atarionline.pl SFX-Tracker - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    Miker: W kanały 3 i 4 w linii 0 Songa wlep chamburgery (Channel Off) i po "dizasterze" :D

    PS. Fajosko, że źródełko dałeś :)
    • 2:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Okej, wklejam zatem wersję "hamburgerową". :)
    • 3:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Jeszcze taka uwaga, czy przy FREQ SHIFT nie mogłaby się pojawiać wartość z aktualnie edytowanej wartości, zamiast ostatnio tam wpisanej? Pomogłoby to na redefiniowanie efektów specjalnych w instrumentach. Alternatywnie niech pojawia się tam np. przy wybraniu
    ww. opcji z kombinacji SHIFT+RETURN/ENTER?
    • 4:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    Zgłaszam buga - da się zapisać instrumenty, ale program ich nie odczytuje (ERROR #013). Oto dwa zrobione przeze mnie (odpowiednio grające na C-0 i F-0).
    Edit: Pomyślałem że to może przez brak zakończenia instrumentu (kod 80), ale niestety - to samo (instrument BDRUMX - oktawy 3-4).
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     

    pebe:

    - Obsługa schowka dla modułów SFX i TAB
    > Znane wszystkim CONTROL+C i CONTROL+V oraz CONTROL+X

    W programach z Avalonu (a konkretnie z Chaos Works od Janusza Pelca) używa się klawiszy Clear (Cut), Delete (Copy) i Insert (Paste). Natomiast to co wkładamy czy wyciągamy ze schowka zależy od klawiszy Control i Shift.
    Na małym Atari nie ma standardu Ctrl+X/C/V.



    Przykładowo w Graphics Game Editor:
    1. bez żadnych modyfikatorów operujemy na zawartości znaku.
    2. z Control operujemy na zawartości klocka.
    3. z Shift operujemy na zawartości ekranu.
    4. z Shift+Control nie operujemy na niczym (choć można by było pewnie coś wymyślić).
    Oczywiście to jakich kombinacji użyjesz zależy od tego jaką przyjąłeś sobie regułę przy ustalaniu kombinacji klawiszy. Clear/Delete/Insert nie musi przecież Ci pasować.

    Edit: Zapomniałbym.
    Zaledwie jeden tracker - MPT czyli Music ProTracker - umożliwia zdefiniowanie własnych tablic częstotliwości, które zapisywane są wraz z modułem muzycznym. Kompletnie nie rozumiem dlaczego żaden inny tracker tego nie umożliwia, a byłoby chyba pożytecznie mieć taki ficzer.
    • 6:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    @mono: Stąd moje pytanie, dotyczące klawiszy odpowiedzialnych za kopiuj/wklej na Atari.
    Produkty Avalonu, np. Quick Assembler, czy Panther, posiadają wieloklawiszowe skróty (tzw. WS mode) Tego wprowadzał nie będę, jednak chciałem wykorzystać własnie klawisze Clear/Insert/Delete.
    Cześciowo są one wykorzystane, np. CONTROL+INSERT wstawia wiersz w TAB i SONG, CONTROL+BACKSPACE (DELETE) usuwa wiersz w TAB i SONG.
    Nie wiem, na ile to właściwa kombinacja, w każdym razie, jest zgodna z BASICem. Jednak BASIC nie posiada schowka i nie ma zaimplementowanych skrótów do jego obsługi.

    Czy klawisze z SHIFTem CLEAR/INSERT/DELETE będą odpowiednimi dla tych operacji? czy może SHIFT+CTRL? bo sam CTRL jest już w użyciu (jak wspomniałem powyżej)

    Mogę dopisać do już istniejących (czyli, CTRL+X/C/V) i będą działały zamiennie.
    • 7:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    Pierwsze poprawki.

    - JUMP TO w SONGu nie resetuje wszystkich kanałów.

    - Odczyt SFXów z dysku powinien już działać.

    - Poprawiłem też błąd w module TAB, gdzie w prawej kolumnie (gdzie pokazywana jest rzeczywista pozycja TABa), pokazywał dziwne wartości.

