atarionline.pl Prawdziwa walka Atari kontra Commodore - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Wszystko w demie na c64 wygląda na prekalki. A w wolfie tylko obrót.. Gdzie Rzym, gdzie Krym? Brak większych produkcji na A8 nie wynika z faktu braku dobrych koderów na scenie atari. Na scenie c64 jest po prostu więcej GEEKÓW, bez dzieci bez przyszłości.. Dlatego mają więcej dem i gier
    • 2:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    @solo/ng rozumiem, gry z tego nie będzie ale w demie wygląda to spoko
  2.  
    Oczywiście to był taki żarcik.
  3.  
    Zapytajcie carriona jak to jest na scenie c64. Sam mi opowiadał ze w jego grupie Bonzai jak pojachal na spotkanie to nie było opier.. a. Chłopaki z c64 też mają rodziny i inne.. A siedzą i robią. Z wymówką jak z dupą każdy ma swoją.
    • 5: CommentAuthorNitro
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    ... Cieszę się, że 'wykoleiłem' dyskusję na szersze tematy niż Action et cetera :)
    • 6: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    Przypomniales, ze to nie byl temat o Action (:
    • 7:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    myślał by kto, że tak nas tu nie lubią...
    to ja tutaj z innym kolegą amigowcem pracujemy nad tym aby wasza, za chwilę najlepsza strzelawka miała ładną oprawę graficzną.... a wy nas pseudo doomami/wolfami straszycie... :D :P - nieładnie!

    a swoją drogą to przypomniał mi się kiedyś cytat jednego koleżki commodorowca dawno temu na ircu po jakiejś gówno-burzy...
    cytuję z pamięci.

    "
    [...]
    no co chcesz?...
    chłopaki bawią się w swoje hobby z lat gdy mieli po 16,17 lat.
    to i zachowują się jak 16, 17-latkowie
    [...]
    "
    myślę, że pasuje jak ulał.
    • 8: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime28 Apr 2021 zmieniony
     
    @Cyprian gra z tego mogłaby być i to niezła, wystarczyłoby wrzucić przeciwników i strzelanie do nich, nawet w tak prostej formie jak w tej nie ukończonej jeszcze grze:
    • 9: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    @crrn
    Imho cytat totalnie invalid bo takie spiny sa wszedzie i zawsze i o wszystko. Sa nawet wojny Steam vs Epic Store z wjazdami na rodzine jako najlzeszy wrzut. Koles malo widzial, prawie nic;)
    • 10:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    @solo
    nie zrozumiałeś...
    przejmujemy i napie..prza..my (napie..prza..cie) się o komputery, które są od 30 lat przestarzałe...
    kłóciliśmy się o nie 30 lat temu i kłócimy się teraz... epic, steam, gog, itp gó... mnie obchodzą. Atari i Commodore choć nie powinny, to nadal mnie (i was!) obchodzą. czujesz różnicę?
    • 11: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime28 Apr 2021 zmieniony
     
    Każde wojenki były i są głupie, czy to steam vs epic czy Xbox vs Playstation czy to Atari vs Commodore ale z tych ostatnich przynajmniej czasem jest jakiś pożytek wtedy gdy programista Atari czy też Commodore tworzy coś fajnego aby udowodnić coś drugiej stronie.
    Wtedy korzystają na tym tacy jak ja którzy w wojenkach nie uczestniczą tylko potem uruchamiają jakąś fajną grę bądź demko :)
    • 12: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    Reflex - Mathematica | C64 demo, Full HD 50 fps, Real SID.Przykład wolfa od 5 minuty.
    • 13: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    New Sid chip?
    • 14: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Apr 2021 zmieniony
     
    @crrn
    Dobrze zrozumialem. Faceci zawsze sa "competetive", walka + wiory leca. To czy jest to a8 vs c64, ps4 vs xone, po vs pis, real madryt vs barcelona, pilka nozna vs siatkowka, mysql vs mssql, golang vs python, gory vs morze, motory sportowe vs harleye (wymieniac dalej?) - temat per se NIE ma znaczenia. Owy commodorowiec byc albo bardzo mlody albo no coz - malo rozumie, ale chcial przykozaczyc na ircu. Ew. jako mega dorosly na rodzinnej Wigilii nawala o polityce.

