atarionline.pl Magazyn "Avax" - Roman Bąbel i inni - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021 zmieniony
     
    Jeden z naszych czytelników szuka informacji związanych z tym redaktorem. Przy okazji poznajemy fragment historii:

    Znałem go głównie z czasów Avaxa (do maks 92-94). Roman Bąbel też Avax tworzył, był na zdjęciu w pierwszym numerze. Sprzedawał mi gry na Grzybowskiej, od niego mam 80 procent moich gier. Na bank była to Grzybowska, przeglądałem kiedyś zdjęcia z tej giełdy w Avax, ale nie znalazłem go na nich. O ile pamiętam, plecami do okna miał stolik. Obok siedzieli goście, którzy podłączali stacje dyskietek do portu drukarki, żeby obejść zabezpieczenia.

    Potem współpracował z moim ojcem. Miał siedzibę firmy u mojego ojca, przez chwilę. Ale mój ojciec musiał zamknąć firmę, wiec i oni zniknęli.

    Potem, jak ojciec zamknął działalność, oni otworzyli drukarnię i chyba działa do dziś. Zastanawiałem się kiedyś, jak to się stało, że mój ojciec drukował okładki do Franko (nawet gdzieś jeszcze leży jedna u mojej matki). No i czytając książkę TDCa okazało się, że Bąbel był wspólnikiem Mazura i robił Świat Atari.

    Bąbel siedział w DTP. Robił na Calamusie i Lawdraw.


    Prześledźmy tę historię. Wiadomo, że we wrześniu 1990 roku ukazał się pierwszy numer magazynu "Avax" i tam pojawił się Roman Bąbel w stopce jako konsultant, i na zdjęciu redakcji (niżej w załączniku). Potem już w kolejnych dwóch numerach w stopce jako osoba prowadząca dział ST. Ale żadnego podpisanego przez niego artykułu nie było (możliwe, że pisał anonimowo lub pod pseudonimem - ewentualnie zajmował się tylko składem i edycją publikowanych artykułów z działu ST).

    Wiadomo też, że dopiero w siódmym z kolei, październikowym/listopadowym numerze "Top Secret" z 1991 roku pojawił się w stopce jako redaktor.

    Potem widzimy go w stopce pierwszego numeru "Świata Atari" z 1992 roku, jako redaktor działu ST/STE. I w kolejnych numerach ŚA również w tej roli, ale podobnie jak w "Avax", nie odnotowałem żadnego artykułu z jego nazwiskiem.

    Do tego mamy taką oto informację z sieci:

    ->link<-

    Roman Bąbel był członkiem pierwszego składu redakcyjnego Top Secret. Pojawił się w TS 07 - TS 09. W latach 1992-1994 pracował w magazynie Świat Atari, gdzie prowadził dział ST/STE, a także zajmował się projektowaniem i składem.

    Od 1992 roku Roman Bąbel był współwłaścicielem Agencji Wydawniczej B.I.M. (Bąbel-Iwaszczuk-Mazur), wydającej m.in. Świat Atari. W kolejnych latach działał w branży poligraficznej. Wspólnie m.in. z Dariuszem Kazikiem i Markiem Suchockim (twórców czasopisma Gry komputerowe) założyli firmę Kontrast s.c., zajmującą się drukiem materiałów reklamowych i handlowych.


    Jakby ktoś coś jeszcze wiedział, to proszę o info w tym wątku albo na priv.
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    ooo pamiętam Romka, Tomek Mazur coś może wiedzieć.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jun 2021 zmieniony
     
    Skoro jesteśmy przy magazynie Avax, to przy okazji ostatniego Środowiska Prasowego okazało się, że Kroll ma czwarty numer tego pisma. Zanim Kroll nam je zeskanuje, wrzucam znalezioną w sieci okładkę.

    Początkowo myśleliśmy, że to czwarty numer w ogóle, że to kontynuacja trzeciego, którego mamy w zasobach, ale... zauważyłem na zdjęciu, że to numer czwarty z 1991 roku! Co oznacza, że najprawdopodobniej były jeszcze numery 2/91 i 3/91. A może w takim razie i 5/91 i kolejne... Źródła w sieci sugerują, że pismo mogło być wydawane nawet do 1995 roku (w co osobiście trudno mi uwierzyć). Ktoś coś wie, ktoś coś słyszał, ktoś coś ma?

    U nas w Bibliotece Atarowca zeskanowaliśmy tylko trzy pierwsze numery:

    ->link<-





    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Ha! Kolega uicrobee czyli Adam - podesłał skany numeru trzeciego Avax-a! W końcu będziemy mieli w archiwum komplet we właściwych kolorach :D

    uicrobee:

    Na środowisku prasowym (niestety oglądam nie na żywo tylko później) dot. Avaxa nr 3 apelowałeś o skan oryginału z kolorową okładką. No to proszę:


    Bardzo dziękuję Adamie. A tu wrzucam okładkę numeru 3.