    - Podczas odtwarzania SONG, lista się przewija. Może nie jest to płynne przewijanie, ale zawsze widać odtwarzany wiersz :D

    - Przypomniałem sobie też, że pojawiał się też błąd, gdy w trybie edycji SONG, nacisnęło się CONTROL+RETURN (lista TABów) Po wyjściu, źle odświeżał ekran - POPRAWIONE

    W załączniku, dyskietka z powyższymi poprawkami, A za chwile też zaktualizuje GitHuba
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    @pebe: Skoro użyłeś już tych klawiszy, to zrezygnowałbym z używania ich do schowka a zostawił wyłącznie CONTROL+X/C/V.

    Zauważ, że Pelc miał inną ideę - Clear/Insert/Delete zawsze były używane do operacji na schowku, klawisze modyfikatorów oznaczały jaki schowek (dla jakiego rodzaju obiektu) jest używany.
    U Ciebie jest inaczej, bo wybrałeś inny interfejs. I wydaje mi się, że nie ma co mieszać bo będzie niespójnie.
    • 9:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    No to w takim razie, zostaje jak jest. Operacje na schowku metodą modernistyczną CONTROL+C/V/X odpowiednio Copy/Paste/Cut
    • 10: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    No może jednak coś z tych pokręteł w definicji songu będzie. Mapowanie instrumentów pod Pady już ogarnąłem. To oznacza, że sterowanie programem też idzie na pady. Może definiowanie głośności suwakiem. Zmiana wartości czestotliwości pokrętłem. Rodzaj zniekształcenia na pady.

    Rozmarzyłem się. Niedziela zapowiada się ciekawie.

    Edit: Mapowanie instrumentów pod pady oczywiście w RMT, bo tutaj nie ma skrótów do tego (Ctrl+1, Ctrl +2, byłoby fajne).
    • 11: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Paweł, pokrętła będą dzialać, tylko potrzebne są kombinacje klawiszy na zmianę taba w górę i w dół. Bardzo proszę o dodanie.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    W programie są te same tablice wartości dźwięków co w RMT i ponoć fałszują (nie znam się, powtarzam zasłyszane). Z tego co mówił Mono, kolega Synthpopalooza przygotował alternatywne zestawy - i taki mi pomysł przychodzi do głowy, czy możliwe by było, żeby te alternatywne tablice można było załadować w razie czego? Byłyby te z tego jakieś korzyści?

    Tu wątek o tym był:
    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    @Tatqoo: TABa w trybie edycji (czyli TAB->'>>>') można przełączać tą samą kombinacją klawiszy co SFXy, czyli SHIFT+LEWO/PRAWO.

    Dodatkowo, w trybie edycji TAB jest kombinacja SHIFT+RETURN, pokazuje listę SFXów i tam strzałki GÓRA/DÓŁ
    W trybie edycji SONG, też jest dostępna lista TABów tylko pod CONTROL+RETURN.

    Zastanawiam się, czy nie usystematyzować tego, aby i w TAB i SONG, lista była dostępna pod tą samą kombinacją klawiszy.

    Bo obecnie w edycji SONG, SHIFT+RETURN otwiera TABa spod kursora do edycji.

    I właśnie znalazłem kolejny błąd.
    - możliwe jest otwarcie pustego wpisu (Blank TAB - sześciokropek) w SONG (o numerze 64) - już dodaje do listy
    • 14:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    @Kaz: Można je wczytać, tylko trzeba by je obarczyć nagłówkiem zgodnym z SFXMM ( ->link<- )
    SFXMM przyjmuje Tylko tablice 8-bitowe, 64 nuty.

    Jest też możliwość zapisania kilku tablic w jednym pliku (DEFAULTN.OTE) i ustawienia ich, jako domyślnych (ładowane w trakcie uruchamiania SFXMM). W takiej sytuacji, każdy z nich, musi mieć odpowiedni nagłówek (index tablicy nut) kolejno 0,1,2,3 i połączyć pliki *.NOT ze sobą.
    • 15:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    @Tatqoo:
    Edit: Mapowanie instrumentów pod pady oczywiście w RMT, bo tutaj nie ma skrótów do tego (Ctrl+1, Ctrl +2, byłoby fajne).