    Hobby to hobby. Astrofizyka ma wiecej lat, ostatnio po % u nas byla walka universe vs multiverse - ale z nas dzieci. Bish pls :]

    Zadnego offence jak cos - staram sie nakreslic, ze "topic" wojenek ma drugorzedne znaczenienie ;)

    @Belzebub dokladnie:) zdrowa (a nawet z flejmem) rywalizacja pcha wiele rzeczy do przodu.
    • 15:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    @solo
    nie wchodź w rolę TDCa... "ten komodorowie chciał przy kozaczyć" - co to za tekst?
    to tak jak wtedy kiedy TDC pisał że inżynierowie commodore nie wiedzieli, że trzeba śledzić promień rastra na ekranie (przytaczam z pamięci bo nie mam czasu na szukanie faktycznego cytatu).

    nie wiesz jaki commodorowiec, nie wiesz w jakiej dyskusji i w jakim kontekście więc lepiej nie pisz, że był bardzo młody albo mało rozumie bo w obu przypadkach mijasz się gargantuicznie z faktami. i nie o to tutaj chodziło w tej mojej wypowiedzi.

    natomiast trafiłeś w sedno z "wojenkami"... pc/konsole atari/commodore, łada/duży fiat...
    naparzamy/naparzacie się w tematach retro bo to nam najbardziej leży. to było nasze całe życie w latach 90'tych a nostalgia przypomniała nam o tym teraz. nie będę się wdawał w dyskusje czy warto, czy nie warto. kłócimy się o te rzeczy bo to nam w duszy cały czas od naszych 17'letnich czasów gra.
    • 16: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Apr 2021 zmieniony
     
    @crrn Uzyles imo bezsensownego cytatu (zero korelacji)- to go oceniam. Tak - taki text to "kozaczenie" - "o zoba dzieci sie kloca o stare komputerki, ktore lubily za mlodu". Wiekszej kliszy napisac chyba nie mozna. Wczesniej wyjasnilem Ci, ze sam kontekst w przypadku wojenek znaczenie nie ma. Takie same wojenki i astrofizycy maja. Czesto bardziej wyrafinowane, ot roznica. Tutaj Ty nie zrozumiales o czym pisalem.

    Skoro byl to az tak gleboki kontekst tego uber cytatu (w co nie wierze; klisza) to nakresl lub zrobmy tutaj off - wszak wojna a8 vs c64 czeka.
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime28 Apr 2021 zmieniony
     
    Dla niektórych jak widać to jest dalej te życie :P

    p.s.
    Solo mordo Ty!
    • 18: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Apr 2021 zmieniony
     
    Od jutra kodzimy nowy list do AS/Sword. beware AS;-)
    • 19: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime28 Apr 2021
     
    Was naprawdę bawi taki temat "Prawdziwa walka Atari kontra Commodore"?
    Przecież to dziecinada dla ludzi 10+ a nie powinna dotyczyć starych koni 40/50+

    Jak dla mnie to tematyka do spuszczenia w kibelku przy porannej toalecie.

    Ja tam bawię się dobrze na różnych komputerkach Spectrum/Atari/Commodore czy starych konsolach... zabawa i dystans do siebie samego są bardzo ważne; wszyscy i tak skończymy tak samo czyli półtora metra pod ziemią.
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    @Solo,
    Mam Sword Noter-a...
    Sam siem kodzi :P
    • 21: CommentAuthorTiger
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    btw. Flimbo nie jest zawieszone, powinno być w tym roku
    • 22: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime29 Apr 2021 zmieniony
     
    @solo/ng - ja się zgodzę z:
    "chłopaki bawią się w swoje hobby z lat gdy mieli po 16,17 lat.
    to i zachowują się jak 16, 17-latkowie" i nie uważam, że to "przykozaczenie". Jak widać te dyskusje - np. po tym wątku lub poprzednich na tym forum, czy na AtariAge - wciąż wywołują silne emocje, jak u nastolatków ;) Kiedyś było nawet ciekawe forum Format Wars - szkoda, że go nie ma, bo były tam, oprócz opinii, bardzo ciekawe merytorycznie dyskusje.

