atarionline.pl Fred + Parallax Background - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormrk
    • CommentTime22 Feb 2021
     


    Gralibyście? :)
    • 2:
       
      CommentAuthorcaco
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    Wygląda MEGA. Gralibyśmy :)
    • 3:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    Jakieś detale?

    Bo to, że byłby to dobry powód do kolejnego przejścia tej perełki to jasne.
    • 4:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    Ktoś zaszalał robiąc dodatkowe plany w hi-resie :)
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    nie ;),ma się nijak do tej gry,Fred to pustynny jaskiniowiec,kamienie same,piaskowce,kaktusy :p,ale jeżeli chodzi o sam efekt to jest kozak,tak powinno być.
    • 6: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    To mockup czy demo technologiczne? ;)
    • 7: CommentAuthormrk
    • CommentTime22 Feb 2021 zmieniony
     
    Ok, kilka detali.
    Powyższy efekt to Fred uruchomiony (i w pełni grywalny) na emulatorze bevy-atari (aka GoodEnough Atari Emulator) z bardzo małą przeróbką: pobieraj kolor tła z tekstury zamiast z rejestru COLBK (trzeba jeszcze dobrać się do wartości poziomego przesunięcia planszy, by poprawnie przesunąć tło - we Fredzie trzeba to wyliczyć z trzech bajtów na stronie zerowej). By tło podmieniać tylko w trakcie trwania właściwej gry sprawdzany jest jeszcze adres DLIST'y - i to w zasadzie tyle.

    Obrazek tła wygląda tak:

    skonstruowany na podstawie publicznie dostępnego: ->link<-

    Na razie całość jest hardkodowana w emulatorze pod Fred'a, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić to na tyle generycznie, by dało się takie tło 'dokonfigurować' do dowolnej gry.

    Na koniec wypada dodać, że pomysłodawcą jest @xxl, dzięki!

    Zagrać można tutaj: ->link<-
    • 8: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    Coś czułem, że to by było zbyt piękne...

    • 9: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime22 Feb 2021 zmieniony
     
    dobry mockup, to teraz prosimy na Atari ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    @mrk no ładnie.
    Da radę coś takiego zrobić dla VBXE?
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    @Cyprian: Taka była moja pierwsza myśl :) Overlay z priorytetem ustawionym za grafiką.
    • 12:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    @mono a wydajnościowo VBXE uciągnie te dodatkowe 4 warstwy?
    • 13: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    Wiem ze to wszytko zabawa i sztuka dla sztuki ale czy jak mrk dołoży za chwilę do emulatora kolejny ficzer kilkoma linijkami kodu to czy będziecie się dalej zastanawiać jak to zrobić na VBXE (albo i na stocku, czemu nie)? Może i fajne wyzwanie...:)
    • 14: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    A ktoś oglądał kod Freda? ->link<-
    Jest tam w ramce miejsce na dodatki?
    • 15:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    Porównując dynamikę Freda do czegokolwiek obecnie, jako laik, powiedziałbym, że miejsca powinno być na cały komputer ;-)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    mrk - fajny efekt. Będzie jako opcja w Twoim emulcu - "podłóż tło" i będzie można tam wyświetlać cokolwiek? Tego jeszcze nie było - emulator ze zmianą wygląda gier :). Można by też robić inne zmiany - podkolorowanie, podwyższenie rozdzielczości, włączanie jakiś trybów olejnych, smużenie animacji, etc.
    • 17: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    Porównując dynamikę Freda do czegokolwiek obecnie, jako laik, powiedziałbym, że miejsca powinno być na cały komputer ;-)


    Też tak myślę. Aby Freda sensownie zmieniać trzeba by jego stare źródła przeportować do MADSa/XASMa.
    Inna gra warta usprawnienia to Smuś - polecam zagrać na emu z ustawioną prędkością 150% nagle gra się tak fajnie jak w różne gry z NESa.
    • 18:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    @ilmenit: ja oglądałem swego czasu źródła m.in. Freda, natomiast nie analizowałem kodu pod tym kątem.
    Pytałeś to odpowiadam :)
    • 19:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    Zerknąłem do archiwum i trzeba byłoby zrozumieć jaki mieli proces budowania, bo to nie wygląda jakby z QA wyskakiwał gotowy XEX, tylko jeszcze wszystko było jakoś linkowane.
    W każdym razie to nawet fajna inicjatywa dla kogoś, kto się nudzi na kwarantannie ;)
    A co do VBXE to wydaje mi się, że z palcem w bucie by pociągnęło taką paralaksę, roboty dla CPU wiele by tam nie było.
    • 20: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Feb 2021 zmieniony
     
    @sun - czyżbyś był konsultantem PwC albo EY? ->link<- ;)
    • 21: CommentAuthormrk
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    @Kaz POC wyszedł chyba na tyle fajnie, że muszę to teraz zaimplementować bardziej generycznie (nie będę przecież w kodzie emulatora utrzymywał patcha i grafiki tylko pod Fred'a).