    Dodam do listy, ale będę nad tym myślał w późniejszym terminie, OKI? Wszystko zależy od tego, ile mi zostanie pamięci, a szału nie ma :/
    • 16: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Z punktu widzenia grania na prawdziwej klawiaturze to przyspiesza zdecydowanie wybór instrumentu.
    • 17: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Sprawdzę co tam w tych tablicach VinsCoola i Synthpopalozy jest.

    A mógłby ktoś może wyciąć tablice z Music ProTracker, ewentualnie Benjy Sound Monitor? Sam nie umiem póki co :)

    Seban??? Help ???
    • 18:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    Kolejne poprawki z listy (lista tu: ->link<- )

    W trybie edycji SONG, gdy wprowadzony zostanie TAB, który jest niezdefiniowany ma przejść do edycji tego TABa - ZROBIONE.

    FREQ SHIFT nie mogłaby się pojawiać wartość z aktualnie edytowanej wartości, zamiast ostatnio tam wpisanej? ZROBIONE

    możliwe jest otwarcie pustego wpisu (Blank TAB - sześciokropek) w SONG (o numerze 64) - ZROBIONE
    • 19: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Jeśli już to zostawiłbym Shift+RETURN w definicji songa ... bo już się przyzwyczaiłem. Zmieniłbym kombinację klawiszy w TABie.
    • 20: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    U mnie to chyba nie działa ;)

    FREQ SHIFT nie mogłaby się pojawiać wartość z aktualnie edytowanej wartości, zamiast ostatnio tam wpisanej? ZROBIONE

    Cały czas mi się pojawia ostatnio edytowana wartość.
    • 21:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    @tatqoo: cholera, bo nie działa :/ nie wiem...
    • 22: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Oczywiście w Note Shift poprosimy to samo :)
    • 23:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    Oczywiście zrobiłem Tak Głupi Błąd, że jestem aż na siebie zły.
    Powinno działać, a jak nie... to jutro się tym zajmę. :D

    Jeszcze dodałem wykrywanie funkcji SFX, tzn.
    do tej pory zawsze wybierany był któryś z *SHIFTów jak się nacisnęło RETURN.
    Teraz, wybierana jest opcja odpowiadająca funkcji na której jest kursor.
    • 24: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Czytasz w myślach. Nie śmiałem prosić :)
    • 25:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    @tatqoo: tak miało być od samego początku, tylko, robiłem na szybko, by widzieć efekt. Przeszedłem do następnej rzeczy i już później mi się nie chciało z tym bawić.

    Widać, co się odwlecze to nie uciecze :D

    Rzuć okiem na pliczek w załączniku. Otwórz jakiś SMM) i "popaczaj" na SFXy z wykorzystanym MOD/VAL.

    Jeśli może tak być, to następny postulat jest zamknięty.
    • 26: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Drobna sprawa. Przydałoby się wyświetlić gdzieś na ekranie numer wersji. Gubię się już w ATRach.
    • 27: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Fajne to wyświetlanie ikonki funkcji.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Numerowanie wersji to dobry zwyczaj.
    • 29: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    BUG? Report: Zauważyłem, że jak się wychodzi z definicji SFXa Esc do menu to ikonki funkcji się zmieniają w takie jakby foldery.
    • 30:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime25 Jul 2021 zmieniony
     
    ja nie umiem w numeracje Panowie :) Ja już sam nie wiem, któr to wersja jest. Wiem tylko, że RC2, ale która z kolei... bladego pojęcia nie mam.
    Nigdy nie umiałem numerować wersji.

    U siebie zawsze mam najnowszą. Trzymam tylko image dyskietki, a dane mam w H:, wiec podmieniam z automatu image i po sprawie :P

    ---

    BUG? Report: Zauważyłem, że jak się wychodzi z definicji SFXa Esc do menu to ikonki funkcji się zmieniają w takie jakby foldery.

