atarionline.pl Zakup Atari, problem z kolorami - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Witam kolegów Atarowców
    Postanowiłem że założę konto na forum gdyż niebawem (mam nadzieję) dołączę do Waszej rodziny ;) chociaż nigdy tak naprawdę nie przestałem być Atarowcem :)
    Tyle tytułem przywitania a teraz konkrety, potrzebuje pomocy

    Chciałbym sobie kupić komputer mojego dzieciństwa, znalazłem dogodną ofertę cenową, komputer to Atari 800 XE
    Ale jest jeden problem
    Komputer przechodzi test pamięci, wydaje dźwięki, obraz jest czysty ale źle wyświetla kolory, tzn. obraz z napisem "Ready" zamiast być niebieski jak go pamiętam to jest zielony, obraz "Self Test" też ma zmienione kolory, zamiast być zielone tło z niebieskimi napisami to jest fioletowe z białymi
    wie ktoś co może być uwalone i ile to może kosztować w naprawie

    Dodam że Atari mogę kupić za 200 zł czyli gdzieś za niespełna połowę ceny tego jak chodzą, ale czy to się da naprawić i czy to się w ogóle opłaci?

    Proszę o pomoc.
    • 2: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    • 3: CommentAuthorgwinter
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Jaki masz kabel do tv ?
    • 4: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime13 Jan 2021 zmieniony
     
    Wydaje mi się, że był już identyczny problem na forum, ale nie moge go znaleść może jakiś kolega poda linka ?
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Wystarczy podregulować kolory potencjometrem dostępnym od spodu obudowy. Nic wielkiego.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Tak, zieloność koloru niebieskiego nasuwa podejrzenie, że zabawa potencjometrem powinna pomóc. Jeśli nie - wtedy trzeba myśleć dalej. Ale i Gwinter podał możliwą, ale i łatwą do sprawdzenia przyczynę - kabel.
    • 7: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    @gwinter - było sprawdzane na zwykłym kablu antenowym,
    Atari jeszcze nie posiadam u siebie, mogę go kupić dopiero
    @Peri Noid dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję że to wystarczy.
    @Kaz w takim razie zaryzykuje i kupie to Atari

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, ktoś mnie wcześniej nastraszył że to poważniejsza i droższa sprawa, tymczasem może być tak jak piszecie
    Na forum zostaje i na pewno będę się jeszcze udzielał, chociażby aby uzyskać różne rady dotyczące rozbudowy mojego nowego komputerka

    Pozdrawiam.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Jeśli SelfTest pokazuje, że pamięć ok, dźwięk ok, klawiatura ok, to ja też bym w tej cenie kupił.
    • 9: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime3 Apr 2021 zmieniony
     
    @Belzebub i jak naprawiłeś kolory? u mnie też coś nie tak w niektórych grach błędnie wyświetlana grafika
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    Ja miałem złe kolory we wszystkim, naprawiłem poprzez regulację potencjometrem do którego dostęp znajduje się od spodu komputera bez jego rozbierania, pod spodem jest mały otwór przez który wkłada się mały śrubokręt i reguluje.
    Natomiast jeśli masz złe kolory tylko w niektórych grach to może być kwestia uszkodzonego układu GTIA
    Wtedy trzeba zrobić jego test np. prostym programem w Basicu którego listing można znaleźć w necie np tu masz wszystko:
    ->link<-

    Pasuje też sprawdzić kabel antenowy i jego połączenia ale to raczej nie to
    • 11: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime3 Apr 2021 zmieniony
     
    @Belzebub ok dzięki za link sprawdze jak przyjdzie mi nowa folia do klawiatury bo nie dziala 17 klawiszy
    • 12: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    No jak nie działa Ci 17 klawiszy to raczej nie wklepiesz tego programu ;)
    Ale nie wiem czy w bazie użytków Atarionline nie masz gotowego programu diagnostycznego, tylko nie powiem Ci ktòry bo chwilowo nie mam napędu (SDrive) i nie mam jak sprawdzić

    Daj znać co wyszło jak już sprawdzisz
    Pozdro
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    SysInfo
    • 14: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    dostałem dzisiaj do paczkomatu nowy kabel na svideo poprzedni też był nowy na scart i dawał mega przekłamania w niektórych grach nie tyle kolorów co elementów graficznych i jakimś cudem na svideo wszystko jest już ok.jedyny problem ale chyba znany w modelach xe to widoczne pionowe rozmyte linie na niektorych kolorach tła np. niebieskim ale podobno są na to metody
    • 15: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    Są, było o tym tu:
    ->link<-
    • 16: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime3 Apr 2021 zmieniony
     
    @Belzebub może kiedyś się na to skuszę.Polecam monitor z wtykiem s-video + 2x rca różnica w jakości obrazu jest duża.
    • 17: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    Wiem, ale jestem tradycjonalistą, TV CRT i obraz jak dawniej ;)
    • 18: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    @Belzebub: jeżeli masz możliwość kupienia małego Atari za 200 pln to trzeba brać a w ogóle że działa, te obrazki które wysłałeś to mały problem wręcz znikomy, martwił bym się bardziej o GTIA bo w tych modelach to 99,9 procent uwalone GTIA jak nie na pisać ze nawet sto procent, jeST oczywiście na to patent i działa wyśmienicie, sam mam taką jedną i zaSTosowałem i działa, także bierz za 200 i nie marudź bo taniej nie będzie. pozdrawiam :)
    • 19: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime3 Apr 2021 zmieniony
     
    @jesionen popatrz na datę pierwszego posta
    To już stary temat, Atari dawno kupione, kolory wyregulowane, GTIA okazał się sprawny tak jak i całe Atari które wymagało jedynie wyczyszczenia.
    • 20: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    @jesionen - jaki zaSTosowałeś patent na GTIA z błędami, który działa tak wyśmienicie że aż o nim nic nie napisałeś?
    Jeśli to instalacja VBXE - to trochę drogie rozwiązanie problemu...
    • 21: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    Simius dawno zrobił GTIA Fixer.
    • 22: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime5 Apr 2021 zmieniony
     
    zrobiłem test programem sysinfo i jednak GTIA jest uszkodzony( dwie czarne cienkie pionowe kreski).jak to naprawić najprościej i czy ktoś to jeszcze sprzedaje? :P
    zdjęcie nie moje ale wygląda u mnie identycznie
    • 23: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Apr 2021 zmieniony
     
    to nie jest uszkodzenie, podobny efekt można uzyskać duchami, stykając dwie krawędzie grafiki PMG, eliminuje się to poprzez 1 pikslową zakładkę

    a dlaczego tak się dzieje? z tego co pamiętam to wina szybkości działania układu, od któregoś bitu jest wolniejsza zmiana stanu
    • 24: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    @tebe ok dzięki za wyjaśnienia czyli nie jest najgorzej :P
    • 25:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime6 Apr 2021
     
    O, widzę że Irata powrócił z niebytu jako maxpayne. Nowy nick, nowy człowiek ;)
    • 26: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime6 Apr 2021
     
    @bocianu Irata ? pomyłka