atarionline.pl CARTRIDGE z grami ATARI XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 2:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 4:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 5:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 7: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime13 Dec 2020
     
    Boulder Dash i River Raid po wiele?
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Dec 2020 zmieniony
     
    Ceny masz podlinkowane. 70 zł.
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 10: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime14 Dec 2020
     
    @Kaz
    Faktycznie ceny są. Coś mi się zwarło, że to linki do zdjęć i nie poklikałem.


    @galtron
    Chętnie River Raid bym wziął jednak tylko. Może być poza allegro jedną paczką z magnetofonem jak będzie gotowy.
    • 11:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 12:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Tak z ciekawości pytam: zdajesz sobie sprawę, że łamiesz ustawę o prawie autorskim?
    • 13:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 14:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    To kiedyś piraci też pewnie sprzedawali kasety z grami w wersji demo i każdy mógł je sobie skasować ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 16:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Jakie łamanie praw autorskich ?
    Czyli rozumiem, że masz licencje na wydanie tych gier?

    Klient sam dostarcza swoje oprogramowanie w formie ROM, BIN, CAR , itp.
    SWOJE? Czyli kto Ci to podsyła? Atari, Nintendo, itd? :)

    Nie, no przekonałeś mnie :D
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 18:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @galtron

    Linki ci się pokasowały w temacie ;)

    Proszę:
    ->link<-

    A tu jedna z zakończonych ofert:
    ->link<-

    Nie ma za co.
    • 19:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Galtron nie idź tą drogą :)

    Mam w ofercie kultowe gry na cartridge ze starej kolekcji.
    Chcesz mi wmówić, że to są oryginały? Czy raczej Twoja radosna twórczość?

    Czy jak ktoś sprzedaje/wyprzedaje starą kolekcję ma prawa autorskie ?
    Jak ktoś sprzedaje/wyprzedaje starą kolekcję, to wyglądają mniej więcej tak: ->link<-

    Gdyby ta oferta dotyczyła Amigi, już miałbyś konto na Allegro zablokowane. Ostatnio urządzili sobie na PPA polowanie na takiego co wyprzedawał 'starą kolekcję' :)
    • 20:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    .
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    czyli idąc waszym tropem to całe Archiwum gier Atari to również łamanie praw autorskich ?
    • 22:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Pomyliłeś tropy. Plików z archiwum nikt nie sprzedaję i nie czerpie z tego korzyści.
    • 23:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    @bocianu - czerpiesz korzyści bo z tego korzystasz za darmo nie płacąc twórcy za wydanie gry. Tak więc nie ma na forum człowieka który nie złamał prawa, bo na 100% każdy coś ściągnął aby zagrać, skorzystać z danego oprogramowania.

    Pomijając temat, dałem się wkręcić nie sprawdzając ważności licencji na wydania programów i gier. Okazuje się że we wszystkich tytułach które były zamieszczone, prawa autorskie wygasły i może z nich korzystać każdy bez konieczności opłacania licencji na dystrybucję i rozpowszechnianie. Na 100% SEGA, Activision, Konami w grach 8 bitowych wygasły licencje lub przeistoczyły się w public domain.
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    ... tyle ze w skład praw o których cała spina oprócz sprzedaży wchodzi pobieranie rozpowszechnianie itp .Generalnie niektóre ze starych gier są abandonware np gry SEGI ...
    Poza tym z tego co zrozumiałem nie chodziło o sprzedaż gier a cartów na które każdy sobie może wgrać co tam chce o ile umie .
    • 25:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Dec 2020
     

    galtron:

    Okazuje się że we wszystkich tytułach które były zamieszczone, prawa autorskie wygasły i może z nich korzystać każdy bez konieczności opłacania licencji na dystrybucję i rozpowszechnianie.

    To kiepsko sprawdzałeś.
    • 26:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @Krótki - przykład proszę.
    • 27:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    pierwszy z brzegu:
    • 28:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Boulder Dash ma licencję do 2019 roku w wersji na PC i kosole 16 bit, 32 bit i 64 bit. 8 bitowa nie została uwzględniona w licencji.
    Jeżeli nie mam racji to wersja występująca na portalu atarionlie.pl jest wersją nielegalną łamiącą prawa autorskie za nielegalne rozpowszechnianie.
    • 29:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Poza tym z tego co zrozumiałem nie chodziło o sprzedaż gier a cartów na które każdy sobie może wgrać co tam chce o ile umie .


    Serio tak zrozumiałeś? Czy tak wygląda aukcja pustego karta na który można sobie coś nagrać?
    • 30:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Czy został sprzedany czy aukcja została zakończona ? Bo to są dwie różne rzeczy.
    • 31:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    a w sumie po cholere ja się wtrącam... bez sensu. przepraszam.
    Handlujcie sobie czym chcecie. Nawet bronią czarnoprochową :)
    powodzenia.
    • 32:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Bocianu broń czarnoprochowa nie wymaga zezwolenia i rejestracji. Wiem bo posiadam broń palną na pozwolenie. I pozwolenie na taką broń też posiadam co można łatwo sprawdzić w WPA.
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    @bocianu
    nie każdy potrafi zaprogramować sobie gotowy cart,poza tym cena stała,czy wyjście naprzeciw niedzielnym użytkownikom Atari to aż taki grzech ? .