    To całkiem możliwe. Na czas pracy modułu SFX, podmieniam kilka znaków, m.in. znaczek foldera.
    Zasiądę jutro przy tym :)
    • 31: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    Jeszcze jedno pytanie. Czy prawidłowym jest, że w instrumencie z MOD NLM frequency shift można ustawić tylko w zakresie -31/31 ? WYdawało mi się, że częstotliwość była -127 / 127, ale może to tylko w HFD?
    • 32:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    @tatqoo: Tak, jest to prawidłowe. Wynika to z ilości bitów, jakie są dostępne dla parametru. Funkcje MOD/VAL w dokumentacji: ->link<-

    BUG? Report: Zauważyłem, że jak się wychodzi z definicji SFXa Esc do menu to ikonki funkcji się zmieniają w takie jakby foldery.

    Poprawiłem to, choć na krótki moment widać, że się zmieniają znaki, ale to już nie powinno przeszkadzać :]

    ---
    "pykłem" dziś jeszcze taką alternatywe z symbolami w module SFX do oceny.
    Jak dla mnie, średnio mi się widzi, tzn. można się przyzwyczaić, jednak dla kogoś może być bardziej pasująca (albo na odwrót :P )
    • 33:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    Mam problem z klawiaturą, tzn. chodzi o kombinację klawiszy CONTROL+1. Scancode dla samego klawisza "1" to 31, CONTROL jest (w scancode) jest oznaczony 7 bitem, co w rezultacie daje 128+31=159. Jednak jak próbuje go skanować, jest cisza. Kompletny brak reakcji.

    Jak mogę "zdobyć" dostęp do tej kombinacji klawiszy?

    EDIT: dobra, nie ważne. Wykorzystam SHIFT :P
    • 34: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    Przez testowanie zmiany SSFLAG ($2FF) ponieważ OS przechwytuje tę kombinację stąd nie pojawia się ona w KBCODES ($2FC). Analogicznie HELP pojawia się w HLPFLG ($2DC).

    Edit: Myślę, że możesz spokojnie obsługiwać SSFLAG tak, jak HLPFLG czyli zainicjalizować go zerem na początku programu, a potem badać czy niezero i zerować.
    • 35:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    @mono: Dzięks, może do czego innego to wykorzystam. Mam jedną funkcję, porównującą tablicę ze scancode klawisza i dostaję "liniową" odpowiedź, tzn.
    - jeśli w tablicy mam zdefiniowane klawisze "0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F" (oczywiście, w miejsce znaku klawisza, odpowiedni scancode) to...
    - ...naciśnięcie któregoś z nich, daje mi analogiczną odpowiedź: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15
    - jeżeli żaden nie pasuje, zwraca 255
    To mi upraszcza wiele spraw.

    Nie chcę już jej rozbudowywać.

    Ale, raz jeszcze dzięki. Na przyszłość się przyda :)

    @tatqoo: mam nadzieję, że przypisanie SFXów do skrótów klawiszowych za pomocą SHIFT+1, SHIFT+2, itd. (zamiast CONTROL :)) nie będzie problemem :)

    Dążę do następującego rozwiązania, że:
    - w trybie edycji SFX, naciśnięcie klawisza np. SHIFT+1, przypisze aktualny SFX do niego
    - jeżeli, naciśnięty zostanie raz jeszcze, przy tym samym SFXie, skrót zostanie dezaktywowany
    - jeżeli, naciśnięty zostanie w innym SFX, a skrót będzie zawierał już przypisaną definicję to ta, zostanie zmieniona na aktualny SFX.

    - w trybie edycji TAB, naciśnięcie klawisza skrótu do SFX, będzie powodowało jego wybór, jako aktualny

    Czy taka forma jest odpowiadająca Twoim oczekiwaniom? :)
    • 36: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    To będzie wymagało przypisywania SFXów za każdym razem. Czy może być tak, że w edycji TAB, jeśli nie znajdzie żadnej kombinacji z SHIFT+1 automatycznie przypisze do SFXa z numerem jeden?