    Odnośnie wojenek Atari/C64/ZX to każdy sprzęt ma swoje silne strony (nawet ZX :P). Atari ma trochę szybszy CPU od C64 i więcej dostępnych kolorów, więc niektóre rzeczy mogą wyglądać lepiej na Atari (typu low-resolution raycaster w labiryncie czy konwerty obrazków). Inne (jak gry 2D) dzięki zdecydowanie większym możliwościom duszków sprzętowych, będą mieć więcej płynnie przesuwających się i niemigających obiektów na C64 - i tu nie pomoże Atari nawet Action ;)
    • 23: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime29 Apr 2021 zmieniony
     
    @ilmenit Atari ma szybszy procek, ale większość z tej dodatkowej szybkości jest niewykorzystana bo procek jest blokowany przez Antic. Comoda ma wolniejszy procek, ale za to szybszą pamięć i naprzemienny z CPU dostęp dla VIC-II.
    • 24:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime29 Apr 2021 zmieniony
     
    Mi się wydaje, że ludzie zapomnieli jak zachowywali się, gdy mieli 16-17 lat. I bardzo dobrze, bo by mieli flashbacki i nie starczyłoby podłogi, żeby rozchodzić tę żenadę. Tematyka ta sama, ale co jak co poziom dyskusji jednak jest zupełnie inny, niż pomiędzy 16 latkami. Jakby ktoś nie wierzył, to poczytajcie wojenki ze starych zinów :)
    • 25: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    @bruno_j: do efektow stricte scenowych wylaczasz dma spritow, wezszy ekran i mocy CPU jest sporo. Do tego 16 odcieni szarosci/koloru (lub 256, ale wtedy moc spada sporo). Akurat tutaj Atarka jest lepsza.
    • 26:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    Wolf 3D w "Reflex - Mathematica" jest niezły, ciekawe jak zrobili że jest tak szybki.
    • 27: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime29 Apr 2021 zmieniony
     
    Można zrobić na Atari bardzo szybkiego Wolfa poprzez odpowienie wykorzystanie możliwości graficznych Atari. Całkiem dobrze to opisał NRV (autor Project M), więc nie będę powielał i tylko daję linka do przeczytania (tam jako Project X):
    ->link<-
    Przy pamięci rozszerzonej można się pozbyć limitu podobnych ścian.
    • 28:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    wygląda fajnie,

    z tym że na C64 mieści się w 64kB
    • 29: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    to jeszcze z ZX:
    • 30:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    @ilmenit no też ładnie, na jakiej konfiguracji to działa?
    • 31: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    To silnik wykorzystany w ->link<-
    Tam piszą, że na 48K.
    • 32: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime29 Apr 2021 zmieniony
     
    @Cyprian:
    Masz dobre 'wolfy' dzialajace w 64k jak z 1996 Asskickera (same efekty dema leca na stockowym 64k).



    Takze w kilku innych produkcjach (i intrze 16kb). O co ci chodzi z tym "64k"? Na obu mozna zrobic w 64kb, na Atari zawsze bedzie mozna zrobic lepszego wolfa bo cpu+tryb graficzny lepszy jest pod to. I tutaj nie ma praktycznie dyskusji (tak jak nie powinno byc o spritach - w druga strone na korzysc C64). Majac C64 z taka sama iloscia pamieci jaka wymaga project-M - niewykonalny na C64 - bo nie masz trybu z 256 kolorami naraz (oraz klasycznie cpu).

    Co do wolfa z Asskickera - ktos z Shadows pokazywal tez nowsza wersje (widzialem na party osobiscie dawno temu) - mozna bylo chodzic joyem po calej mapie i smigala znacznie szybciej (50%+?).
    • 33: CommentAuthorNitro
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    Hmm, chyba naprawdę wywołałem tytułowego Wilka z lasu :)

    Ogólnie jasne, w 4x4, Atari zawsze będzie lepsze.
    Chciałem po prostu pokazać, że na C64 z kolei korzystając ze sprzętu - charmode oraz mapy kolorów możemy uzyskać w 2x2 coś z czego odtworzeniem Atari może mieć problem.
    Plus do tego dochodzi jeszcze sprite layer na ładne obiekty.


    Atari ma bezapelacyjnie więcej kolorów, a C64 ma statystycznie więcej kolorów na blok 8x8.
    A między tymi ekstremami mamy Amstrada ;)

    Dobrze, kończę o Wolfie, kolejny topic:
    [url]https://www.youtube.com/watch?v=96LGVcKxROU[/url]
    • 34: CommentAuthorNitro
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    • 35:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Apr 2021
     

    solo/ng :

    Masz dobre 'wolfy' dzialajace w 64k jak z 1996 Asskickera (same efekty dema leca na stockowym 64k).

    no tak, zapomniałem o tym, z tym że tutaj mamy piksele 4x4, oczywiście na plus jest ilość odcieni.