    Generalnie nie wiem czego się czepiasz,... a Kryształowy to ty też nie jesteś.
    Grono Atarowców jest dość wąskie,a każdy jak tylko może się dopiernicza i szuka dziury w całym by tylko się przywalić,ale na każdego można haka znaleźć w dodatku nie kopiąc zbyt głęboko.

    Nikt niczym nie handluje,ale widać że bardzo boli co poniektórych ,popełniłem błąd pytając "kolegów"z forum ale doszło jak zwykle do gówno burzy .
    • 34:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Dec 2020
     

    galtron:

    @Krótki - przykład proszę.

    Umm, nie. To Ty zaproponowałeś ten kontrowersyjny postulat, że prawa autorskie "wygasły", więc ciężar dowodu leży po Twojej stronie.

    galtron:

    Boulder Dash ma licencję do 2019 roku w wersji na PC i kosole 16 bit, 32 bit i 64 bit. 8 bitowa nie została uwzględniona w licencji.

    Umm, nie. To że Ty nie wiesz kto jest obecnie właścicielem znaku towarowego Boulder Dash ani kto jest właścicielem praw majątkowych do kodu binarnego wersji na Atari, to nie oznacza jeszcze że tych właścicieli nie ma.

    galtron:

    Jeżeli nie mam racji to wersja występująca na portalu atarionlie.pl jest wersją nielegalną łamiącą prawa autorskie za nielegalne rozpowszechnianie.

    Ależ nikt nie twierdzi inaczej.
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    najgorsze w tym wszystkim jest to,że nie brzmi to wszystko jak koleżeńska informacja mająca na celu poinformować kolegę o możliwych ewentualnych problemach które mogłyby się pojawić ...

    Szkoda gadać.
    • 36: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Ale te karty są nagrane z polskich wersji gier z lat 80 tych, czyli ze źródeł legalnych - w Polsce nie było ustawy o prawach autorskich dotyczących oprogramowania. Więc pretensję do wydania tego karta mogą pewnie zgłaszać jedynie starzy giełdziarze. Chociaż pewnie też nie.
    A mój pra,pra,pra,pra,pra,pra dziad wymyślił słowo gów...o, i ja dziś z tego gów...o z tego mam , a nie pieniądze.
    • 37:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     

    astrofor:

    Ale te karty są nagrane z polskich wersji gier z lat 80 tych, czyli ze źródeł legalnych

    Co z tego? Zawierają kod binarny, którego rozpowszechnianie jest obecnie nielegalne bez zgody właściciela praw autorskich, oraz znaki towarowe, które też do kogoś należą.

    Wykopałem artykuł poruszający zagadnienie odpowiedzialności prawnej za korzystanie z programu, który spiraciło się przez wejściem ustawy w życie (zob. stronę 5, ostatni akapit). W skrócie: można korzystać, nie można rozpowszechniać. IANAL oczywiście.
    • 38:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime15 Dec 2020
     

    IRATA4:

    Generalnie niektóre ze starych gier są abandonware np gry SEGI ...

    Które na przykład? Możesz podać tytuły?
    • 39:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Jad się sączy, aż przez ekran cieknie. Czemu i skąd w ludziach tyle nienawiści, zazdrości i zawiści ? Czy któryś z was może się pochwalić projektem którego nikt wcześniej nie zrobił ? Bo ja mogę i to kilkoma.
    • 40:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Galtron za bardzo się spinasz.
    Dla mnie możesz te karty sprzedawać w ilościach hurtowych. Mnie to ani ziębi ani grzeje.
    Zapytałem tylko czy zdajesz sobie sprawę, że naruszasz...
    sprzedając to na Allegro. Okazało się, że nie.

    Ja Cię po prostu ostrzegałem, mając w pamięci gościa, który robił ładne zestawy dla Amigi (fajne drewniane pudełka, świetnej jakości naklejki na pudełkach i dyskietkach) i sprzedawał takie komplety na Allegro. Ponieważ stanowił konkurencję dla kolekcjonerów handlujących oryginałami, zgłaszali go do Allegro, a Ci blokowali mu konta. Konta, bo on zakładał nowe i dalej sprzedawał, ale chyba sobie odpuścił.

    Twój przypadek wydaje mi się analogiczny, tyle, że tu społeczność jest trochę inna. Gdybyś tylko tu na forum ogłosił, że masz takie karty na sprzedaż, nawet bym nie zareagował, bo znam życie i nie Ty pierwszy takie karty tworzysz. Zapytałem, bo zobaczyłem, że wystawiasz to na Allegro, a nie chciałem, żebyś skończył jak gostek od amigowych zestawów.
    Tylko tyle.