    Rozumiem intencję, żeby była pełna swoboda, ale sądzę, że prościej przyjąć logiczne założenie, że najczęściej używane SFXy powinny być zdefiniowane od 1 do 9.
    • 37:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    @tatqoo: zawsze można przyjąć defaultowe ustawienie, gdzie SFXy są przypisane kolejno.

    Jak zajdzie potrzeba, to można przedefiniować.
    • 38: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    Super. Wszyscy zadowoleni.
    • 39:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    Pytanie. Bo SFX'y są numerowane od zera, a klawisze skrótu od 1. Czy SHIFT+0 ma być SFX #10, czy SFX #0?
    • 40: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    0
    • 41:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    :)

    Oki. No to jest i ten postulat :)

    Uznaje, że kwestia symboli funkcji w module SFX jest zamknięta.

    więc mamy:
    - symbole funkcji w module SFX

    Wartość MOD/VAL nadal przedstawia funkcję i jej wartość.

    - skróty klawiszowe do SFXów.
    W trybie edycji TABa, dostępny jest szybki wybór do SFXów przez klawisze numeryczne od 0 do 9 wraz z klawiszem SHIFT.
    Domyślnie do skrótów przypisane są SFXy od #0 do #9.
    Można je przedefiniować będąc w module SFX w trybie edycji. Wybrany SFX przypisywany jest do klawisza skrótu naciskając go, np. SHIFT+1 przypisze aktualny SFX pod klawisz 1. Zostanie to wskazane tuż obok nazwy, numerem klawisza.
    Ponowne przypisanie tego samego SFXa do tego samego klawisza skrótu, spowoduje jego dezaktywację.
    Jeżeli przypisywany SFX jest już ustawiony pod innym klawiszem i przypisany zostanie do innego skrótu, poprzedni zostanie dezaktywowany, a nowy przypisany do klawisza skrótu.

    - poprawiony BUG z zestawem znaków widocznym po wyjściu z modułu SFX.

    Nowa wersja dostępna w załączniku i na GitHubie
    • 42: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    Tu coś kiedyś było, ale przemapowałem ustawienia emulatora.
  1.  
    @pebe - propozycja zmian mapowania klawiszy :)

    może warto zapytać o zdanie naszych kolegów muzyków, ale skoro sterowanie jest klawiszami strzałek, to "wyjście" z menu też mogłoby być w okolicy zasięgu 1 ręki (nie, mam długie łokcie, sięgam do ESC, ale to jest niepotrzebny ruch) np. w menu Fujineta - strzałki do poruszania, DELETE do wychodzenia "wyżej" - i nawet ma to sens.

    wystawić ISSUE?
    • 44: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    Dobre pytanie. Paweł, czy ty chcesz, żebyśmy ci propozycję zmian zgłaszali na githubie skoro wykorzystujesz?

    Czy mapowanie instrumentów na Shift+Numer mogłoby się odbywac bez wchodzenia w definicję instrumentu? Dzięki :)
    • 45: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    Czy jak na numerze SFX wciśniemy Enter i się pokazuje ta piękna lista, to czy mógłby się tam pokazywać numer mapowania?

    To tak jak już nie będzie nic więcej do roboty.
    • 46: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    Skróty do instrumentów działają pięknie. Oczywiscie testuję w zasadzie na klawiaturze midi.

    Paweł, jaram sie jak dziecko. Co chwilę zmieniam layout PADów. Uczę się z każdą minutą używania trackera.
    • 47: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    Zdecydowanie postuluję wprowadzenie domyślnej ilości wierszy w kroku. To będzie genialne przechwycić arpeggio grane arpeggiatorem midi, czy w ogóle jakąś melodię generowaną jakiś automatem w zewnętrznym DAW.
    • 48: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    A propos ujednolicania SHIFT+ENTER i CTRL+ENTER proponuję .... w definicji TABa dodać SHIFT-ENTER, które będzie przechodzić do edycji instrumentu z danego wiersza.

    I ujednolicone.

    :)
    • 49: CommentAuthormarok
    • CommentTime26 Jul 2021
     
    Może złożył się dobrze - plik z częstotliwościami z MPT.
    • 50: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime26 Jul 2021 zmieniony
     
    Wycofuję.