atarionline.pl TOS czyli Tramiel Operating System - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime15 May 2021 zmieniony
     
    Błądząc po sieci natrafiłem na taką ciekawostkę:

    ->link<-

    "TOS 2.08

    TOS z Falcona uzdatniony dla STE, ze stylizacją 3D okien i obiektów, kolorowymi ikonami, rozszerzonymi obiektami AES (popups) i dodatkowymi rozdzielczościami (640x400 w 4 kolorach z przeplotem)."

    data publikacji: 05/07/2015
    status: freeware

    ...ale żadnego linku do strony czy ściągania. Wujek mrok-google też milczy.

    Czy ktoś coś wie?

    PS. TOS 1.7 przeróbka Level16, Exceptions i TNT Crew wyskoczyła dość szybko: ->link<- podobnie jak i przeróbka Level16 i TNT Crew TOSa 2.06 ->link<- - ale to są stare produkcje

    PS2. ST COMPUTER (korekta!) z sierpnia 2015 zawiera taki (automatycznie przetłumaczony) ciekawy opis (ale numer wersji się nie zgadza):

    "TOS 2.16 – TOS Falcon'a na STE

    Oprócz FireTOS i EmuTOS istnieje jeszcze jeden projekt TOS, nad którym aktywnie się pracuje: Falcon-TOS dla STE. Zaprezentowana na Sommarhack, ta wersja TOS [4]jest dobrze znanym TOS 4.04. Różne języki zostały usunięte, aby zrobić miejsce dla rozszerzeń. W obecnej wersji, na przykład, dostępne są dodatkowe rozdzielczości. Na STE, 320x400 jest teraz możliwe zamiast 320x200, choć tylko w migoczącym trybie z przeplotem. W obecnej wersji zintegrowany został również View![5] z Wizzcat. Widok oferuje płynne przewijanie plików tekstowych w obu kierunkach i może używać górnej i dolnej ramki dla tekstu. Trochę irytujące jest to, że przeglądarki nie można opuścić za pomocą klawisza Escape lub Q, ale za pomocą F10.Nie trzeba długo szukać błędów, przeglądarka ma problemy z różnymi rozdzielczościami, na przykład, lub zawiesza się od razu.Przeglądarka działa pod wysoką rozdzielczością ST, ale są problemy z wyświetlaniem w oknach dialogowych pulpitu. George Nakos (GGN/D-Bug) nazywa integrację nowej przeglądarki "hackiem" i "testem" mającym na celu sprawdzenie, jak łatwo jest zastąpić program będący częścią TOS. Nowy TOS nie pozostanie wyłączną własnością STE, ponieważ z tej samej bazy kodowej można by stworzyć TOS dla STE, TT i Falcona. TT i Falcon byłyby ciekawymi celami: Na TT grafika 3D z Falcona TOS w średniej rozdzielczości wypadłaby lepiej niż na STE. Ponadto, 512 KB TOS ma dobre 200 KB wolne na rozszerzenia, tak długo, jak dodatkowe języki są usuwane. Nie brzmi to jak wiele, ale kto widział, co programiści demo potrafią uzyskać z 4 KB lub nawet 512 bajtów, może sobie wyobrazić, co może być możliwe z 200 KB."

    [4] dhs.nu/bbs-scene/index.php?request=18862


    a tamże taka ciekawostka, z linkiem który znów prowadzi donikąd:

    "Bez zbędnych ceregieli:

    ->link<-

    Zastrzeżenia:
    - Niestety nie został jeszcze przetestowany na prawdziwym sprzęcie (pracujemy nad tym).
    - Błędy mogą się jeszcze czaić.
    - Przetestowany na silniku STEem 3.2 i różnych hatari (nie pamiętam których).
    - Jak sugeruje nazwa pliku, jest on przeznaczony do użycia na STE/MSTE.
    - Czy wspomniałem już o błędach? Może być kilka.
    - Okno dialogowe rozdzielczości jest w tej chwili trochę dziwne. Spróbuj włączyć tryb interlace na standardowych rozdzielczościach ST.
    - Wypróbowałem różne "dobrze napisane programy gemowe" i wygląda na to, że grzecznie działają.
    - Wersje dla TT i Falcona też są możliwe do zrobienia.
    - Wbudowany jest tylko jeden język. Wbudowanie innych języków jest możliwe.
    - Wiele pomysłów na ulepszenia.
    - Bugi, bugi, bugi. Używaj na własne ryzyko.

    W każdym razie, czaisz o co chodzi. Raporty o błędach, sugestie itp. mile widziane."
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 May 2021 zmieniony
     
    ->link<- - znalezione na: ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 May 2021
     
    Super, dzięki!
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 May 2021
     
    dzięki, też go szukałem
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2021
     
    i dodatkowymi rozdzielczościami (640x400 w 4 kolorach z przeplotem).