    Swoją drogą gdybyś zrobił programowalnego karta, na którego można wgrać sobie dowolną zawartość i sprzedawał go na Allegro, nie byłoby tematu.

    Odnośnie wygasania praw:
    Jeśli w Polsce prawa do programu komputerowego wygasają po 70 latach, nie chce mi się wierzyć, że na zachodzie jest o połowę krócej?

    Tak na koniec. Chciałem dość dobitnie sparafrazować
    jeden z Twoich wpisów o moim podejściu do życia,
    ale skoro go usunąłeś, nie ma dla mnie tematu.

    Pozdrawiam
    • 41: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Może najpierw by było warto odpowiedzieć na pytanie, jaki jest sens tej dyskusji? Czy właściciel praw do tych gier traci jakieś duże pieniądze? Czy producent kartridży z reprodukcjami zarabia na tym jakieś kokosy?
    • 42: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @XLent cytuje:

    "Ja Cię po prostu ostrzegałem, mając w pamięci gościa, który robił ładne zestawy dla Amigi (fajne drewniane pudełka, świetnej jakości naklejki na pudełkach i dyskietkach) i sprzedawał takie komplety na Allegro. Ponieważ stanowił konkurencję dla kolekcjonerów handlujących oryginałami, zgłaszali go do Allegro, a Ci blokowali mu konta. Konta, bo on zakładał nowe i dalej sprzedawał, ale chyba sobie odpuścił."

    Mozesz mi powiedziec co mają sprzedawcy oryginałów do kogoś, kto sprzedaje reedycje, która nawet podobnie nie wygląda? Z twojego opisu ten produkt nie wyglada jakby byl kopia, podróbka czy czyms co próbuje naśladować oryginał. Podobnie bylo z oferowanymi tu cartami.
    • 43:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Nie mogę Ci powiedzieć jakie powody nimi kierowały, ale jednym z nich jest AmigaPPC z Allegro, który sprzedaje/wyprzedaje oryginały.
    Może sam sobie odpowiesz na pytanie po lekturze tego wątku: ->link<-
    • 44: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    Duzo czytania, znajome nicki, sprawdze jak bede mial troche czasu. Dla mnie piractwo jest integralna czescia retro. Jak piractwo nie szkodzi współczesnym autorom na niszowe platformy, to nie mysle ze warto sie czepiac.
    • 45: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @ZuluGula: No niby tak, ale jak zobaczyłęm obrazek załączony przez @Bociana z boulder dashem, to jednak abstrahując od aspektów prawnych, to czuć taki lekki niesmak, bo ściągać sobie retro gry, aby powspominać dawne czasy, a robić na czyjejś pracy pieniądze, bez jego zgody i wiedzy, to jednak dwie różne rzeczy.
    • 46:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Zawsze można zakup takiego cartridga potraktować jako zakup:
    zakup pustego cartrigda do flashowania, wraz z usługą naniesienia zawartości wybraną przez klienta a tą akurat był Boulder dash ;)
    • 47:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020 zmieniony
     
    XLent - nie wiem czy wiesz ale ja już zrobiłem CARDRIDGE do samodzielnego programowania i to jakim się chce oprogramowaniem, a nazywa się on RAM CART. Powstał w wersjach 1 MB, 2 MB i 4 MB. Nikt wcześniej nie robił takiego RAM CART-a w tych pojemnościach. Przywróciłem do życia CARTRIDGE Atari Turbo System V.4.1. Teraz postanowiłem zrobić CARTRIDGE z epromem aby można było sobie zapodać program lub grę nie czekając na wczytywanie. Jestem w trakcie tworzenia CARTRIDGE-a z możliwością ręcznego przełączania się między obszarami epromu, ale z tego co widzę to chyba zaprzestanę dalszych prac bo po tych wpisach po prostu już mi się nie chce. Miałem jeszcze w planach inne projekty ale też chyba odpuszczę. Jak za moją pracę mam mieć takie podziękowania to dzięki bardzo.
    • 48: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @astrofor, mysle ze tyle kosztuje zrobienie kartridża. Gra to tylko dodatek. Tak jak pisalem wczesniej, nie sadze zeby sprzedawca za pomoca tych kartridży stal sie kolejnym Bilem Gatesem.
    • 49:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @astrofor - ja nie robie na czyjejś pracy pieniędzy tylko na swojej pracy jaką było zrobienie samemu CARDRIDGE, to że akurat był tam Boulder Dash nie ma znaczenia, brałem co było dostępne w formie BIN, ROM lub CAR, żeby to działo. Pustego Carta nikt nie kupi, robienie (powielanie) RAM CART-a byłoby bez sensu, miało być całkowicie coś innego. Jak pokazać że Cart działa jak nie ma na nim żadnego wsadu ?
    • 50:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    @ZuluGula - dzięki za wsparcie. W dodatku jak ktoś zakupiłby takiego Carta i go rozkręcił to elementy w środku nie są zamazane lub w inny sposób zabezpieczone. Jak ktoś chce i potrafi to może zrobić sobie kopię.