    Tak jak @Nitro napisał, brakuje 2x2, może być mniej kolorów, byle było by szybkie.

    Swoją drogą to w jakiej rozdzielczości może być wolf z "Reflex - Mathematica" i ten z ZX "Having Fun With Wolfenstein "?
    • 36: CommentAuthorNitro
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    Reflex - 4x4 i ja od razu mowię, to jest fejk, wszystko wcześniej przeliczone. A, że widz(owie) się nabierają to już sztuka demosceny.
    'Ruchomy' - realtime wolf tej samej wielkości jest w intrze 64k 'One Der'.

    Ten Wolf na Spectrum 2x1? Tak na pierwszy rzut oka.
    Ale jeszcze dochodzą rzeczy takie jak rozdzielczość tekstur na ścianach etc.

    Generalnie wolf to jest a)obliczenia b)rysowanie ścian. W obliczeniach chyba zawsze wygra Atari. Ale C64 może nadrobić w rysowaniu ścian. Jeśli już dopuszczamy rozszerzenia to wogóle.
    • 37: CommentAuthorNitro
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    O właśnie, kontynuując konstruktywną dyskusję która ma za zadanie poznanie mocnych stron jednej i drugiej platformy.

    Czy jest możliwe stworzenie Atarowskiego odpowiednika REU - rozszerzenia pamięci które działa nie 'klasycznie' przez banki tylko przez DMA - pobiera/wkleja pamięć, 1 bajt/cykl, w tym czasie CPU jest zatrzymywany.
    Z tego co wiem, to potrzebne byłoby złącze ECI albo pełne PBI.
    • 38: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Apr 2021
     
    dla Rapidusa jest przewidziane DMA (jest złącze)
    • 39:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime30 Apr 2021
     
    Wątpię, że PBI wystarczy - Najbezpieczniej było by zrobić przelotkę na linii HALT wewnątrz kompa - wtedy można by samemu haltować CPU i orać po pamięci jak się chce.

    Na szczęście nie jest to potrzebne aby cieszyć się ANTICem

    bo 96 bajtow pamieci ekranu wystarczy :)

    Żart oczywiście - jakieś sample po DMA, czy nawet nasze nieszczęsne sprity można by tłuc. O! albo paletę kolorów po DMA puścić - wyszedłby ładniejszy rastaconverter.

    Ja mam nadzieje, że te wojenki to przymrużenie oka - ja mimo że np do dziś mnie dupa ściska, że The Last Ninja tak ładny na Atari nie wyjdzie to cieszę się że u nas Fractalus ma piękną rotację palety - czy to przy startu ze statku matki, czy podczas wchodzenia w atmosferę i działa ciut lepiej.

    Za starych czasów chciałem szybsze Atari - bo Tomahawk by chodził płynnie :D
    • 40: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime30 Apr 2021
     
    Z tego co mi się wydaje to Reflex - Mathematica było liczone na C-1541,ale głowy nie dam :)
    • 41: CommentAuthorNitro
    • CommentTime30 Apr 2021
     
    Nope, 1541 właściwie nadaje się tylko do liczenia wektorów, ktoś tam kiedyś chyba liczył fraktal. No i jeszcze partikle.
    Stacja jest szybka ale ma tylko 2KB RAMu i transfer danych(kiedy mamy załadowany custom kod i nie ma miejsca na dobry protokół) jest wolny - pi*oko 63 cykle na bajt.

    Z tego co wiem we współczesnych demach już raczej nikt stacji jako koprocesor nie używa.
    • 42: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 May 2021
     
    TeDec,
    Już nic nie pisze :P

    kopacz, skopał ...
    w 1996 roku w Ornecie, to było to.
    • 43:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 May 2021
     
    Asskicker rządził długooo!
    Ciekawe, że jakiś czas później ukazało się pewne demo na C64, w którym było kilka efektów mocno przypominających ww. demou. ;o
    • 44: CommentAuthorzyga64
    • CommentTime1 May 2021
     
    To demo to Bloody Domination/Samar ->link<-
    • 45:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime1 May 2021
     