    Szkoda, że nie ma przełączania również w virtual desktop, bo to czasem przydatne, gdy co mniejsze napisy są nieczytelne. Albo jakaś lupka.
    • 6:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 May 2021 zmieniony
     
    Wątek okazuje się nie umarł na tych prowadzących donikąd linkach, a na forum atari-home.de zjechali tę konkretnie modyfikację jako "crap" (jeżeli w ogóle cokolwiek z tego zrozumiałem). Poszedłem za jednym z linków w tym wątku i po przeczytaniu (prawie) całości znalazłem jakąś rekompilację (rekomplikację?) v.3.05 z czerwca 2018:

    ->link<-

    Na ten wątek ktoś jeszcze w zeszłym roku się powoływał, opisując projekt Granlunds FrankenSTein:

    ->link<-

    PS. swoją drogą ogromny szacunek dla gościa, też za opensource release swoich projektów Blittera/TOS2.06 do STM - co mnie bardzo ciekawi: ->link<-

    "ST Blitter Rev.C2
    Blitter, IDE, TOS decoder, ET4000 connector for Atari ST(M)

    (c)2020 Anders Granlund
    www.happydaze.se"

    pełen odlot, jeszcze złącze do karty graficznej VGA i kuchenny zlewozmywak w komplecie

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 May 2021 zmieniony
     
    swoją drogą, a to nie jest tak że TOS 2.08 to jest system który Atari monotowało w STBook'u?
    • 8:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 May 2021 zmieniony
     
    To o czym piszesz, to jedyna wersja TOS'a która powinna być oznakowana 2.08 - a tamta to tylko przeróbka... to trochę jak z numeracją "utęczowionego" TOS'a 1.04. Też na wyrost po giełdzie chodził jako "1.62" :)
    • 9:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 May 2021 zmieniony
     
    Chodzi mi o rozróżnienie tego co zrobił Ggn, czyli "Falcon TOS on STe" od systemu operacyjnego z STPAD'a (nie STBook jak wcześniej pisałem).

    Przeróbka Ggn'a to nie jest TOS 2.08. Numeracje nadawane były wyłącznie przez firmę Atari.
    Tutaj jest wpis Ggn'a o jego wersji: ->link<- . Nigdzie on tam nie użył numeracji 2.08. Tak więc ktoś mylnie opisał to na Atariuptodate.


    Jeśli chodzi o nazwę "Rainbow TOS" to jest to oficjalna (nadana przez Atari) etykieta dla trzech TOSów: 1.04/1.06/1.62 Gdyż jest to ta sama wersja TOS (Mają one ten sam zestaw funkcji systemowych) !
    Oczywiście są po między nimi różnice ale tylko kosmetyczne, np. w 1.62 nie potrzebny jest POOLFIX3.PRG, czy Line-F nie jest już używany.

    Wszystkie one mają tęczowe logo Atari.


    Tu jest info o STPAD i wzmianka o jego TOS 2.08: ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021 zmieniony
     
    Dodam w tym wątku, że kilka dni temu ukazała się nowa wersja EmuTOS (1.1). Kto używa - update-uje! :)

    ->link<-

    EmuTOS 1.1
    ->link<-

    Major changes in EmuTOS 1.1:
    - AES: Add support for colour icons
    - AES: Add support for colour windows
    - BIOS: Add support for Falcon DSP
    - BIOS: Add interrupt-driven I/O for MFP and TT-MFP serial ports
    - BIOS: Improve Nova video card support in several areas
    - EmuCON: Allow setting of EmuCON startup folder
    - EmuCON: Initialise EmuCON default path from AES's PATH variable
    - EmuDesk: Remove the non-standard 'menu click' preference
    - General: Add online manual for EmuTOS
    - General: Add support for Hungarian & Turkish languages
    - General: Make the 512K ROMs single-language only

    Other changes:
    - AES: Handle '||' and ']]' correctly in form_alert()
    - BIOS: Add early startup message so user knows we are alive
    - BIOS: Add support for UltraSatan RTC
    - BIOS: Fix keyboard tables for Norwegian/Russian/Swedish
    - BIOS: Fix many small bugs in Falcon videl handling
    - BIOS: Fix problem with slow ACSI device (Satandisk)
    - BIOS: Improve support for Spectre GCR partitions
    - BIOS: Speed up boot when no IDE drive is present
    - EmuDesk: Fix 'install application' bug related to default viewer
    - EmuDesk: Fix several bugs associated with desktop icons
    - General: Add multiple-language 1024K ROM image (Hatari only)
    - Many minor and/or obscure bugs have been fixed
    • 11:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    Bardzo mnie cieszy że chłopaki i dziewczyny nad tym tak dzielnie pracują, bo jestem zapisany na ultraTOSa ( ->link<- ) i będę go sobie wpalał w oryginalny sprzęt!