atarionline.pl Atari a C64 (timery i opóźnienia w odgrywaniu nut) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime14 Jan 2021 zmieniony
     
    Od małolata nurtowała mnie jedna rzecz która zauważyłem na C64 i zastanawiam się czym jest spowodowana.

    W przypadku muzyczek (jakichkolwiek) na Atari problemu nigdy nie zaobserwowałem, tzn. każda nuta odgrywana jest równo bez jakichkolwiek drobnych przesunięć w czasie.
    Natomiast w przypadku niektórych (szczególnie starszych) muzyczek z C64 tak jakby niektóre nuty (raz na jakiś czas) sa o kilka(set/dziesiat) milisekund przesunięte - widać to np. na produkcjach Hubbarda czy Whittakera. W sensie jest to akceptowalne - Muzyczka brzmi świetnie ale mam wrażenie że jakiś pojedynczy dźwięk raz na jakiś czas na którymś z kanałów "nie wjechał na czas". Tak samo jak na oryginalnym C64 tak samo słyszę w emulatorze i przy słuchaniu SIDow.

    Czy ktoś zaobserwował coś podobnego z Was? Czy winę ponosi wybór timera (i.e czy jest szansa że któryś z playerów np. może korzystać z timera do wyznaczania tempa odtwarzania który może być czasem mniej precyzyjny?).

    Jak będę miał więcej czasu (w weekend pewnie) to mogę porzucać fragmenty w MP3 przykładów.

    p.s. w zasadzie to offtopic... ale pojawia się nawiązanie do Atari ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime14 Jan 2021
     
    Przykładowy SID gdzie problem występuje.
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime14 Jan 2021 zmieniony
     
    Co ciekawe jest to reprodukowalne dokładnie w tych samych miejscach. Przykład: Dizzy Whittakera, koniec 14 sekundy - linia basowa.
    • 4:
       
      CommentAuthornogorg
    • CommentTime14 Jan 2021
     
    To chyba o to chodzi. Taki bużek.
    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime14 Jan 2021 zmieniony
     
    ooo ciekawe, dzięki :) poczytam :)
    Ja póki co podejrzewałem jakieś różnice np. w timingu opartym na CIA a timingiem opartym o obsługę grafiki przez VICa.

    *edit* Przeczytalem pobieżnie - chyba właśnie o to mi chodzilo :)
    @nogorg rozwiązałes właśnie tajemnice która trapiła mnie od jakichś 25 lat :D