mógłbym jakąś notkę biograficzną dać, bo pewnie robi coś ciekawego, a to spowodowałoby że film rozrósłby się niesamowicie (szczególnie, że idąc tym tropem mamy zwykle po kilka osób związanych z jedną grą razy kilkanaście gier, to daje jakieś 50 osób....).
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    A do kogo właściwie chcesz dotrzeć z filmikami?
  11.  
    Główny cel to zainteresować 1) osoby, które nie pamiętają tamtych czasów 2) tych co pamiętają, ale od lat nie wracali 3) zagraniczniaków, co nie zetknęli się z tymi grami.

    Pasjonatów Atari takich jak tutaj pewnie za bardzo nie zainteresuje, bo większość tytułów pewnie sami znają. Choć oczywiście będzie mi bardzo miło, jak i ktoś z tego forum odwiedzi, czy wesprze dobrym słowem, bądź konstruktywnie skrytykuje. :)
    • 42:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Jan 2021 zmieniony
     
    jak chcesz kogoś zainteresować to trza by się zgadać,ja kilka lat z rzędu w różnych nadmorskich miejscowościach rozkładałem stolik Atarynkę i stawiałem ekran z rzutnikiem ... no i grałem w różne gry z A8 a gapiów przybywało,szkoda że byłem sam,ale jointy były i było zawsze miło .
  12.  
    To raczej nie mój sposób. :P I jointów też nie palę. :D