atarionline.pl BLIBS - zmiany i nowe ficzery - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Jan 2021 zmieniony
     
    Jak pewnie cześć z Was wie, od kilku lat rozwijam zestaw dodatkowych bibliotek do Mad-Pascala pod nazwą "blibs", które dostępne są pod tym adresem: ->link<-

    Zauważyłem, ze nie ma dedykowanego wątku w którym mogę informować o najnowszych zmianach i komponentach które nieustannie dodaje. Kiedy 2 lata temu robiłem na SV prezentacje moich bibliotek, liczyły one 5 modułów. Aktualnie jest ich 11 i mam nadzieję, że będzie więcej.

    Pomyślałem że taki wątek może być uzupełnieniem aktualnego changeloga ( ->link<- ), bo prawdopodobnie nikt prócz mnie tam nie zagląda. A warto wiedzieć co nowego doszło, żeby móc sobie wykorzystać i nie pisać już gotowych rzeczy ;)

    Zawsze aktualna dokumentacja wszystkich modułów dostępna jest tutaj: ->link<-

    A pod tym postem będę w miarę rozwoju umieszczał informacje o zmianach i nowych rzeczach.
    • 2:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Jan 2021 zmieniony
     
    Dodałem nowy moduł umożliwiający kasowanie i zapisywanie danych na kardridzu MaxFlash 8Mb.

    ->link<-

    Przy pomocy tej libki możecie sobie pisać swoje "flashery" do karta, albo możecie dodać możliwość zapisywania danych na kartridżu z poziomu własnego programu.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Jan 2021
     
    Nie to żebym się czepiał :) ale: są różne pamięci i warto by je obsłużyć.
    Znalazłem 3 protokoły, oraz sektory 128, 256, 4kb, 64kb.

    Trzeba by to dobrze rozkminić, jak to najlepiej zrobić.
    • 4:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Jan 2021 zmieniony
     
    Tak to prawda. Na początek moja libka obsługuje pamięci Am29F040 o rozmiarze sektora 64KB - taki akurat mam :D

    Pewnie jak trafię na inny model, to będę ją rozbudowywał.

    EDIT: Dodałem adekwatną informacje w opisie biblioteki, dzieki za zwrócenie uwagi.
    EDIT2: Poprawiłem symbol kości i adekwatne informacje w opisie :)
    • 5:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Jan 2021
     
    Bocianu AM29F040, a nie 080. W kartridżu 8Mbit są dwie takie kości.

    Dzięki za biblioteki, korzystam w niewielkim stopniu z blibsów, ale trochę korzystam (np. do wyłączania/włączania systemu, przerwań).
    Na pewno też będę korzystał z tej nowej kartridżowej:-)

    Tak jak pisze Kuba, są też inne kości, są inne protokoły, z tym że z kościami AM29F040 jest cała masa zgodnych, te same biblioteki zadziałają na różnych kościach i to będzie większość popularnych na rynku. W szczególnych przypadkach może by można rozważyć oprogramowanie zapisu np. na 39SF040, bo mniejszy sektor jest, ale w sumie czy to robi różnicę? Kiedy mamy na kartridżu do dyspozycji 1MB pamięci, to trudno jest całą tą pamięć nawet wykorzystać (oczywiście jak nie będziemy celowo rozrzutni, ale programując na Atari chyba raczej nauczyliśmy się nie być:-)).

    Mniejsze rozmiary sektorów występują chyba tylko w kościach o mniejszym rozmiarze. Co do mniejszego rozmiaru: wszystkie kości kosztują mniej-więcej tyle samo, więc pytanie czy w ogóle warto się w to bawić:-) W przypadku mniejszych produkcji jak nie potrzeba tyle pamięci, to bardziej opłaca się po prostu dać jedną kość zamiast dwóch niż dawać dwie mniejsze.

    Przy produkcji konkretnych kartridży można przecież zakupić konkretne kości. Natomiast zgodność bibliotek z oryginalnym Maxflash zapewnia to, że możemy np. publikować obrazy kartridży dla wszystkich, którzy posiadają takie kartridże, a te są również nadal dostępne w sprzedaży.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Jan 2021 zmieniony
     
    SF - small sector. F - big sector.
    Small sector <=4kB

    Jak pisałem, są (znane mi) 3 protokoły, sektory też się uniwersalnie formatuje, tą samą procką, po prostu się sformatuje ten, który zawiera podany adres.

    Przy zapisie trzeba uważać na DL, bo potrafi zakłócić zapis skacząc po całej pamięci i losowo czytając bajty. Najlepiej wyłączyć DMA.
    • 7:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Jan 2021
     
    @jakub - Wyłączam przerwania podczas zapisu, ale mówisz że sama display lista też może namieszać?