    "Bloody Domination/Samar" całkiem fajne. muzyczka w pytę.
    • 46:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime3 May 2021
     
    @pyniek9999 bardzo mi się podoba ten wolf z C=64, który tutaj zamieściłeś. Inna, fajniejsza koncepcja niż w tej grze z C=, w którą da się grać (a na Atari nie!:P )


    crrn:

    nie wchodź w rolę TDCa... "ten komodorowie chciał przy kozaczyć" - co to za tekst?
    to tak jak wtedy kiedy TDC pisał że inżynierowie commodore nie wiedzieli, że trzeba śledzić promień rastra na ekranie (przytaczam z pamięci bo nie mam czasu na szukanie faktycznego cytatu).

    Jak zwykle bredzisz i wiesz że gdzieś dzwoni, a może nawet nie jesteś pewien czy dzwoni...

    Oczywiście pisałem o czymś innym. Pisałem, że gdyby inżynierowie dobrze prześledzili to jak jest zaprojektowane Atari (właśnie z uwzględnieniem procesu rysowania obrazu (wywodzi się to jeszcze z VCS/2600)), to nie popełniliby takiego błędu, który doprowadził do tego że w C=64 mamy poważny problem techniczny, który na C= demoscenie nazywamy docyklowywaniem kodu. I choć niektórzy liczenie cykli w Atari również nazywają docyklowywaniem kodu to jest to błąd ponieważ w Atari ten problem techniczny nie istnieje.

    Liczenie cykli to coś innego i istnieje na wszystkich komputerach, szczególnie tych, na których się pisze mówiąc ogólnie "sterowniki".

    Swoją drogą, żaden comodorowiec się głośno nie przyzna do tego że na C=64 jest taki poważny problem techniczny - ciekawe dlaczego???

    ...lepiej jest przecież przeinaczyć co Tdc napisał i mieć bekę...
    • 47:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime3 May 2021
     
    We wcześniej podanym wątku z c64scene.pl:
    ->link<-
    Zbyti zamieścił bardzo ciekawy post, w którym napisał:

    Zbyti:

    Zrobiłem mały research i chociaż nie mam możliwości sprawdzić każdego kompilatora z epoki dla 6502 na każdy komputer to wyrobiłem w sobie przekonanie, że nie było nic równie szybkiego i wygodnego jak Action! na A8.


    No no!;)))
    Nigdy bym nie przypuszczał, że spotkam się kiedykolwiek z takim tekstem na C= forum!:P;))
    • 48: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime3 May 2021
     
    TDC, wciąż mieszasz fakty (brak WSYNC na C64) ze swoimi domysłami(inżynierowie C64 się nie znali, nie prześledzili jak to jest w Atari). Ja jestem pewiem, ze sprzęt konkurencji mieli zreversowany, bo to praktyka stara jak inżynieria. Ty ignorujesz inne możliwości jak np. złożoność wpływająca na cenę, time to market czy kwestie patentów e.g. ->link<- wymuszające stosowanie innych rozwiązań.
    • 49:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime3 May 2021
     
    ilmenit - nie o tym piszę...
    A na forum C= tak Ciebie zachwalają... że podobno taki dobry jesteś...
    • 50: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime3 May 2021 zmieniony
     
    Świetny argument "nie o tym piszę". Jak zauważyłem wcześniej:
    *Po zwróceniu uwagi na Twoją nierzetelność reagujesz "ja tego nie powiedziałem, a jak powiedziałem, to nie to miałem na myśli, a jak to miałem na myśli, to nie zrozumieliście co chciałem powiedzieć".*

    O czym zatem piszesz?

    Może o tym?
    "Techniki rozmnażania sprajtów na Atari i Commodore 64 są do siebie bardzo podobne (z wyłączeniem DLI, które jest tylko na Atari) na tle innych komputerów."
    "takich rozważaniach nie można zapominać o fenomenalnym mechanizmie dostępnym tylko w Atari i Amidze czyli DLI. Więc w zamyśle duszki na Atari nigdy nie miały być jednokolorowe - można tak powiedzieć o każdym komputerze który nie ma DLI."

    A na forum C= tak Ciebie zachwalają... że podobno taki dobry jesteś...

    Coraz częściej sprowadzasz dyskusję do "argumentum ad personam". Możesz przestać i zacząć odnosić się do tego, co jest pisane?